Барселона наводно влезе во трката за потпис на Килијан Мбапе за слободен трансфер од ПСЖ.
На Мбапе, еден од најдобрите напаѓачи во светот, му истекува договорот на крајот од сезоната и од јануари може слободно да разговара со тимовите за слободен трансфер.
Нашироко се очекуваше дека тој ќе се пресели во Реал Мадрид, исполнувајќи го она што повеќепати го нарекуваше детски сон.

Сепак, францускиот весник L’Equipe објави дека големиот ривал на Реал, Барселона, се приклучил на трката.

 

Извештајот вели дека Барса има долгогодишен интерес за Мбапе. Тие се обидоа да го ангажираат во летото 2017 година, пред да замине во ПСЖ, и тие сакаат играчот да се сретне со менаџерот Чави Ернандез за да се обиде да го промени неговото мислење.

Еден друг потенцијален договор е блиското пријателство на Мбапе со крилниот напаѓач на Барса, Усман Дембеле, иако самиот Дембеле нема договор.

„Сериозно се сомневаме во оваа приказна“, рече Луис Жил од Еуроспорт Франција. „Изгледа бесмислено – Барса има и најмала шанса да го ангажира Мбапе.

„Тие не можеа да го задржат Лионел Меси поради неговата плата, а потоа потпишаа со Феран Торес, Адама Траоре, Дани Алвес и Пјер-Емерик Обамејанг. Плус се обидуваат да ги ангажираат Франк Кеси, Цезар Аспиликуета и Андреас Кристенсен на лето.

„Плус Мбапе никогаш не зборувал за идејата да игра за Барселона, па би било големо изненадување да се види како победникот на Светскиот куп ги избира Каталонците“.

Жил додаде дека „според нашето мислење во Франција веруваме дека нема многу во ова и дека е или дизајнирана да ја зголеми цената на Мбапе во однос на платите малку или да го зголеми сообраќајот на L’Equipe.

„Можно е тој да го слушне предлогот на Барселона, но нема индикации дека ќе продолжи понатаму“.