Поранешен фудбалер на англискиот премиерлигаш Дејвид Бекам стана глобален бренд амбасадор за блокчејнот DigitalBits, лансирајќи сопствена палета на незаменливи токени (NFT) во тој процес.

Бекам ќе објави серија NFT и „други дигитални средства засновани на Blockchain“, според најавата на амбасадорот на брендот, со ковање на блокчејнот DigitalBits.

Бекам рече дека колекциите на NFT се „можност да создадам нови искуства за моите обожаватели онлајн“. Според DigitalBits, Бекам има над 138 милиони следбеници, со годишна стапка на впечатоци што надминува девет милијарди на Инстаграм, Фејсбук и кинеските платформи за социјални медиуми Weibo и Douyin.

Крипто компаниите, особено крипто берзите, ги засилуваат партнерствата со спортски тимови и икони во маркетиншки напор да ги таргетираат главните потрошувачи.

CoinSpot лансира NFT пазар
Австралиската берза за крипто CoinSpot го објави лансирањето на својот нов NFT пазар во апликација, овозможувајќи им на корисниците да купуваат дигитална уметност користејќи избор на криптовалути како Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Cardano (ADA) и други.

CoinSpot првично рече дека ќе наведе само избор на NFT, вклучувајќи ги и оние од Bored Ape Yacht Club, со повеќе колекции што ќе бидат додадени во текот на следните неколку месеци.

Гери Хауелс, главен директор за производи во CoinSpot, рече дека неговиот пазар е создаден за да го поедностави купувањето на NFT и да ја направи трансакцијата поприфатлива со пониски давачки во споредба со користењето на други пазари.