Електричниот автомобил на Мерцедес-Бенц со ултра долг дострел помина 747 милји без да застане да се полни, со што го надмина својот претходен рекорд, соопшти компанијата во четвртокот.

Елегантниот Vision EQXX, возеше од Штутгарт, Германија, до Силверстон во ОК. Претходно оваа година, Мерцедес го однесе концептниот автомобил на возење од 626 милји, но процени дека можел значително да отиде подалеку.

The Mercedes-Benz Vision EQXX.

Vision EQXX ја прикажува иднината кога, потенцијално, електричните возила ќе можат да патуваат толку големи растојанија што луѓето нема да треба многу да се грижат за тоа каде да полнат. Денес, вознемиреноста на опсегот – стравот да не остане без енергија пред да стигнете до станицата за полнење – се рангира меѓу најголемите грижи за постоечките и потенцијалните сопственици на електрични автомобили.

Со ова последно патување, Mercedes-Benz рачно го победи секое електрично возило на продажба денес. Возилото со најдолг дострел на Tesla, Model S, може да помине нешто повеќе од 400 милји по полнење, проценува Агенцијата за заштита на животната средина. Lucid Motors, нова стартап компанија, продава лимузина од 169.000 долари, која е оценета да патува 520 милји помеѓу постојките, што го прави најразбирливото возило на пазарот.

Згора на тоа, Мерцедес рече дека климата работи околу осум часа од 14,5 часа возење. Тоа е многу импресивно, имајќи предвид дека клима-уредот може да биде голем трошок на батерискиот пакет на EV.

Mercedes не планира всушност да го продаде EQXX. Наместо тоа, тоа е хипер-ефикасно истражувачко возило што германскиот производител на автомобили го изгради за да тестира нова технологија и да ги истражи границите на опсегот на ЕВ.

The Mercedes-Benz Vision EQXX.

За да ја оптимизира ефикасноста, Mercedes го направи EQXX што е можно полесен и аеродинамичен, бидејќи тежината и отпорот на воздухот се два од најголемите непријатели на опсегот. Оттука и обликот на солза и свитливите кривини.

Mercedes исто така разви нова батерија специјално за EQXX. Тоа е 100 kWh, приближно ист капацитет како оној во луксузниот седан на компанијата EQS. Но, Mercedes успеа да направи батеријата на EQXX да зазема половина простор и да тежи 30% помалку.

На светот веројатно не му се потребни електрични автомобили долги 750 милји колку што му требаат подобри и пообилни полначи за ЕВ. Ајде да се соочиме со тоа: иако супер-напредното возило може да вози 14 часа без пауза, ние луѓето не можеме. Без разлика, Мерцедес постигна голем подвиг.