Бојан Ковски: Уметноста е едно од главните обележја на било која ера и за неа турбулентноста е константа

Бојан Ковски е нетипичен артист, неговата уметност ги краси човечките тела. Но освен тоа што е мајстор со четката на гола кожа, неверојатно е колку е мастер на  платното. Како започна приказната на Бојан? Не би можел да се сетам кога за прв пат започна оваа моја приказна, но вивидно ми се врежани во сеќавање моите дела кои што ги имам направено на многу рана возраст. Кога би ги прашале моите родители, би ви рекле „Бојан слика од раѓање“. Но, професионално оваа приказна започна во 2011 година кога за првпат стапнав на факултетот за ликовни уметности во Скопје, започнувајќи...

Види повеќе

Кристина Августа, кралица на Шведска: Неконвенционална владарка, заштитна на уметноста и образованието

На денешен ден е родена шведската кралица Кристина, според некои извештаи, а како можни датуми се споменуваат и 17 и 18 декември. Нејзиното владеење, кое траеше речиси 22 години, од 6 ноември 1632 до 5 јуни 1654 година, е запаметено по нејзината абдикација и преобраќање од лутеранизам во римокатолицизам. Таа беше позната по тоа што беше високо образована жена за своето време, а беше и покровител на уметноста. Нејзиниот татко, шведскиот крал Густав Адолф и мајката Мари Елеонор од Бранденбург, очекувале машки наследник на тронот. Кристина беше единственото преживеано легитимно дете на нејзиниот татко, а со тоа и негов...

Види повеќе

Центарот за култура “Трајко Прокопиев” ќе го красат уникатни графити нацртани од млади уметици

Младите уметници Дејвид Стоилковски и Младен Трендевски нацртаа графити на задниот дел од Центарот за култура во Куманово. Центарот за култура упати апел до сите сограѓани да се сочуваат и да продолжат да ги красат ѕидовите на Културниот Дом. Имено веќе подолг временски период “Трајко Прокопиев” дава голема поддршка на локалните уметници, со организирање на изложби, поетски читања како и нивно учество во други проекти. Целта е младите да се вратат и да творат во својот град. Се со цел зголемување на интересот за културата и оставање печат на генерациите што идат....

Види повеќе

Ким Бесинџер : Актерката со завидна кариера се отвори за нејзината борба со нападите на паника

Ким Бесинџер е американска филмска актерка со шведско и ирско потекло. Таа е родена на 8 декември 1953 година, а денес има 69 години. Таа е родена како трето дете во семејството, а уште од најмала возраст зборувала за тоа како ќе стане актерка. Како тинејџерка пливала, танцувала, вежбала гимнастика, а на 16 години победила на натпреварот „Мис Јуниор“, кога изведе песна од мјузиклот „Мојата убава дама“, пишува „Википедија“. Кариера Во раните 1970-ти, тие се преселиле во Њујорк, каде што таа почнала да работи како фотомодел, а помеѓу модните ревии почнала да посетува часови по глума. Во 1976 година,...

Види повеќе

5 најнеобични музеи во светот: Приказната за еден особено ќе ве воодушеви

Запознавањето на дестинацијата не може да се смета за комплетно без посета на музеи и други културни знаменитости. Но, што се случува кога некои дестинации се познати токму по нивните необични музеи? Некако е логично туристите да ги посетуваат токму поради оваа причина. Покрај оние кои се издвојуваат по својата иновација, како што се подводните музеи, има и такви кои во најмала рака може да се окарактеризираат како бизарни. Ви претставуваме дел од нив.   1. Меѓународен музеј на тоалетот Сулаб (англиски музеј на тоалетот Сулаб) Во главниот град на Индија се наоѓа еден од најнеобичните музеи во светот....

Види повеќе

Рок дивата Тина Тарнер го слави својот 86-ти роденден: Нејзината животна приказна заслужи многу повеќе од филм

Рок дивата Тина Тарнер го слави својот 86-ти роденден: Нејзината животна приказна заслужи многу повеќе од филм. Нескротлива фризура, неверојатна енергија и безвременски глас ја опишаа оваа ѕвезда. Легендарната пејачка и актерка Тина Тарнер го прославува својот 86-ти роденден. Во 1980-тите ја нарекуваа кралица на рокенролот, а нејзиниот живот беше полн со подеми и падови. Тина е позната по неверојатната енергија што ја поседува и до ден-денес, неприкосновен вокал и хитови кои се уште се слушаат. Инаку, Тина е родена како Ана Меј Булок во 1939 година, на 26 ноември, во американската држава Тенеси. Нејзината мајка била работничка во...

Види повеќе

Мира Фурлан: Aктерка која јавно проговори за положбата на жената во филмската индустрија

Мира Фурлан, една од најпопуларните актерки на поранешна Југославија. Животот на Мира Фурлан беше скратен прерано. Веста дека не остави во Америка на 65 години го потресе целиот регион и светот. Славата ја стекна со улогата на Кејт во серијата „Вело мисто“, „Златна арена“ за најдобра актерка ја доби за улогите во филмовите „Киклоп“ и „Убавината на порокот“. Светската јавност ја запозна во филмот на Емир Кустурица „Татко на службен пат“. И покрај тоа, Мира во своите 65 години живот има многубројни успеси, но и тешки моменти. Детството и растењето Таа порасна во многу образовано семејство. Нејзиниот татко Ива...

Види повеќе

Турбулентниот живот на Едит Пјаф, иконата на француската шансона: „Се изгоре во огнот на сопствената слава“

Животните приказни на големите уметници кои со своите раскошни таленти одбележале различни епохи, во повеќето случаи биле тешки и трагични. Таква е биографијата на Едит Пјаф, шансона пејачка и национална икона на Франција која почина на денешен ден во 1963 година. Изведувачката на „La Vie en rose“, „Hymne à l’amour“, „Milord“ и други, сними 31 студиски албум и остави неизбришлива трага во музичкото наследство на 20 век. Детство во бордел Родена е во Париз на 19 декември 1915 година како Едит Џована Гасион. Нејзината мајка Анета работела како пејачка во кафуле, а нејзиниот татко Луј бил уличен акробат. Откако...

Види повеќе

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

FACEBOOK

СОЦИЈАЛНИ МЕДИУМИ