Нејзиниот совет е многу применлив. Секојдневно на Интернет кружат видеа во кои луѓето зборуваат за правилна нега на кожата. Некои совети се многу корисни, но има и некои кои прво треба внимателно да ги проверите.

Затоа најдобра опција е да побарате корисен совет од експерт за кожа, односно од дерматолог.

Дерматологот Иман Јоши редовно објавува корисни совети за нега на кожата на социјалната мрежа Инстаграм, а неодамна откри и како изгледа нејзината рутина за убавина.

Таа детално објасни што става на кожата – од утрински до вечерни третмани.

Утринска рутина

Како што нагласува, има многу чувствителна кожа, па нејзината утринска рутина е многу едноставна.

– Се мијам со вода само наутро. Не користам никакви производи бидејќи ми ја иритираат кожата. Доколку имате мрсна кожа или чувствувате потреба да ја исчистите, предлагам нежно средство за чистење – вели таа.

По миењето користи серум со витамини Б3 и Ц и серум со хијалуронска киселина.

– Мојот последен чекор е CC крема со заштитен фактор 50+. И тоа е тоа! – вели таа за нејзината утринска рутина.

Ноќна рутина

– Лицето пет пати неделно го мијам со средство за чистење со пена, а другите два со млечна киселина. Ако имам шминка на лицето, прво го чистам со мрсно средство за чистење или мицеларна вода, а потоа со средство за чистење на база на вода – открива таа.

Дерматологот вели дека ретко се шминка и поради тоа уште поретко има потреба од длабинско чистење на лицето.

– Кога го чистам лицето нанесувам серум со хијалуронска киселина, а потоа серум со ретинол. „Јас користам серум со 0,025 проценти ретиноид и го нанесувам на лицето, вратот, деколтето и рацете“, рече таа.

Пред спиење, д-р Џоши нанесува и хидратантна вечерна крема.

Кога станува збор за третманите во козметичките салони, таа вели дека на 45 години редовно одела на третмани против брчки.

– Имав и ласерски третман на лице во комбинација со хемиски пилинг. Секој месец одев на тој третман. Тие третмани се одлични за малку да се опуштите и помагаат во производството на колаген – објаснува таа и додава:

– На секои шест месеци одам на микронидлинг со радиофреквенција со цел да ги стимулирам подлабоките слоеви на кожата да произведуваат колаген (првите три третмани ги имав минатата година во рок од еден месец). Ако можам, бидејќи имам тенденција да имам сува кожа, еднаш или двапати годишно ставам „бустери за кожа“ на лицето во вид на хидратантна инјекција.