Хрватскиот тенисер Борна Ќориќ со сензационална победа на АТП турнирот од серијата Мастерс 1000 во американски Синсинати до кој стигна како најслабо рангиран тенисер во својата богата историја, значително го подобри својот пласман во рангирањето на најдобрите тенисери во светот, а заработил 970 илјади долари.

Синсинати опен е еден од најпрестижните турнири во САД и се одржува – под различни имиња – континуирано веќе 123 години.
Најуспешен тенисер во својата историја е Швајцарецот Роџер Федерер, кој славеше во седум од осум финалиња, најмлад победник му беше паднатиот германски великан Борис Бекер, кој го освои во 1985 година три месеци пред својот 18-ти роденден, а сега има во таа елита се приклучи и 25-годишната Борна Чориќ од Загреб.

„Не го подготвив овој говор пред турнирот затоа што мислев дека нема да го поминам првото коло. Затоа, благодарам на директорот на турнирот, мило ми е што сум тука. Бев тажен што не можев да играм овој турнир во последните две години, но го гледав на телевизија. Драга мило ми е што се вратив, благодарение на моите родители, директорот на турнирот и сите останати кои веруваа во мене кога беше најтешко… Благодарам за доаѓам, навистина го ценам“, изјави Борна.

А на големото враќање меѓу тениските великани трајно ќе го потсетува керамичкиот победнички трофеј, односно вазната од Синсинати, која е, сигурни сме, моментално омилениот и најважен трофеј на Борна во поединечна конкуренција.