Сите мои несигурности се покриени со овие слики, па морам да го работам она што го сакам и за што се чувствувам навистина добро.

Добиваме добри вести од светот на модата? Една од фаворитите меѓу познатата генерација на топ модели кои го освоија светот во деведесеттите, Линда Евангелиста, ќе се појави на насловната страница на магазинот „Вог“, кој ќе излезе во септември.

Линда помина долго време далеку од јавната сцена бидејќи се пензионираше по компликациите од козметичкиот третман на кој се подложи. Имено, оваа згодна 57-годишна жена сепак изјавила дека третманот „CoolSculpting“ довел до парадоксална хиперплазија на масното ткиво, при што масното ткиво на нејзиното тело наместо да се намалува, се зголемило, што и требало да биде целта.

Наскоро таа поднесе тужба против Zeltik Aesthetics, матичната компанија на CoolSculpting.

Инаку, оваа процедура за постигнување витка линија, според експертите, е неинвазивна и се изведува со замрзнување на масните клетки под кожата. Откако клетките се уништени, тие се разградуваат и трајно се исфрлаат од телото преку метаболизмот.

Линда, појавувајќи се на насловната страница на британски „Вог“, изјавила дека шминкерот Пет Мекгарт користел еластични ленти за да ги влече лицето, вилицата и вратот за да изгледа подмладено, свежо и испеглано. Таа се појави во неколку комбинации, но го покажа само предниот дел од лицето.

– Тоа не ми се вилицата и вратот во реалниот живот – и не можам да се шетам насекаде со ластици, – рече Евангелиста. Се трудам да се сакам себеси таква каква што сум. Што се однесува до фотографиите, тоа е нешто каде што моделот и фотографот создаваат фантазија заедно и тоа е сосема во ред, ние создаваме соништа.

– Сите мои несигурности се покриени со овие слики, па морам да го правам она што го сакам и за што се чувствувам навистина добро – додаде Линда, негирајќи дека оваа фотосесија го означила нејзиното враќање во манекенството по неколку години живеење како „самец“. и додаде:

– Дали сум ментално излечен? Апсолутно не. Но, јас сум многу благодарен за поддршката што ја добив од моите пријатели и од мојата индустрија. Она што е сигурно во иднина е дека нема да ме гледате во костим за капење. Тешко дека ќе најдам работа облечена во тесна облека и прекумерно облекување од сите страни, без ретуширање или болно „вложување“ во гардеробата или тешки фотошопови и измами – заклучила Линда.

 

Минатиот месец Евангелиста рече дека поднела тужба во Њујорк против компанијата каде што ја извршила контроверзната процедура. Во изјава за британски „Вог“, претставник на Зелтик изјави дека компанијата е „задоволна“ и дека спорот е решен.

– Нашиот фокус останува на зајакнување на самодовербата преку обезбедување безбедни, сигурни естетски производи и услуги поддржани од науката – рече претставникот.