Дејвид Бекам беше еден од многуте илјадници кои чекаа ред пред Вестминстерската сала за да ја видат кралицата Елизабета Втора во државата, но поранешната ѕвезда на Манчестер Јунајтед можеше да прескокне.

Редот во Лондон за да ја види кралицата, пред нејзиниот погреб во понеделник, се протега со милји покрај реката Темза.

Илјадници и илјадници се собраа да му оддадат последна почит на најдолго владејачкиот монарх кој и служел на земјата, кој почина на 8-ми септември.

Меѓу оние во петокот беше и поранешниот капитен на Англија, Бекам, кој, за разлика од многумина, се сретна со кралицата во неколку наврати во текот на својот живот.

Бекам чекаше во редица 12 часа, придружувајќи се во 2 часот наутро во петокот и конечно успеа да ја види кралицата како лежи околу 14 часот.

Некои можеби мислеа дека со неговата славна личност дојде шанса да ја прескокне редот, како што направија пратениците и другите познати личности, а се чини дека тој можеше да направи.

„Дејвид можеше да ги избегне сите редици, но сакаше да биде како сите други“, изјави извор за весникот.

„Тој рече дека неговиот дедо нема да [скокне на редот], па ниту тој. Цела недела се прашуваше кога е најдоброто време да се оди и конечно отиде за ова утро.

„Дејвид беше израснат во семејство од Ист Енд кои беа вистински ројалисти – такви кои ќе го привлечат вниманието кога ќе се вклучи националната химна. Тој сакаше да оди да ја види кралицата како и секој друг член на јавноста“.

„Значи, овој ден секогаш ќе биде тежок. Тешко е за нацијата, тешко е за сите ширум светот, затоа што мислам дека сите го чувствуваат тоа, а нашите мисли се со семејството и очигледно со сите овде денес.

„Затоа што е посебно да се биде овде, да се слави и да се слушаат различните приказни што луѓето имаат да ги кажат. Мислев дека доаѓајќи во 2 часот по полноќ, ќе биде малку потивко – згрешив.

„Да се засилам, да ја добијам мојата чест, но потоа и нејзиното височество, да поставувам прашања, да разговарам, имав толку среќа што можев да имам неколку такви моменти во мојот живот.

„Бидејќи сите можеме да видиме со покажаната љубов, колку беше посебна и наследството што го остави зад себе. Тоа е тажен ден, но е ден за нас да се потсетиме на неверојатното наследство што таа го остави“.

Beckham meeting the queen alongside Sven Goran Eriksson. Image: Alamy

Поранешниот тренер на Англија откри дека кога ја запознал кралицата Елизабета очекувал таа да му каже дека Бекам и е омилен фудбалер, но останал изненаден.

Наместо тоа, кралицата му кажа на Швеѓанецот дека Мајкл Овен и е омилен, а Свен тврдеше дека нејзиното размислување е: „Изгледа толку чисто“.

Минатата недела Бекам сподели почит на Инстаграм и го пофали шоуто „љубов и почит“ во годината на нејзиниот платинест јубилеј.

„Навистина сум тажен поради смртта на нејзиното височество, кралицата. Каков излив на љубов и почит видовме за платинестиот јубилеј за нејзиниот животен век на служба“, напиша тој.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by David Beckham (@davidbeckham)

„Колку сите ние денес се чувствуваме уништени покажува што таа им значела на луѓето во оваа земја и ширум светот. Колку нè инспирираше со своето лидерство.

„Како не тешеше кога беа тешки времиња. До последните денови таа служеше на својата земја достоинствено и благодат.

„Оваа година таа ќе знаеше колку е сакана. Моите мисли и молитви се со нашето кралско семејство“.