Категорија: Спорт

  • Новости

И покрај тоа што заработува милиони, Џулија Робертс готви 3 оброци на ден, шие за своите деца и ја чисти кујната

Холивудската актерка ја сака својата нова работа со полно работно време. Џулија Робертс, една од најпознатите и најплатените холивудски актерки, кога имала деца, решила да ја преземе улогата на домаќинка во својата куќа и целосно да му се посвети на семејството. Таа ја прекина глумата и се грижеше за нејзиниот сопруг Хенри Даниел Модер, близнаците Хејзел и Финес и синот Хенри. И тој ја сака својата нова работа со полно работно време. Робертс вели дека животот на мајката е неверојатно исполнет. Откако го презеде секој аспект од домаќинството, славната актерка секој ден им готви појадок на своите домаќинки, ја...

Моја приказна

Најнови

Животна приказна на Ѓорѓе Балашевиќ: Интервју од минатото кое ќе ве натера да ги преслушате сите негови песни

Музичарот, кантавтор, писател, актер и неодамна режисер на филмот Као рани мрз, Ѓорѓе Балашевиќ, е роден на 11 мај 1953 година во Нови Сад, од родители Јован Балашевиќ и Вероника Долонец. Животот го поминува во родниот град, во семејната куќа лоцирана на улицата Јована Цвијиќ, која  ја делeше со сопругата Оливер, ќерките Јована и Јелена и синот Алекс. Балашевиќ почина на 19.02.2021 година но зад себе остави легендарни песни кои продолжуваат да ги греат нашите срца. Во продолжение се потсетуваме на неговите мисли, и живот преку едно негово интервју дадено за магазинот “Glossy” во 2010 година.   Интересно е...

Култура

Најнови

НАСА достигна нова пресвртница

Овој пејзаж од „планини“ и „долини“ прошарани со блескави ѕвезди е всушност работ на блискиот, млад регион кој формира ѕвезди наречен NGC 3324 во маглината Карина. Снимена во инфрацрвена светлина со новиот вселенски телескоп Џејмс Веб на НАСА, оваа слика за прв пат открива претходно невидливи области на раѓање на ѕвезди. Наречена космички карпи, навидум тродимензионалната слика на Веб изгледа како карпести планини на месечева вечер. Во реалноста, тоа е работ на џиновската, гасовита празнина во рамките на NGC 3324, а највисоките „врвови“ на оваа слика се високи околу 7 светлосни години. Кавернозното подрачје е издлабено од маглината со...

Мода

Најнови

Меган во симболичен фустан на додела на наградите од семејството Кенеди

Уште еден доказ дека принцот Хари и Меган Маркл направиле добар избор да се преселат во Америка. Војводата и војвотката од Сасекс се добитници на престижната награда што ја доделува семејството Кенеди. Славната двојка ја доби наградата Ripple of Hope од непрофитната организација Robert F. Kennedy Human Rights. Жителите на Сасекс беа почестени за нивната хуманитарна работа преку нивната фондација Арчевел, која се фокусира на подигање на свеста за прашања како што се расната правда, сексизмот, менталното здравје и многу повеќе. Некои од претходните добитници на оваа награда се поранешниот американски претседател Барак Обама, потпретседателката на земјата Камала Харис...

  • Живот
  • Бизнис
  • Забава
  • Спорт

Приказна на нашето време: Огромна победа на медицината во битката со ракот

Новиот лек кој се тестира за  карцином ги остави лекарите вчудоневидени откако се појави 100 отсто успешност во клиничките испитувања. Достарлимаб, лек со лабораториски произведени молекули кои делуваат како заменски антитела во човечкото тело, ги остави истражувачите изненадени откако сите 18 учесници беа разгледани во ремисија една година по испитувањето на лекот. Лекарите правеле физички прегледи, ендоскопии, ПЕТ скенови и МРИ и не успеале да најдат никаква трага од рак во нивните тела. Д-р Луис А. Дијаз Џуниор од Центарот за рак на Меморијал Слоан Кетеринг во Њујорк рекоа дека ова е „прв пат тоа да се случи во...

Твитер го суспендира профилот на Канје Вест

Маск, самонаречен апсолутист за слобода на говорот, го поздрави враќањето на раперот, сега познат како Је, на платформата во октомври. – Дадов се од себе. Сепак, тој повторно го прекрши нашето правило против поттикнување насилство. Сметката ќе биде суспендирана, објави вчера Маск на Твитер. I tried my best. Despite that, he again violated our rule against incitement to violence. Account will be suspended. — Elon Musk (@elonmusk) December 2, 2022 Сметката на Вест беше суспендирана во рок од еден час по објавата на Маск, која беше дадена како одговор на корисник на Твитер кој рече „Те молам Илон, поправи...

(Видео)Македонски кувар готви среде планина

Македонскиот кувар Ѓоко Ризов подготвува разни специјалитети среде планината Кожув. На неговиот инстаграм профил  ги објавува сите рецепти. Уникатен и неверојатен начин да се ужива во храната, како во нејзиното приготвување така и во нејзиното вкусување. Профилот на Ѓоко е спој на хедонизам и задоволство. Уживајте во видеата и добијте инспирација за некое вкусно јадење!   View this post on Instagram   A post shared by 🥷Darko Vlogs📺 (@darkovlogs)   View this post on Instagram   A post shared by 🥷Darko Vlogs📺 (@darkovlogs)   View this post on Instagram   A post shared by 🥷Darko Vlogs📺 (@darkovlogs)   View...

Тимот што ќе победи на светското првенство ќе добие сума од 42 милиони долари

Светското првенство во Катар стигна до полуфиналната фаза и натпреварувањето постепено се ближи кон крајот. Хрватска, Аргентина, Франција и Мароко се четирите селекции кои резервираа пласман во полуфиналето. Секоја од овие четири големи нации која ќе ја освои титулата на Светското првенство ќе добие сума од 42 милиони долари од ФИФА.   View this post on Instagram   A post shared by Pubity...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

FACEBOOK

СОЦИЈАЛНИ МЕДИУМИ