Во опширно интервју, филантропот ја прошири состојбата на партнерството на парот – и како ова сега ќе ги зголеми годишните трошоци на нивната фондација за 50% до 9 милијарди долари годишно.

Пандемијата „Ковид-19“, според Бил Гејтс, останува „полоша отколку што мислат луѓето“. Истото е и со војната во Украина, да не зборуваме за економскиот пад и „политичкиот контекст каде што подготвеноста да се размислува глобално и да се прават сложени работи, барем, се чувствува како да е во прилично низок период“. Гејтс го вели сето ова еден ден пред да објави, во споредба, една од најзначајните донации во историјата на филантропијата – 20 милијарди долари, кои овој месец ги префрла на истоимената фондација со која ко-води, засега, со неговиот поранешната сопруга Мелинда Френч Гејтс.

Таа донација го носи доживотното неотповикливо дарување на Гејтс до 55 милијарди долари, што сега ги прави најголемите филантропи на сите времиња. Тие се движат пред пријателот Ворен Бафет, кој подари 48 милијарди долари, а најголемиот дел од нив на фондацијата Гејтс.

Влијанието на овој подарок во реалниот свет е огромно: тоа значи дека фондацијата Гејтс, најголемата во светот, сега ќе ги зголеми своите трошоци за 50%, на 9 милијарди долари годишно до 2026 година; тоа е повеќе од трошењето за помош на сите, освен пет или повеќе земји, според математиката на Гејтс. „Ова ќе ја надополни или забрза, полни, турбополни во основа целата работа што ја работиме“, вели коосновачот на Мајкрософт, за време на вчерашното ексклузивно интервју.

Овде има значење надвор од уште 3 милијарди долари секоја година за родова еднаквост, искоренување на болести и смртност кај новороденчињата, меѓу другите причини што експресно ги спроведува Фондацијата Гејтс. Тоа е единаесетцифрена изјава за потребата многу богатите да ја користат својата филантропија поагресивно, наместо да ја остават да се натрупува за да можат генерации администратори да ја исфрлаат со векови под нивното име. „Тоа е како да се обидуваат да максимизираат колку долго може да постои нивната основа“, вели Гејтс, „наспроти, дали има некои работи со големо влијание што можат да ги направат сега?

BILL-GATES-Graphic

Напливот на трошење го зајакнува принципот „дај додека живееш“, олицетворение на Чак Фини, 91-годишниот основач на Duty Free, кој во текот на доделувањето на повеќе од 8 милијарди долари се симна од листата на Форбс 400 на нешто што беше блиску до пробивање. . Наместо да ја чека својата смрт, Гејтс сега вели дека има намера целосно да се откаже од листата на милијардери на Форбс додека е жив. (Благодарение на овој најнов подарок, тој падна за едно место на петтото место во светот, со нето вредност од околу 102 милијарди долари што се наоѓа надвор од фондацијата.) „Ќе се извлечам од многу видливиот дел од листата со само , да речеме, уште два подароци од оваа големина. Би се симнал од врвот на листата“, вели Гејтс. „Да се извлечам од списокот, ќе ми одземе малку време, но мојата насока на патување е јасна“.

Овој трансфер вреден 20 милијарди долари, исто така, може да биде најразбирливата слика од моменталната ситуација меѓу Гејтс и неговата поранешна сопруга. Влогот е многу подалеку, да речеме, поделбата меѓу Џеф Безос и Мекензи Скот – чиста финансиска пауза што го ослободи Скот да стане веројатно највлијателниот филантроп на оваа деценија. Бидејќи Гејтс управува со најголемата светска фондација, движечка сила зад Глобалниот фонд, Гави, Алијансата за вакцини и стремежот да се стави крај на полио, маларијата и другите болести, состојбата на нивното разединување е прашање од меѓународно значење, особено бидејќи парот седи на средина на двегодишниот прозорец за да одлучи за нивната соработка. Ако било кој одбие да продолжи со статус кво, Бил Гејтс потоа ќе ги финансира нејзините одделни филантропски активности.

