Девојка од Лондон го насликала фустанот што го купила на интернет од втора рака за илјада пати поевтино од оригиналот што го копирала.

Кејт Оливија Мадершо (28) од Лондон си постави предизвик да направи своја верзија на дизајнерскиот фустан од 6.000 евра што го носеше Ким Кардашијан. И успеа – и тоа за само шест евра!

На страницата на TikTok „Кејт илустрејт“ каде што ги покажува своите уметнички дела на своите следбеници. Еден од нејзините последни проекти беше редизајнирање на фустанот на Џон Галијано што го носеше Ким Кардашијан на нејзиното патување во Рим.

Често носен во круговите на славните, свилениот фустан на еклектичниот дизајнер беше украсен со цреши, пеперутки и лица.

– Не сакав да го копирам фустанот, но бев инспирирана да направам нешто слично – рекла Кејт: – Обожавам цреши, птици и пеперутки, но наместо женски лица (кои се на оригиналниот фустан) додадов розови цветови. Многу сум задоволен од целокупниот резултат!

@kateillustrate1 Painting Kim K’s $6000 dress!! #fyp #foryou #foryoupage #kimkardashian #galliano #kateillustrate ♬ Sunroof – Nicky Youre & dazy

Кејт, која исто така реплицираше фустани што ги носеа другите членови на кланот Кардашијан, купи бел фустан Missguided за шест евра на Winted и употреби боја за кожа за да ги наслика деталите.

Користи бои за кожни материјали, а на крајот од видеото покажа фустан кој изгледа прекрасно. На некои обожаватели впечатокот им беше фасцинантен, до тој степен што рекоа дека им се допаѓа верзијата на фустанот на Кејт повеќе од оригиналот на Галијано.

– Многу е убаво да се добие вакво признание, особено за нешто во што уживав во текот на креативниот процес! – Кејт е искрена.

Како што пишува Дејли Мејл, Кејт во последните три години сликала само на кожени јакни и набрзо решила дека сака да создаде нешто за себе. Таа првично го виде фустанот што Кајли Џенер го носеше на свадбата на Кортни Кардашијан оваа година.

– Решив дека така сакам, се предизвикав да го сликам и како резултат добив неверојатна работа. Ваша сопствена верзија на одличниот фустан што сега го посакуваат многу жени ширум светот! рече Кејт.

Инаку, Кејт дипломирала уметност и дизајн на Универзитетот во Лидс, но работата на страна додека била во малопродажба и дала самодоверба да ја следи својата страст.

– Отсекогаш знаев дека сакам да работам уметност. На тоа се фокусирав за време на моето образование. Додека работев во малопродажба, почнав да создавам ѕидни мурали за клиентите за време на викендите. Ми даде самодоверба да го започнам „Кејт илустрејт“ и да се проширам во други области како што е калиграфијата – објави таа.

Кејт предава калиграфија и уметност на сликање ѕидови и прозорци, на што е исклучително горда.