Бијонсе Ноулс го претстави својот долгоочекуван седми студиски албум насловен „Act I: Renaissance“ во петок вечерта.

Албумот содржи 16 песни и служи како нејзин прв соло албум по објавувањето на „Lemonade“ во 2016 година.

Ноулс, исто така, потврди на нејзината веб-страница дека овој проект ќе содржи три чина, снимени во текот на три години за време на пандемијата, време, како што објаснува пејачката, таа открила дека е „најкреативна“.

Ноулс работеше со многу уметници на овој албум, со работа и продукција на музичари како што се The Dream, Skrillex, Sevn Thomas, Syd и многу други. Темс и Грејс Џонс, исто така, придонесоа вокали за овој проект.

Главниот сингл за албумот насловен „Break My Soul“ беше објавен на 20 јуни 2022 година и брзо се најде на врвот на топ листите, вклучувајќи го и американскиот Billboard Hot 100.

Пејачката овој албум го посвети и на сопругот, семејството, децата, обожавателите и нејзиниот покоен вујко Џони од кој црпи многу инспирација.

Посветата гласи: „Голема благодарност до мојот вујко Џони. Тој беше мојата кума и првата личност која ме изложи на многу музика и култура кои служат како инспирација за овој албум. Благодарам на сите пионери кои потекнуваат културата, до сите паднати ангели чии придонеси се премногу долго непризнаени. Ова е прослава за вас“.

Кога ќе следуваат вториот и третиот чин не е познато, бидејќи пејачката засега не објави никакви информации за тие датуми на објавување.

 

На сликата во објавата се нејзините три деца – Руми, Сер и Блу Ајви – на кои им се заблагодари што „ми дозволија простор, креативност и инспирација“. Таа, исто така, ја сподели својата благодарност за нејзините родители, продуцентите кои работеа на албумот и нејзиниот сопруг Џеј Зи, кој го нарекуваше нејзина „муза, која ме држеше во тие доцни ноќи во студиото“.

, StoryLand

На сликата е и вујкото на Бијонсе, Џони, кој таа го идентификува како „мојата кума и првата личност што ме изложи на многу музика и култура што служат како инспирација за овој албум“.

„Благодарам на сите пионери кои ја потекнуваат културата, на сите паднати ангели чии придонеси предолго беа непризнаени. Ова е прослава за вас“, напиша таа. Обраќајќи се до бегската кошница, таа рече: „Се надевам дека ќе најдете радост во оваа музика. Се надевам дека ќе ве инспирира да го ослободите мрдањето. Ха! И да се чувствувате уникатно, силно и секси како што сте. Длабоко ве сакам, Б“.

Пораката доаѓа само еден ден откако албумот беше обелоденет на интернет. Фотографии од копии на ЦД во Европа почнаа да се појавуваат на интернет откривајќи ја листата со песни од 16 песни на албумот и неговите дополнителни фотографии од брошурата.

Бијонсе има издадено четири албуми од „Lemonade“ од 2016 година, иако ниту еден од нив не беше соло студиски обид. Во 2018 година, таа се откажа од „Everything Is Love“, со Џеј Зи под името Картери; во април 2019 година, таа го издаде „Homecoming“, албум што го придружува нејзиниот главен настап во 2018 година во Coachella; и тоа лето таа го следеше „The Lion King: The Gift“, придружниот албум на филмот на Дизни во кој имаше неколку нови песни на Бијонсе (делукс издание на тој албум со три дополнителни песни беше објавено една година подоцна).