Менито за планетарна ѕвезда е специфично.

Бијонсе изгледа толку беспрекорно што е тешко да се поверува дека во септември ќе влезе во својата петта деценија.

Оваа успешна кантавторка и актерка и мајка на три деца е пример за многу жени. Покрај тоа што редовно вежба и има неверојатна фигура, Бијонсе многу внимава и на изборот на храна.

Нејзиното мени е специфично; Бијонсе е поддржувач на веганска исхрана и соодветно на тоа, строго избегнува одредени групи на храна.

1. Рафинирани јаглехидрати
Најлесен начин да се здебелите е секојдневно да консумирате рафинирани јаглехидрати како леб, колачи и колачи од бело брашно. Од друга страна, отсуството на потрошувачка на јаглени хидрати го лишува телото од потребната енергија, може да иницира главоболки, лош здив и запек.
Бијонсе не ги изоставува интегралните житарки, како и колачињата од овесна каша.

2. Месо
Исклучувањето на месото е стандардно во вегетаријанската и веганската исхрана. Познато е дека црвеното месо може да предизвика воспаление, да влијае на покачувањето на холестеролот и да го зголеми ризикот од срцеви заболувања.

3. Риба
Иако е полна со протеини и поздрава од месото, рибата содржи токсини како што е живата која доколку се консумира во големи количини може да влијае на слухот, видот и координацијата.

4. Шеќер
„Непријател број еден“ кога станува збор за витка линија е шеќерот. Покрај тоа, тој е и голем „крадец“ на енергија. Бијонсе го исклучува шеќерот од исхраната, бидејќи и треба енергија за да може да изведува акробации на сцената.

5. Млечни производи
За оние кои се нетолерантни на лактоза, оваа промена изгледа лесна како пердув. Но, љубителите на сирење, јогурт и млеко сигурно мислат поинаку…

Сепак, дури и привремено исклучување на млечните производи од исхраната може да донесе бројни придобивки. Доколку сте чувствителни на оваа група на намирници, кога ќе престанете да ги јадете, ќе забележите дека се ублажуваат воспалителните процеси, исчезнува надуеноста, кожата е поубава, а варењето е полесно.

За да го надополни својот калциум и витамин Д, Бијонсе пие смути направено од бобинки, зелен лиснат зеленчук, бадемово млеко и протеински прав.