Според Бил Гејтс, сепак, досега, толку добро. „Мислам дека сите докази што ги гледам велат дека ќе можеме да ја водиме фондацијата заедно засекогаш. Тој вели дека прво се консултирал со неа и со извршниот директор на фондацијата Марк Сузман за трансферот од 20 милијарди долари пред три месеци, а на крајот ги донел Бафет и одборот на фондацијата. Економските потреси во тој период не направија ништо да го одвратат од овој курс, делумно со охрабрување од Мелинда Френч Гејтс.

melinda-gates-wider-by-Michel-Euler-AP

„Добрата вест е дека дури и во тешките времиња на развод, кои за среќа сега се повеќе од една година зад нас, можевме да работиме конструктивно во фондацијата. Секогаш ме чуди колку јас и Мелинда се согласуваме околу работи за темели. Имаме неколку работи за кои таа знае подобро од мене, а ние само се поддржуваме“.

„Таа може да зборува за себе, но сè што гледам вели дека: „Еј, ние сме одличното партнерство што ја води фондацијата, отсекогаш сме биле“. „Така таа отиде во Руанда каде што се собраа шефовите на држави на Комонвелтот. Таа отиде во Сенегал и секој ден пишуваше назад. Го видов ова, размислувам за тоа“.

Значи, со оглед на сето ова и изобилството на проблеми што треба да се решат, зошто фондацијата Гејтс треба да застане на 9 милијарди долари годишно? Гејтс признава дека 10 милијарди долари понудиле кружен број, но наместо тоа ќе почека до 2026 година, кога ќе види како фондацијата се справила со зголемувањето на трошоците. „Не ги поставувам 9 милијарди долари како плафон. Ќе знам многу повеќе за средствата и како тие функционираат од сега до тогаш“.

Гејтс го има и Ворен Бафет, кој наложи парите што и ги дава на фондацијата – кои досега ги дал или одвоил 56 милијарди долари – целосно да се искористат во рок од десет години по неговото смрт. („Нека богатите луѓе во иднината се справуваат со проблемите на иднината“, ми кажа Бафет во многу прилики.“) Тоа е порој од филантропски трошоци што ги демне фондацијата, алтруистички предизвик што, наводно, го имаат инсајдерите што ја планираат наречен „Проект Линколн“.

Еден пресврт: Неодамнешниот извештај на Вол Стрит Журнал кој сугерира дека Бафет може да насочи конечна транша која на крајот би можела да изнесува десетици милијарди кон Фондацијата Сузан Томпсон Бафет, основана од неговата покојна сопруга, со голем фокус на правата за абортус. Гејтс, кој вели дека „никогаш не сакам да се однесувам на начин на кој да ја земам здраво за готово дарежливоста на Ворен“, верува дека неговата фондација сепак ќе го добие најголемиот дел од тие пари. „Немам причина да мислам дека тоа ќе се промени. Знам дека му ја испратив оваа објава пред неколку дена и тој е супер воодушевен поради тоа“.

Warren-Buffett-by-Tmothy-Archibald-for-Forbes_0054_RGB-2

Без разлика, Бафет имаше влијание. „Толку сум под влијание на Ворен што тешко можам да тврдам оригинална мисла во некои само средства за разбирање на инвестициите или општиот пристап кон филантропијата“. Иако Гејтс нема да се обврзе да ја затвори својата фондација со истовремена итност дека парите на Бафет ќе бидат распоредени, тој вели дека би можел да види опаѓање од четврт век, за да даде време и проекција за најдолгорочните проекти.

Најголемите облаци, објаснува Гејтс, се отровната политика и во странство, во местата загрозени од демократијата како Либан и Шри Ланка, и дома. За второто, тој го наведе ручекот што неодамна го имал со Бил и Хилари Клинтон и едно од неговите деца, кои прашале: Како Арканзас стана од сина држава во црвена држава?

„И тие беа брилијантни кога објаснија што се случи, но потоа, кога рековме: „Добро, и како се вратија во сина држава? трпението или новиот начин на гледање на политиката на САД“.

Инаку, преку ова интервју и неговото издание на блогот Gates Notes утрово, Гејтс се обидува да проектира позитивност во време кога светот копнее за тоа. Тој е особено жесток за индивидуализираните дигитални откритија во образованието, тврдоглава област за фондацијата низ годините. „Се надевам на тоа повеќе од кога било. Навистина, со некои од овие нови курсеви по математика, навистина почнуваме да го гледаме влијанието што можеме да го имаме таму“. Истото во тоалетите, дигиталната финансиска вклученост и други области. „Има многу работи за кои сум оптимист“, вели Гејтс. Доволно фер. Ќе видиме дали забрзаното трошење може значително да ја придвижи иглата.