Бруно Фернандеш е на прагот да потпише нов петгодишен договор со Манчестер Јунајтед со значително подобрени услови.

Само неколку месеци откако тој дојде од Спортинг во јануари 2020 година и се покажа како трансформативна фигура под водство на Оле Гунар Солскјаер, клубот веќе го започна процесот на изготвување договор што подобро го одразува неговото влијание на Олд Трафорд.

Разговорите меѓу претставниците на Фернандеш и Јунајтед беа ставени на мирување на почетокот на годината, но повторно беа усвоени со пробив во преговорите.

Репрезентативецот на Португалија, кој моментално е вклучен во плеј-офот за Светското првенство, наводно се очекува да го удвои својот неделен платен пакет, префрлајќи се на 240.000 фунти неделно.

Првичниот договор што Фернандеш го потпиша при префрлањето од Спортинг беше на пет и пол години со опција за дополнителни 12 месеци, така што целта е финансиски да го награди наместо да се грижи за неговото времетраење.

Вестите за претстојниот договор за подобрен договор произлегоа во татковината на Фернандеш, каде што развојот беше обоен како демонстрација на верба од играчот во Јунајтед и покрај неизвесноста околу следниот постојан менаџер и иднината на неколку високи членови на тимот.

27-годишниот играч беше истакнат играч на клубот во текот на неговите први 18 месеци на Олд Трафорд, но неговата форма значително опадна оваа сезона.