Binance, најголемата светска крипто берза по обем на тргување, потврди во четвртокот дека инвестирала 500 милиони долари во преземањето на Twitter од милијардерот Илон Маск, и покрај пазарот на крипто.

„Нашиот практикант вели дека сме ги примениле 500 милиони долари пред 2 дена“, твитна Чаопенг Жао, попознат „CZ“, основач и главен извршен директор на Binance, доцна во четвртокот.

Binance беше меѓу повеќе од десетина инвеститори кои првично се согласија да го поддржат предложеното преземање на Маск со над 7 милијарди долари финансирање. Други инвеститори ги вклучија отповикливата доверба на коосновачот на Oracle Corp. Лери Елисон и Sequoia Capital Fund.

Пазарот на крипто оваа година претрпе неуспех на цените, при што биткоинот изгуби повеќе од 55% од година до денес, според податоците на CoinDesk.

Претставник во Binance не одговори веднаш на барањата за коментари.