Пијалоците кои ги консумирате на празен стомак имаат повеќекратни ефекти.

Пиењето вода или свеж сок наутро помага за хидратација и отстранување на токсините од телото. Студијата за диетална вода покажа дека луѓето кои пиеле повеќе вода имале подобрена хидратација на кожата во споредба со учесниците кои обично пиеле помалку вода.

Кога ќе се будиме наутро, pH вредноста на нашиот желудник е многу кисела. Нашиот метаболизам е исто така бавен. По постот во текот на ноќта, нашите црева и желудникот стануваат меки, што помага во лесна апсорпција на хранливите материи. Значи, ако го започнеме денот со здрав пијалок, цревата можат да ги апсорбираат хранливите материи до својот максимален капацитет. Затоа се препорачува денот да го започнете со здрав напиток.

Утринските пијалоци богати со протеини, витамини и други микронутриенти го поттикнуваат растот на косата и промовираат здрава исхрана на кожата, се со цел да се зачува убавината.

Вода со лимон и мед
Конзумирањето лимон и мед со млака вода може многу да придонесе за здравјето на кожата. Истражувањата покажуваат дека сокот од лимон е многу ефикасен во борбата против растот на габите кои предизвикуваат кожни болести. Покрај тоа, содржи витамин Ц, кој помага во подмладување на кожата и го промовира растот на здравите клетки на кожата.
Медот, од друга страна, има антибактериски и антиинфламаторни својства кои не само што го отстрануваат вишокот маснотии од кожата, туку и ги отпушуваат порите кои инаку би можеле да доведат до појава на акни.

Затоа, наутро исцедете еден мал цел лимон во чаша млака вода. Додадете две или три лажици чист мед и добро измешајте. Пијте на празен стомак.

Овошни сокови
Свежо исцедените овошни сокови содржат многу витамини и микронутриенти кои го подобруваат здравјето на вашата кожа. Јаболката содржат антиоксиданси кои помагаат да се спречат знаци на предвремено стареење на кожата, калинката има својства против стареење кои помагаат во регенерација на клетките на кожата, а портокалите содржат витамин Ц, кој помага во борбата против активноста на слободните радикали во вашата кожа.

Можете да пиете чаша свеж овошен сок по ваш избор за да добиете здрав сјај на кожата.

 

zdravi sokovi

 

Зелен чај
Зелениот чај помага да се забрза метаболизмот. Имаме низок метаболизам наутро, па пијалоците како зелениот чај помагаат во зголемување на метаболизмот.

Покрај тоа, зелениот чај содржи флавоноид наречен катехини, антиоксиданс кој го одложува стареењето на кожата.

Зовријте вода, додадете една лажица листови од зелен чај и оставете да отстои две до три минути или помалку, во зависност од вкусот. Процедете го чајот и додадете една лажичка мед. Оставете малку да се излади и уживајте во шолја чај.

Пиењето шолја зелен чај наутро може да го подобри здравјето на вашата кожа, да ги лекува проблемите со акните, да ги отпушти порите.

 

zdravi sokovi

 

Сокови од зеленчук
Како и овошните сокови, соковите од зеленчук се исто така богати со витамини и микронутриенти и се добри за кожата. Започнете го денот со чаша свеж сок од зеленчук, кој не само што и дава природен сјај на кожата, туку и спречува појава на акни и сувост на кожата. Еве две брзи идеи за сок од зеленчук.

Сок од краставица и спанаќ

Сокот од краставица и спанаќ природно ја хидрира кожата, додека богатата содржина на влакна помага да се отстранат токсините. Пијте по една чаша од овој моќен сок секој ден за блескава кожа.

И краставицата и спанаќот се богати со витамин А. Редовното консумирање на овој сок помага во борбата против пигментацијата на кожата. Исто така, помага да се ослободите од темните дамки, да ги контролирате акните и да го забавите процесот на стареење на кожата.

Излупете една краставица со средна големина. Земете 10-12 листови свеж спанаќ и измијте ги темелно. Измешајте ги краставицата и спанаќот со четвртина шолја вода. Додадете една лажица мед, истурете го сокот во чаша и уживајте во напитокот.

Сок од морков и цвекло

И моркови и цвекло се корен зеленчук и извори на хранливи материи. Пиењето чаша од овој сок секој ден не само што ја прави вашата кожа беспрекорна, туку помага и во олеснување на движењата на дебелото црево, го детоксицира вашето тело и ја подобрува функцијата на црниот дроб.

Земете цвекло со средна големина и два моркови. Измијте ги темелно и излупете ја кожата. Се меша со четвртина чаша вода. За вкус можете да додадете парче ѓумбир. Оладете го во фрижидер или додадете неколку коцки мраз и испијте го првото нешто наутро.

Сокот од морков и цвекло помага во борбата против пигментацијата на кожата. Овој сок исто така помага во ревитализација на вашата кожа. И двата зеленчука ја хидрираат кожата одвнатре и ја прават вашата кожа мека. Сокот од морков може да помогне во решавањето на проблемите со акните.