Дали ги очекувате со нетрпение или повеќе сте за високи потпетици?

Се чини дека поминаа години откако балетанките се во тренд, и се чини дека тие се враќаат. Некои дами едвај чекаат да додадат нови модели во својата колекција, а некои ќе го заобиколат овој тренд во широк лак. Балетанките се синоним за удобност, за некои и за едноставна елеганција, некои потсетуваат на училишните денови, а некои на непријатниот мирис на стапалата или калусите, бидејќи секогаш се носат без чорапи, а кога е топло, стапалата често се потат во нив. , така што беа речиси неупотребливи по неколку носења. Но и покрај сето тоа тие лесно се вклопуваат во чанта, па тинејџерките често ги носеа со себе кога излегуваа да се пресоблечат.

Според модниот свет – за кого се наменети? На жените кои постојано се во движење, од изгрејсонце до зајдисонце. Во Њујорк, главниот град на уличната мода, доминираа благодарение на препознатливиот спортски стил на градот. Во декемвриското издание на Вог од 2004 година, Сара Мовер го забележа овој феномен во нејзината статија „Случај за станови“, придружена со фотографија на модел кој држи метален виолетов балет. Таа истакна дека Алберт Елбаз испратил модели во вечерни тоалети со балетанки, додавајќи: „Ефектот беше чист, млад и модерен и нагласи дека привлечноста не се труди премногу да се биде секси и дотеран“.

Неколку години подоцна, балетаните доживеаја премин од шик начин на удобност за целодневно движење во глам момент благодарение на серијата „Gossip Girl“. Балетанките беа практично залепени за стапалата на Блер Валдорф и беа составен дел од некои од нејзините најдобри изданија.

, StoryLand , StoryLand

 

Неодамнешните емисии од есента 2022 година го најавија нивното враќање. Брендот Miu Miu го предводеше патот на модните писти, каде што сатенските балетанки беа забележани со чорапи до колена, кои служат како сладок и сензуален изглед на трендот. „Шанел“ има нова визија за омилените чевли на парижанките со додавање златни синџири околу зглобот. Конкретно, балетаните „миу миу“ сега привлекоа најголемо внимание на мрежите, а дискусијата за трендот е во тек. Што мислите, дали балетаните се симбол на недооценена елеганција или се само големо модно НЕ?