Убавицата со порцелански тен, остри црти и леден поглед е еден од највлијателните супермодели во последните години. Таа толку многу го усовршила својот ладен, статичен поглед во камерата низ годините што секогаш сме изненадени кога ќе ја видиме нејзината насмеана фотографија во медиумите. Поради ова, многумина добија впечаток дека Бела Хадид е ладна, презирна и затворена личност. Таа преку интервју за магазинот „Вог“ открива дека на почетокот така мислеле многу нејзини колеги.

Бела открила дека нејзиниот поглед, кој со текот на времето станал нејзин заштитен знак, всушност е нејзиниот штит и оклоп. Таа се претставува пред светот како челична и мртва сериозна, можеби дури и малку страшна, сето тоа поради виталниот слој на заштита од светот во кој живее.

Bela Hadid Bella Hadid

Дури и нејзините најблиски соработници, кои очекуваа да ја сретнат ледената кралица на снимањето, имаа многу предрасуди. Бела не сака да остави таков впечаток бидејќи тоа не е суштината на нејзината личност.

Од друга страна, како што тврди, ако луѓето подобро разберат која е таа, таа помалку ќе се чувствува себеси. Која е причината за сето ова? Бела Хадид сподели неколку приказни од нејзиното детство и раната кариера кои објаснуваат со што всушност се бори и какви ефекти имало врз нејзината надворешност и внатрешност.

Таа погрда сестра…

– Јас бев погрдата сестра. Бев бринета. Не бев толку кул како Џиџи, не толку пријателски настроена. Тоа навистина го зборуваа луѓето за мене. И за жал, кога толку многу ќе ти го кажат тоа, и самиот веруваш. Секогаш се прашувам како девојка со неверојатни несигурности, анксиозност, депресија, проблеми со имиџот на телото, проблеми со исхраната, која мрази да се допира, која има интензивна социјална анксиозност, успеа да влезе во овој бизнис?

 

Bella Hadid, Bela Hadid
Но, со текот на годините станав добра актерка. Облекував насмеано и многу силно лице. Секогаш се чувствував како да имам што да докажам. Луѓето можат да кажат што било за тоа како изгледам, како зборувам, како постапувам. Но, за седум години, никогаш не сум пропуштил состанок, не сум откажал работа, не сум задоцнила на работа. Никој никогаш не може да каже дека не се сатиризирам од работа – изјави Бела за „Вог“ за тоа што и претходело на нејзиното влегување во јавните работи – отфрлањето и недоразбирањето, а потоа и формирањето лажна самодоверба од инает.

 

Bela i Điđi Hadid

Почетокот на нејзината кариера не бил лесен за некој кој се борел со погрешно дијагностициран АДХД, чие лекување и потребните лекови ја доведоа до анорексија. Сето ова беше придружено со борба со анксиозноста. Денес, поради сеќавањето на периодот кога јадеше само три малини и едно стапче целер, изгради здрав однос со храната, но сепак понекогаш и е тешко кога е сама со себе и се гледа во огледало. Тој сè уште има дисморфни чувства за своето тело до ден-денес. Секое утро во текот на три години манекенство ја сретнуваше истото – хистерично и во солзи.

„Би одела на работа, би плачела на ручек во мојата мала зелена соба, би го завршила денот, би отишла во кој и да било случајен мал хотел во кој сум била една ноќ, повторно би плачела, се будам наутро и би го направила истото“, таа. призна.

Озборувања за козметички корекции

Бела на 14 години го оперирала носот за што денес жали. Напомена дека би сакала да им го чува носот на нејзините предци и смета дека со годините ќе го надмине незадоволството. Поради сликите од нејзините тинејџерски години, се смета дека Бела буквално имала трансплантација на лице. Подигнување на очите, стеснување на вилицата, полнење на јаготките и устата – Хадид тврди дека ништо од ова не направила. Смешни и се приказните за тоа како отишла кај пластичен хирург со фотографија од Карла Бруни.

– Да ставиме крај на ова – рече Бела, објаснувајќи дека всушност го користи најстариот трик – лента за подигнување на лицето. Обвинувајќи ја за „измама“, гласини и озборувања ја доведоа до состојба во која се чувствуваше како да не заслужува ништо од она што го постигнала и дека не припаѓа во модната индустрија.

Немате право да се жалите за ништо

, StoryLand

Во јануари 2021 година, Бела го доживеа она што таа го нарекува исцрпеност. Под голем професионален притисок и по неколку недели будење во речиси самоубиствен очај, таа помина две и пол недели во програма за лекување во Тенеси. Таа додаде две основи на западната психијатрија, разговорна терапија и лекови, на нејзиниот инаку холистички режим. Ова и го промени животот. Терапијата, вели таа, е најголемиот подарок што си го подарила себеси.

– Толку долго не знаев зошто плачам. Отсекогаш сум се чувствувал среќен, а тоа би ме симнало уште повеќе. Имаше луѓе на мрежата кои велеа: “Ти го живееш овој неверојатен живот. Па зошто се жалиш?” Секогаш чувствував дека немам право да се жалам, што значеше дека немам право да добијам помош, што беше мојот прв проблем“, беше искрена Хадид.

Таа научи како да каже НЕ

По долг период кога се чувствуваше добро, на првото утро на модната недела во Њујорк во септември минатата година, таа се разбуди и почна да плаче уште пред да и се отворат очите. По 15 последователни дена непрекината работа, за прв пат во кариерата се откажа од обврските. И повторно, луѓето имаа што да кажат и за тоа. Но, Бела беше обземена од вина. Таа го избриша Инстаграм и отиде на фарма во Пенсилванија и воспостави дневна рутина. Се разбудила, направила смути, напишала во дневникот, јавала коњ, ручала со мајка и, ги посетила роднините. -Кога те тераат да бидеш совршен секој ден, на секоја слика, почнуваш да се гледаш себеси и да се чувствуваш принуден да го видиш тоа совршенство во секој момент, а тоа едноставно не е можно – вели Бела.

 

Bella Hadid, Bela Hadid

– Па сега се што правам во мојот личен живот е да се погрижам мојата психичка состојба да остане „над вода“. Модата може да ве направи или да ве скрши. И ако тоа те создава, треба да вложиш свесен труд секој ден да не те скрши. Во љубовта секогаш има малку тага – ја заврши својата исповед манекенката.