Најефективната диета е онаа за време на која никогаш не сте гладни.

Се борите да ги изгубите тие неколку вишок килограми кои толку многу ве мачат? Овој трик можеби ќе ви биде од помош.

Летото е во полн ек, а многумина се уште се надеваат дека ќе бидат подготвени да се соблечат до костими за капење. Една жена на порталот „Мумснет“ ја сподели својата загриженост за вишокот килограми и побара совет како да ослабе.

– Ве молам, некој да ми помогне. Имам четири-пет килограми вишок и ми се гади кога ќе се погледнам во огледало. Пробав сè, но се чини дека не можам да ослабам.

Нејзиниот најголем проблем се грицките што ги купува на домашните и не може да престане да ги јаде. Таа признава дека пие помалку вода и ужива во газирани пијалоци, а често го прескокнува и појадокот.
Еден совет, во морето од одговори што ги доби, ги привлече сите погледи, а тоа е „никогаш да не си дозволите да бидете гладни“.

Корисничката која го дала овој совет вели дека на овој начин ги постигнала своите цели, а станува збор за програмата „Свет за слабеење“ која вклучува план на исхрана без гладување.

Таа вели дека газираниот пијалок може да се чува и во форма на вода со додаден лимон и лимета.

Ова може да се постигне и со јадење три заситени оброци полни со протеини и зеленчук секој ден.

Друга мала промена која може да направи вистинска разлика се истите оброци, но помали количини, и полнењето на остатокот од чинијата со свежо овошје и зеленчук.