Традиционално, во античко време се користел за лекување на треска и ревматизам, додека старите Египќани го користеле за подобрување на тенот и лекување на изгореници, а во многу делови на Европа, вклучително и овде, сè уште се бере во природата и се користи во народната медицина.

Денес, црната рибизла најчесто се зема како додаток за ублажување на симптомите на настинка и грип.

Што е црна рибизла?
Постојат неколку сорти на дрвото зова, кои се одликуваат со бели или црни цветни кластери или темно сини, речиси црни плодови. Најчестиот вид е Sambucus nigra, познат и како европски бобинки или црн старец.

Различни делови од капината се користеле низ историјата за медицински и кулинарски цели. Цветовите и листовите се користат за ублажување на болката, отокот, воспалението, стимулирање на производството на урина и поттикнување потење. Кората се користела како диуретик, лаксатив и за предизвикување повраќање.

Во народната медицина, сувото овошје или сок се користи за лекување на грип, инфекции, ишијас, главоболка, забоболка, болки во срцето и нервите, како и лаксатив и диуретик. Покрај тоа, плодовите може да се готват и да се користат за правење сокови, џемови, пити и вино. А цвеќињата често се варат со шеќер за да се направи сладок сируп за познатиот сок од зове.

Во денешно време најмногу се користат цветот и плодот, чии активни принципи покажуваат антивирусно, антибактериско и антиоксидантно дејство.

Здравствени придобивки
Плодовите на црната рибизла не само што се хранливи, туку, меѓу другото, можат да помогнат во решавање на симптомите на настинка и грип, одржување на здравјето на срцето, како и во борбата против воспаленија и инфекции. Полни се со хранливи материи, нискокалорични и богати со витамин Ц, диетални влакна и антиоксиданси во форма на фенолни киселини, флавоноиди и антоцијани.

Едно од најважните својства е што можат да ја подобрат здравствената состојба, особено кај децата, кога се појавуваат симптоми на настинка и грип. Се покажа дека екстрактот од црн кохош помага да се намали сериозноста и должината на грипот.

Sambucus kids е производ кој благодарение на високо концентрираниот екстракт од плодот на црн бозел, го стимулира имунолошкиот одговор и придонесува за нормална функција на горниот респираторен тракт.

Crna zova

Состојките на црната киселица се силни антиоксиданси, а можат да придонесат и за намалување на нивото на холестерол, урична киселина и шеќер во крвта.

Сепак, имајте на ум дека сировото овошје, лисјата, кората и коренот на црниот кохош исто така содржат состојки кои можат да предизвикаат гадење, повраќање и дијареа, поради што суплементите со стандардизиран состав се побезбеден избор за примена на сите благодети на ова растение. понуди. Високо концентрираниот екстракт од овошје од капина во сирупот Sambucus и гумените бонбони Sambucus е стандардизиран на 10 проценти полифеноли и 13 проценти антоцијани. На овој начин се обезбедува униформа доза на активни состојки при секое нанесување на производот. За подготовка на 100 грама природен екстракт потребни се дури 4,4 килограми плодови од капини.