Твитер го суспендира профилот на Канје Вест

Маск, самонаречен апсолутист за слобода на говорот, го поздрави враќањето на раперот, сега познат како Је, на платформата во октомври. – Дадов се од себе. Сепак, тој повторно го прекрши нашето правило против поттикнување насилство. Сметката ќе биде суспендирана, објави вчера Маск на Твитер. I tried my best. Despite that, he again violated our rule against incitement to violence. Account will be suspended. — Elon Musk (@elonmusk) December 2, 2022 Сметката на Вест беше суспендирана во рок од еден час по објавата на Маск, која беше дадена како одговор на корисник на Твитер кој рече „Те молам Илон, поправи...

Види повеќе

Неверојатната успешна приказна на кошаркарот Коби Брајант

Коби Брајант е познато име. Тој е икона во спортот на кошарката и постигна огромен успех и на теренот и надвор од него. Но, што е тоа што го прави Коби толку успешен? И како стигнал таму каде што е денес? Во овој блог пост, ќе погледнеме одблизу на неверојатната успешна приказна на Коби Брајант. Ќе ги истражиме неговите рани години, неговиот подем до ѕвезда и сите неверојатни достигнувања што ги постигна во текот на неговата кариера. Ран живот и подем до ѕвезда Коби Брајант е роден во 1978 година во Филаделфија, Пенсилванија. Неговите родители биле професионални спортисти, а...

Види повеќе

Како Старбакс стана успешна приказна од 100 милијарди долари? Хауард Шулц – Од сиромашно момче до милијардер

Ова е едно од најдобрите мотивациски видеа за луѓе на кои им треба само малку искра за да продолжат да веруваат во своите соништа! Нема ниту еден човек на оваа планета што не слушнал за Старбакс, најголемата светска компанија за кафулиња. Но, дали знаевте дека поранешниот извршен директор на Старбакс – Хауард Шулц е роден и израснат во сиромаштија, едвај врзува крај со крај. Кога работите станаа навистина тешки, тој дури мораше да ја продаде својата крв неколку пати. Ова е успешната приказна на Хауард Шулц, како тој премина од живеење во сиромаштија и борба за пари за да...

Види повеќе

Илон Маск влегува во војна со Apple

Најбогатиот човек на светот официјално и објави војна на најголемата светска технолошка компанија. Маск го обвини Apple за цензура и монополски практики во серија твитови, тврдејќи дека компанијата „најчесто престанува“ да се рекламира на Твитер и се прашува дали Apple и неговиот извршен директор Тим Кук „ја мразат слободата на говор во Америка“. „Епл, исто така, се закани дека ќе го задржи Твитер од својата продавница за апликации, но нема да ни каже зошто“, напиша Маск на Твитер, давајќи ја причината за неговите неодамнешни критики. Apple не одговори веднаш на барањето на Insider за коментар на твитовите на Маск....

Види повеќе

Мајк Тајсон заработи и потроши богатство – еве како повторно изгради империја од повеќе милиони долари

Боксерската легенда Мајк Тајсон, кој своевремено беше најмлад светски првак во тешка категорија, призна дека кога ја завршил кариерата, речиси и да немал пари, иако за 15-те години боксување заработи околу половина милијарда долари. „Кога ќе заработите толку многу пари, тие ви траат подолго време, не ги потрошите сите пари наеднаш. Ми требаа 15-16 години за да банкротирам“, вели Тајсон. Челичниот Мајк раскажа дека трошел без контрола, а познато е дека голем дел од парите му ги зеде поранешната сопруга, со која се разведе. „Знаев да кажам: Еј девојко, ти се допаѓа автомобилов? Важи, дојди кај мене за викенд...

Види повеќе

Нов документарец за темната страна на ангелите на Викторија: „Носев детски костим и балони“

– Не се работеше за облека, туку за модели кои треба да исполнат некои фантазии кои претставниците на брендот сакаа да ги остварат – откри поранешната членка на „ангелите“. Неколку поранешни модели на Викторија Сикрет се појавуваат во нов документарец кој истражува како популарниот бренд за долна облека направил „мрачен пресврт“ под поранешната сопственичка Лесли Векснер. Документарецот во три дела е наречен „Викторија сикрет: Ангели и демони“ и го опишува лансирањето на розовата линија во раните 2000-ти, пренесува „News.com.au“. Во тоа време дојде до необична промена во маркетингот на оваа куќа, за што сведочеа некои нивни поранешни модели. Линдзи...

Види повеќе

(ВИДЕО) Лебдечки генератор сличен на ‘рбетот го претвора движењето на брановите во електрична енергија

Гледајќи го океанот, мирната серија бранови може да изгледа како никогаш да нема крај. Оваа прекрасна глетка може да биде и важен извор на чиста енергија за иднината. Кипарската компанија Sea Wave Energy Limited (SWEL) дизајнираше пловечки генератор кој се движи со движењето на брановите, произведувајќи енергија додека се бранува. Наречен Wave Energy Converter (WEC) или Waveline Magnet, тој нуди евтин и еколошки начин за производство на енергија што може да биде на исто ниво со фосилните горива. SWEL веќе 10 години развива генератори базирани на бранови. Претходно оваа година, тие го објавија дизајнот на нивниот прототип WEC по...

Види повеќе

Том Брејди, Жизел Бундхен, Стивен Кари и Шекил О’Нил во колективна тужба поврзана со крипто платформата FTX

Поранешниот извршен директор на FTX, Сем Бенкмен-Фрид (SBF) и голем број познати личности, вклучувајќи ги Том Брејди, Жизел Бундхен, Стивен Кари и Шекил О’Нил, беа именувани во колективна тужба која вклучува наводен ангажман во измамнички практики со FTX. Тужбата беше поднесена од адвокатите Адам Московиц и Дејвид Бојс доцна во вторникот, а тужбата наведува дека SBF и поврзаните познати личности на берзата промовирале нерегистрирани хартии од вредност. Тужба за класно дејствие ги обвини SBF и 12 познати личности за испумпување на „Понзи шема“, бара претрпена штета од 11 милијарди долари Сем Бенкмен-Фрид, инаку познат како СБФ, и 12 други...

Види повеќе

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

FACEBOOK

СОЦИЈАЛНИ МЕДИУМИ