Категорија: Новости

  • Новости

Што најмногу се „гуглаше“ во 2022 година во светот

Зборот „Wordle“ е најпребаруваниот термин на пребарувачот „Гугл“ во 2022 година, како во светот, така и во САД. Станува збор за истоимена игра со загатки, која милиони луѓе ширум светот се обидуваа да ја решат секој ден. Играта е во сопственост на „Њујорк тајмс“, а е дизајнирана од американскиот софтверски инженер Џош Вардл во 2021 година. Досега има стекнато голем број симпатизери. Онлајн играта, која се игра еднаш дневно, му нуди на играчот шест шанси да открие таен збор од пет букви. Играта стана толку популарна што пребарувањата на гејмерите очајни за одговори на Google ги надминаа сите други...

Моја приказна

Најнови

Бела Хадид: Како е да се разбудиш и да плачеш уште пред да ги отвориш очите

Убавицата со порцелански тен, остри црти и леден поглед е еден од највлијателните супермодели во последните години. Таа толку многу го усовршила својот ладен, статичен поглед во камерата низ годините што секогаш сме изненадени кога ќе ја видиме нејзината насмеана фотографија во медиумите. Поради ова, многумина добија впечаток дека Бела Хадид е ладна, презирна и затворена личност. Таа преку интервју за магазинот „Вог“ открива дека на почетокот така мислеле многу нејзини колеги. Бела открила дека нејзиниот поглед, кој со текот на времето станал нејзин заштитен знак, всушност е нејзиниот штит и оклоп. Таа се претставува пред светот како челична...

Култура

Најнови

5 најнеобични музеи во светот: Приказната за еден особено ќе ве воодушеви

Запознавањето на дестинацијата не може да се смета за комплетно без посета на музеи и други културни знаменитости. Но, што се случува кога некои дестинации се познати токму по нивните необични музеи? Некако е логично туристите да ги посетуваат токму поради оваа причина. Покрај оние кои се издвојуваат по својата иновација, како што се подводните музеи, има и такви кои во најмала рака може да се окарактеризираат како бизарни. Ви претставуваме дел од нив.   1. Меѓународен музеј на тоалетот Сулаб (англиски музеј на тоалетот Сулаб) Во главниот град на Индија се наоѓа еден од најнеобичните музеи во светот....

Мода

Најнови

Тајниот живот на Коко Шанел: Додека сите се плашеа од нацистите, таа уживаше во привилегиите на љубовница-шпион

Благодарение на нејзиниот мал црн фустан, познатите костуми и парфемот „Шанел 5“, модната икона Коко Шанел е одговорна за трансформирање на вкусот на модерната жена на 20 век, а нејзиното име стана синоним за беспрекорна модна смисла. Меѓутоа, во последниве години, достапноста на декласифицираните документи на француската влада ја откри нејзината колаборационистичка природа и нејзината тајна работа за нацистичкото воено разузнавање за време на Втората светска војна. Родена во сиромаштија во 1883 година и испратена во сиропиталиште на 12-годишна возраст, Шанел го надмина тешкото детство за да дебитира во својата визионерска женска облека во Првата светска војна. Нејзиниот метеорски...

  • Живот
  • Бизнис
  • Забава
  • Спорт

Исхрана пред бременост и ИВФ: Совет од нутриционист за идните мајки

Во периодот кога паровите планираат да го прошират семејството, менувањето на исхраната е најмалку важна ставка за повеќето од нив. Но, токму квалитетниот избор на храна пред бременоста е од големо значење за да може идната мајка што полесно да ги помине сите девет месеци, но и самото породување. Разговаравме со д-р Олга Личина, доктор по медицина и клинички нутриционист, за важноста на исхраната пред бременоста, како за паровите кои имаат намера да имаат потомство по природен пат, така и за оние кои одат на ин витро оплодување (ИВФ). – За време на подготовката за бременост, три месеци пред...

Твитер го суспендира профилот на Канје Вест

Маск, самонаречен апсолутист за слобода на говорот, го поздрави враќањето на раперот, сега познат како Је, на платформата во октомври. – Дадов се од себе. Сепак, тој повторно го прекрши нашето правило против поттикнување насилство. Сметката ќе биде суспендирана, објави вчера Маск на Твитер. I tried my best. Despite that, he again violated our rule against incitement to violence. Account will be suspended. — Elon Musk (@elonmusk) December 2, 2022 Сметката на Вест беше суспендирана во рок од еден час по објавата на Маск, која беше дадена како одговор на корисник на Твитер кој рече „Те молам Илон, поправи...

Уметникот Даниеле Бареси создава извонредни скулптури од овошје, зеленчук и сирење

Уметникот Даниеле Бареси е наградуван дизајнерски резбар. Наместо да ги скрши очекуваните материјали како дрво или мермер, тој ги позајмува своите таленти на нешто многу повкусно. Користејќи ја храната како неконвенционално платно, тој создава скулптури кои предизвикуваат воодушевување. И покрај нивните различни текстури и густини, Бареси навидум лесно го издлабува секој од нив за да открие убави цвеќиња и суштества кои се кријат зад кожата и кората. Бареси зборува за неговата уметност за резба на храна на речиси духовен начин. „Кога ќе го допрам мојот нож, мојот ум се предава на срцето и директно се пренесува на рацете, давајќи...

Импресивната кариера на Серена Вилијамс: 9 ѕвездени моменти кои ја променија историјата на женскиот тенис

Серена заминува во пензија, а зад неа се овие моменти кои придонесоа за тенисерките и тенисерките. Во септемвриската насловна страница на магазинот „Вог“, Серена Вилијамс објави дека се повлекува од професионалниот тенис. Опишувајќи ја одлуката како „транзиција и еволуција“ бидејќи сè повеќе го насочува своето внимание кон нејзината работа како претприемач, филантроп и мајка на четиригодишната ќерка Олимпија, Вилијамс ќе ја заврши својата кариера како една од најголемите тенисерки на сите времиња. . Откако ја освои својата прва голема титула во сингл на УС Опен во 1999 година, Вилијамс има освоено 23 грен слем титули – рекорд за кој...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

FACEBOOK

СОЦИЈАЛНИ МЕДИУМИ