Со зголемувањето на дебелината во детството и хомогенизацијата на исхраната во глобализацијата, фотографот Грег Сегал се зафати да открие како изгледа храната во вредност од една недела ширум светот. Фокусирајќи се на исхраната на децата, чии доживотни навики за исхрана се создаваат во овие години на формирање, неверојатните фотографии на Сегал зборуваат за теми од исхраната, класата и културата.

Неговата нова книга, Дневен леб, се шири на 120 страници и ги детализира приказните зад портретите. Секое дете беше замолено да документира што точно јадело во текот на една недела. Овие јадења потоа беа подготвени и поставени околу нив, додека Сегал ја долови нивната слика одозгора. Од Лос Анџелес до Куала Лумпур, прикажаните култури се фасцинантен поглед на тоа колку сме различни – но сепак колку стануваме слични.

Работата на Сегал е исто така интересен коментар за глобалната економија и како тоа влијае на навиките во исхраната. Додека во Соединетите Држави семејствата со пониски приходи имаат тенденција да јадат повеќе грицки поради нивната ниска цена, во другите земји трендот е обратен. Всушност, некои од најздравите диети во светот потекнуваат од култури со ниски приходи, каде што фокусот е на свежо овошје, зеленчук, јаткасти плодови и месо каде преработената нездрава храна е луксуз.

Имавме можност да разговараме со Сегал за поттикот за проектот, предизвиците за работа на глобално ниво и за она што тој се надева дека луѓето ќе го одземат од работата. Прочитајте за нашето ексклузивно интервју и земете примерок од Дневен леб: Што јадат децата низ светот.

Што прво ве заинтересира за оваа тема?

Дневен леб произлезе од уште еден мој проект за потрошувачка и отпад наречен 7 дена ѓубре. Ги замолив семејството, пријателите, соседите и кој било друг што можам да го убедам да го спаси своето ѓубре една недела, а потоа да легне и да се фотографира во него. Невозможно е да го игнорирате проблемот со потрошувачката и отпадот кога лежите во него!

За мене, највознемирувачко нешто во врска со ѓубрето што го фотографирав беше пакувањето што доаѓа со нашата храна. Пораснавме целосно зависни од индустриите за јадење и готвење и резултатот беше огромно зголемување на отпадот. Почнав да прашувам, како оваа револуција влијаеше на нашата исхрана во начинот на кој храната се произведува и консумира?

Ме погоди тоа што не размислуваме доволно за тоа што е во нашата храна, бидејќи не сме тие што ја прават! Ја отстапивме највиталната состојка на животот, сврзното ткиво на семејствата и културата. Си помислив, што ако водиме дневник за сè што јадеме и пиеме една недела за да се фокусираме на исхраната и да ја преземеме сопственоста на храната што ја јадеме?

 

Daily Bread by Gregg Segal

 

Зошто одлуката да се фокусираме на децата и што мислите дека нивните навики во исхраната кажуваат за нашето целокупно општество?

Се фокусирав на децата затоа што навиките во исхраната почнуваат од младоста и ако не ги сфатите како што треба кога имате 9 или 10 години, ќе биде многу потешко кога ќе бидете постари!

Глобализацијата имаше огромно влијание врз диетите ширум светот. Два брзи примери од земјите што ги посетив, Бразил и ОАЕ. Пред една генерација, сиромашните во Бразил беа недоволно хранети. Денес, 57% од населението е со прекумерна тежина. Во 2014 година, во ОАЕ имало 803.900 дијабетичари – околу 20 проценти од населението. Пред 30 години, дијабетес едвај постоел во овој дел од светот.

Ние сме на пресвртна точка. Балансот на она што повеќето деца го јадат сега драматично се оддалечува од домашните чорби и зеленчук кон ултра-обработена пакувана храна и грицки, многу од нив дизајнирани да им се допаднат на децата.

 

Food culture around the world

 

Кој беше најпредизвикувачкиот дел од проектот?

Имаше бројни предизвици – да ја најдам вистинската мешавина на деца, искусен екипаж, опрема и локации што ги задоволуваат моите потреби. Ми требаше простор во студио со пристап до кујна за да ја подготвам храната и висина на таванот од најмалку 13 стапки (висината на камерата требаше да биде конзистентна 12+ стапки над предметот).

Организацијата беше критична, но понекогаш недостасуваше. Осигурајте се дека сите деца водат темелни дневници за сè што јаделе, така што тие оброци би можеле точно да се репродуцираат, на пример. За среќа, имав компетентни производители во повеќето земји. Понекогаш, опремата до која имав пристап не беше сигурна, што беше предизвик бидејќи осветлувањето за сликите, се разбира, треба да биде доследно. Друга голема пречка беа парите; ова беше многу скап проект за производство и генерирањето средства не беше лесно. Голем дел од финансирањето излезе од мојот џеб. Можев навистина да користам добротвор или спонзор!

Diet in Different Cultures

Што откривте низ овој процес што ве изненади најмногу?

Една од изненадувачките лекции на Дејли Леб е дека најквалитетните диети често не јадат најбогатите, туку најсиромашните. Во САД, сиромашните се најголемите потрошувачи на нездрава храна бидејќи е погодна и евтина. Но, во Мумбаи, чини 13 долари за средна пица домино, што е многу над можностите на повеќето луѓе. Анчал живее со своето семејство во алуминиумска колиба 8 на 8 метри. Нејзиниот татко заработува помалку од 5 долари на ден, но сепак таа јаде здрава исхрана со бамја и карфиол кари, леќа и роти, кои мајката на Анчал ги прави од почеток секој ден на еден горилник со керозин. Шраман, од друга страна, живее во висококатница од средната класа во Мумбаи и се храни многу поинаку. Дополнителниот приход на неговото семејство значи дека тој може да си дозволи пица со домино, пржено пилешко и јадења како барови Сникерс и чоколадо „Кадбери“.

Во 2015 година, Универзитетот Кембриџ спроведе исцрпна студија за рангирање на диети ширум светот од најмногу до најмалку хранливи. Неверојатно, 9 од 10-те најздрави земји се во Африка. Се чини контраинтуитивно дека некои од најсиромашните земји имаат меѓу најздравите диети. Но, кога ќе погледнете внимателно што јадат, има смисла: свеж зеленчук, овошје, јаткасти плодови, семки, житарки, риба и мешунки и многу малку месо (кое повеќе функционира како зачини) и малку празни калории (преработена храна) .