Во последно време, опаѓањето на косата стана еден од најчестите проблеми со кои се соочуваат поединци од сите возрасни групи. Сепак, малкумина знаат дека правењето некои основни промени во нивната секојдневна исхрана може да им помогне да избегнат проблеми со косата. Помалку познат факт е дека зелениот чај може да направи чуда за нега на коса, како што пишува „News18.com“.

Покрај тоа што со векови е еден од најпопуларните пијалоци ширум светот, консумирањето зелен чај во голема мера придонесува за целокупното здравје, вклучувајќи ја и кожата и косата. Се тврди дека е полн со антиоксиданси, амино киселини, ензими и витамини, кои играат клучна улога во одржувањето на здравјето. Преполн со катехини, зелениот чај помага да се намали нивото на дихидротестостерон (DTH) – главната причина за губење на косата.

Зелениот чај се додава во многу производи за нега на коса поради неговите наводни придобивки.

Како да го користите зелениот чај за коса
Поради својствата за поттикнување раст на зелениот чај и екстрактот од зелен чај, многу производи за коса ги вклучуваат како главна состојка. Можете да ги купите преку Интернет или во повеќето продавници на мало.

Еве неколку начини како да го користите зелениот чај за вашата коса, според Health Line.

Шампон

Користете шампон кој содржи екстракт од зелен чај. Задолжително нанесете поголем дел од шампонот на корените и скалпот и нежно тријте.

Кондиционер

Нанесете регенератор од зелен чај или маска за коса на корените и врвовите на вашата коса. Оставете да делува три до 10 минути или времето наведено во упатствата на производителот.

Домашна изработка

Додадете една или две кесички зелен чај во зовриена вода и оставете го да отстои пет минути. Откако ќе се излади, нанесете ја течноста на косата на крајот од бањата.

Покрај тоа, можете да пиете шолја или две (240-480 ml) зелен чај дневно за да му обезбедите на вашето тело добар извор на антиоксиданси.

Фоликулите на косата добиваат проток на крв и исхрана за да го поттикнат растот на влакната. Штом праменот (оската) ќе израсне надвор од фоликулот на косата, таа повеќе не ги добива своите резерви на хранливи материи.

Затоа, пиењето зелен чај нема да влијае на јачината на косата што веќе ја имате. Тоа ќе влијае само на новата коса што се создава во фоликулот на косата. Иако одредени производи за коса можат да ги хидрираат и кондиционираат жиците на косата, тие нема да предизвикаат нивно растење.

Ако користите маска за коса или шампон, задолжително нанесете ги на корените и скалпот, бидејќи тоа ќе му помогне на производот да стигне до фоликулите на косата. Исто така, нежно тријте ја косата кога користите шампон за да избегнете оштетување на корените.