На 15 јули, Донатела ја одбележа 25-годишнината од неговата смрт, споделувајќи рингишпил од повратни фотографии од Џани, вклучително и црно-бела слика на која е со него, на социјалните мрежи.

„25 години ми недостигаш, Џани“, напиша таа на објавата на Инстаграм. „Секој ден посакувам да си уште тука.

На 15 јули 1997 година, Џани беше застрелан пред неговата озлогласена палата во Мајами Бич од серискиот убиец Ендрју Кунанан по утринската прошетка за да купи италијански весник од локално кафуле. Имаше 50 години.

Само неколку дена пред неговото убиство, основачот на Версаче беше во Париз, каде дебитираше со нова колекција.

Партнерот на Џани, Антонио Д’Амико ги слушнал истрелите и истрчал надвор. „Моето срце само престана да чука“, изјави тој за Дејлин во 2017 година, зборувајќи за првпат за убиството. „Значи, истрчав и потоа го видов Џани како крвав легнал на скалите.

Откако дознале за смртта на Џани, Донатела и нивниот брат Санто Версаче веднаш отпатувале од своето модно седиште во Милано во Мајами. Дваесет години по неговото смрт, таа размислувала за неговото убиство.

„Кога мојот брат беше убиен, ги имав очите на целиот свет на мене и 99 отсто од нив мислеа дека нема да успеам“, сподели Донатела за „Гардијан“ во 2017 година. „А можеби и јас го мислев истото, на прво. Мојот брат беше крал, а целиот свет ми се сруши околу мене“.

По смртта на Џани, Донатела ја презеде модната империја – која ја носеа Наоми Кембел, Мадона, Реџина Кинг, Ен Хатавеј и Елтон Џон – и стана главен дизајнер и потпретседател на групацијата Версаче.

Во 2017 година, Донатела му ја посвети линијата на Версаче за пролетта 2018 година на нејзиниот покоен брат, велејќи за Vogue во тоа време дека биле потребни две децении бидејќи било „премногу болно да се размислува за тоа претходно. Поминаа 20 години и јас бев подготвен“.