Boyfriend bob ќе биде најбараната фризура оваа сезона. Софистицираниот и шик изглед на класичниот боб веќе стана популарен кај познатите личности како Луси Бојнтон, Лора Хариер и Џесика Алба.

За разлика од повеќето боб фризури, boyfriend bob е опуштен и не треба да вложувате премногу труд за фризурата да изгледа модерно и привлечно. Сфатете го тоа како еквивалент на преголем блејзер – оди со се и може да се справи и со права коса и со кадрици.

– Boyfriend bob донекаде потсетува на традиционален боб, но има покоцкаст, поостар изглед – вели Доменико Касела, постар стилист и колорист во „Neville Hair and Beauty“ за L’Oreal Professionnel, пренесува Woman and home.

-Кога станува збор за името, тоа произлегува од сличноста на стилот со машката фризура „завеса“ од 90-тите, само што дечкото боб е малку подолг, со тапи врвови.

Кој најмногу му одговара
Според него, убавината на оваа фризура е што одговара на повеќето типови коса.

– Меѓутоа, ако барате фризура за тенка коса, можеби ќе сакате да размислите за уште една кратка фризура, бидејќи вака скратената коса изгледа подобро ако косата е погуста и погуста – додава Касела и истакнува дека дечкото Боб им одговара на тие дами. кои имаат тркалезно, квадратно или срце лице.

Можеби звучи чудно, но овој стил исто така секогаш им стои одлично на дамите кои имаат долг врат, бидејќи создава прекрасна аголна спојување на хоризонтални и вертикални линии – објаснува Касела.

Стајлинг
Без разлика дали сакате права или виткана коса, фризурата boyfriend bob ќе биде одличен избор.

Можете да ја исправите косата со пегла за остар, сјаен изглед или да додадете бранови и волумен со стајлер за да создадете неуреден, разбушавен изглед.