Шанел ги тестира љубителите на чантата со поскапувања од 3.000 долари

Малата Classic Flap чанта на Chanel  отсекогаш била луксузна да се поседува, но по три поскапувања минатата година, таа се продава за 8.200 долари. 

Тоа е повеќе од 5.200 долари што ги чинеше во 2019 година. Ова го отвара прашањето дали големите брендови се вредни за купување како инвестициски фондови – кога во време на криза цените значително им раснат.

Француската модна куќа ги зголемува цените со побрзо темпо од другите луксузни брендови, велат аналитичарите, предизвикувајќи негодување кај некои купувачи и тестирање на нивната подготвеност да платат.

Компаниите од Procter & Gamble Co. до Verizon Communications Inc. ги зголемуваат цените за да ги надоместат зголемените трошоци за суровини, работна сила и транспорт. Потрошувачките цени за стоки и услуги се зголемија за 7% во декември, што е најбрзо темпо од 1982 година, што ги поттикна Федералните резерви да почнат да ги зголемуваат каматните стапки во март.

Портпаролката на Шанел рече дека компанијата редовно ги прилагодува цените за да ги земе предвид промените во производствените трошоци и суровините, како и флуктуациите на девизниот курс. „Цената на одредени суровини, кои и онака беше тешко да се набават поради квалитетот што го бараме, редовно се зголемува и затоа не наведува да ги прилагодиме нашите цени“,вели таа.

Луксузните компании ја искористија зголемената побарувачка за да ги репозиционираат своите брендови како уште поексклузивни и поскапи, според извршните директори и аналитичарите во индустријата. Практиката датира од пандемијата, но доби обновен притисок во изминатата година бидејќи купувачите, кои излегоа од карантинот, купија чанти, чевли, накит и други предмети со висока цена, бидејќи на крај на денот луѓето се желни за промена и убавина – а во целиот тој хаос со пандемијата најлесно се добиваше такво нешто со шопинг.

„Целата луксузна индустрија ги зголемува цените“, изјави неодамна аналичарот Џон Ајдол, главен извршен директор на Capri Holdings Ltd. CPRI +2,95%, сопственик на Мајкл Корс, Џими Чу и Версаче. „Не видовме апсолутно никаков отпор на потрошувачите на кое било од зголемувањата на цените што ги презедовме, и ќе има повеќе зголемувања – тоа секако.

Зголемувањето на цените на Шанел се издвојува по нивната големина и фреквенција, велат аналитичарите и потрошувачите. Шанел ги зголеми цените на своите Classic Flap чанти три пати во 2021 година. Во јануари направи уште едно зголемување на цените на различни стилови, вклучувајќи ги Coco Handle и Business Affinity чантите, кои сега чинат од 8% до 12% повеќе.

„Шанел имаше повеќе зголемувања на цените во изминатите неколку години од другите брендови“, рече Меган Махони Дусил, ко-основач и извршен директор на PurseBlog.com и PurseForum.com, веб-страници кои го следат пазарот. 

„Луѓето се шокирани не само од тоа колку пати Шанел ги зголемува цените, туку и од износот. Тие исто така се жалат дека квалитетот не се зголемува во согласност со цените“.

Hermès International SA ги зголеми цените за приближно 3% за 2022 година, нешто повеќе од вообичаеното годишно зголемување од 1% до 1,5%, според Ерван Рамбург, раководител на истражување на потрошувачите и малопродажбата во HSBC. Г-дин Рамбург рече дека одредени артикли на Луј Витон и Картие чинат од 3% до 5% повеќе отколку пред една година. И Rolex SA оваа година ги зголеми цените во просек за 3,4%, според компанијата.

Луј Витон одби да коментира. Хермес и Картие не одговорија на барањата за коментар.

Портпаролката на Шанел рече дека компанијата ги зголемила цените на чантите Classic Flap во јануари, јули и ноември 2021 година, но одби да коментира за висината на покачувањето. Таа рече дека зголемувањето во јануари 2021 година ги намалило разликите во регионалните цени со зголемување на цените во САД, додека цените во другите региони или благо пораснале или останале исти.

Classic Flap е чанта на Шанел која веднаш е препознатлива во модните кругови. За прв пат беше претставена во 1955 година од основачот на Шанел, Габриел „Коко“ Шанел, која дизајнираше чанта во форма на правоаголна форма, изработена од ватирана кожа со затворање со заклучување. Чантата има ремен за рамо со синџир, што е иновација кога повеќето жени носеле чанти во раце. Беше рекреирана во 1980-тите од креативниот директор на Шанел, Карл Лагерфелд, кој додаде ткаен кожен синџир и испреплетена двојна спојка. Чантата е позната по рачно шиените детали и други луксузни допири, вклучувајќи ја и употребата на вистинско злато во нејзините брави и синџири.

„Очекуваме зголемување на цените за неколку стотини долари“, рече Ди Гејблс, 32-годишен романсиер кој живее во Клосон, Мич. „Но, зголемувањето за 2.000 долари за шест месеци вознемири многу љубители на Шанел“.

Г-ѓа Гејблс, која ги следи цените на чантите како хоби, рече дека квалитетот не е во чекор со растечките цени. Таа видела чанти во бутиците на Шанел во последниве години со искривени џебови, пропуштени шевови и ремени за синџири кои не лежат рамно.

Валери Чан, 33-годишна финансиска аналитичарка која живее во Форест Хилс, Квинс, рече дека затворачот на куќиштето на камерата Шанел пукна неколку месеци откако таа го купи во еден од бутиците на брендот во 2018 година. „Ако одите за да се плати толку висока цена, материјалите и изработката треба да продолжат“, рече таа. „Разбирам дека треба да ги зголемат цените за да бидат во чекор со инфлацијата. Но, во последно време нивните цени се чини дека се зголемуваат со побрзо темпо“.

Портпаролката рече дека Шанел ги користи само најдобрите материјали и изработка и ги произведува сите производи во Франција и Италија, региони познати по нивната експертиза за кожни производи. Таа додаде дека компанијата минатата година ја продолжила гаранцијата за чанти и паричници со ланец за на рамо на пет години од две години.

Новите цени на Шанел го ставаат повеќе во согласност со Хермес, чии чанти Биркин и Кели имаат листи на чекање и покрај цените кои достигнуваат десетици илјади долари. Брендот на Шанел е приближно силен како Хермес, но до неодамна неговите чанти беа поевтини, рече г-дин Рамбург, аналитичар на HSBC.

„Иако некои луѓе се вознемирени од поскапувањата на Шанел, тие сè уште купуваат“, рече г-ѓа Махони Дусил. „Како што расте цената, за некои станува недостижна. Но, основните клиенти нема да бидат отфрлени“.

Шанел е приватен и ги пријавува финансиските резултати еднаш годишно. Продажбата за неодамна објавената година, која заврши во декември 2020 година, падна за 18% на 10,1 милијарди долари. Портпаролката рече дека продажбата почнала да закрепнува во четвртиот квартал на 2020 година и дека подобрувањата продолжиле во 2021 година.

Зголемените цени на новите чанти Шанел го поттикнаа купувањето на секундарниот пазар. Просечната цена на старите чанти Шанел продадени од RealReal Inc. беше 2.312 долари минатата година, што претставува зголемување од 26% во споредба со 2020 година.

„Винтиџ Шанел чантите се попристапна опција од новите чанти, особено во светлината на тековните поскапувања на Шанел“, рече Кели МекСвини, менаџерка за женска трговија во RealReal, која продава луксузни стоки во претходно сопственост.