Сега, не сите од нас сме обучени преживувачи, но постојат одредени работи што можеме да ги направиме за да ги зголемиме нашите шанси да преживееме во авионска несреќа. На крајот на краиштата, авионските несреќи, генерално, имаат стапка на преживување од 95%.

1. Облечете се соодветно
Можете да започнете дури и пред да стигнете до аеродромот. Експертите препорачуваат да носите тесна облека кога летате. Ако дојде до несреќа, поверојатно е дека лабавите или големите работи ќе се заглават на назабените рабови и ќе ве забават. Плус, долгите, тесни фармерки и ракави од кошули можат да ги заштитат вашите екстремитети од остри предмети и оган.

Дополнително намалете ја безбедноста од пожари со носење облека направена од памук или други природни материјали. Тие не горат и не се топат толку лесно како синтетичките. И вашите чевли треба да бидат исто толку практични како и остатокот од вашата облека. Чизмите, патиките и другите чевли кои нема да ви паднат од нозете се паметниот избор кога станува збор за безбедно бегство.

2. Изберете средно седиште во задниот дел
Официјално, Федералната управа за авијација вели дека ниту едно седиште во авион не е побезбедно од кое било друго, но статистиката не се согласува. Во 2015 година, Тајм ги проучувал авионските несреќи од претходните 35 години. Откриено е дека седиштата во задната третина од авионот имале 32% стапка на смртност, во споредба со 39% во средината и 38% напред. И ако го стесните уште повеќе, средните седишта во задниот дел имаа најголеми шанси за преживување, а седиштата на патеката во средината на занаетот имаа најлоши.

3. Правило со пет реда
Анализата на професорот Ед Галеа од Универзитетот во Гринич покажа дека седењето во пет реда од излезот за итни случаи драстично ќе ги подобри вашите шанси за преживување. Галеа ги анализираше картите за седење од повеќе од 100 авионски несреќи, интервјуирајќи 1.900 патници и 155 членови на екипажот. Тој откри дека повеќето преживеани морале да се движат само пет реда или помалку пред да избегаат од авионот. Повеќе од тоа, вашите шанси за преживување паѓаат.

4. Ставете го вашиот мал рачен багаж под седиштето
Да се ​​откажеш од малку простор за нозете е мала цена за дополнителна заштита. Скршените стапала и нозе се многу чести при авионски несреќи. Нивната заштита е клучна за брза евакуација. Ставањето на рачниот багаж под седиштето пред вас ја затвора таа празнина, така што вашите нозе не можат да се лизгаат под и да се фатат. Исто така, може да ви ги обложи потколениците ако летаат напред при удар.

5. Обрнете внимание на безбедносната презентација
Ако често летате, можеби нема секогаш да обрнувате внимание на безбедносниот брифинг пред летот. Американскиот Национален одбор за безбедност на транспортот анкетираше речиси 500 патници кои беа вклучени во евакуација на авион помеѓу 1997 и 1999 година. Малку повеќе од половина од нив рекоа дека обрнале внимание само на 50% од презентацијата или помалку. 13% рекле дека воопшто не гледале.

Од патниците на злогласниот лет на US Airways во 2009 година, кој слета во Хадсон, само околу 30% од нив го следеа брифингот. По ударот, само 10 од 150 луѓе на бродот ги грабнале елеците за спасување и се евакуирале со нив. Најцитирана причина за игнорирање на брифингот? Честопати патниците мислеа дека веќе се запознаени со опремата на бродот.

6. Држач за удар
FAA ги тестира позициите на заградите на куклите за тестирање судир од 1967 година. Позите се менуваа и ажурираа низ годините, но општата идеја остана иста. Наведнете се напред и држете ја главата блиску до седиштето пред вас. Ова служи за две цели. Една од нив е да се задржи на минимум, а другата е да се намалат шансите за секундарно влијание. Секундарниот удар е повреда на главата над повреда на главата, како што може да се случи ако вашата глава удри во седиштето пред вас повеќе пати за време на судар. FAA препорачува да ја држите главата до предметот што може да го удри и да ги свиткате или свиткате екстремитетите навнатре за да ги задржите на место.

7. Останете приврзани за нешто
Во реткиот случај да се случи несреќа додека авионот е на крстарење, може да се соочите со слободен пад. Да се ​​преживее пад од шест милји е многу малку веројатно, но не и невозможно. И ако останете приврзани за нешто, вашите шанси се малку подобри.

„Wreckage Rider“ е термин кој го измислил историчарот аматер Џим Хамилтон. Хамилтон ја разви страницата за истражување на слободен пад, онлајн база на податоци за речиси секој пример на луѓе кои паѓаат од голема височина. Рекордот за најдолго преживеан пад без падобран го држи возач на урнатини.

Во 1972 година, српската стјуардеса по име Весна Вуловиќ паднала 33.000 стапки откако авионот во кој се наоѓала разнел над Чехословачка. Заглавена меѓу угостителска количка, нејзиното седиште, дел од авионот и телото на колега од екипажот, таа удрила во снежна стрмнина тешко повредена, но сепак жива.

Луѓето често имаат фаталистички ставови кога станува збор за авионски несреќи, што може да доведе до апатија кога станува збор за безбедносните брифинзи. Но, НТСБ вели дека авионските несреќи, кои се кога авионот претрпува значителна штета или некој претрпува сериозна повреда или смрт, имаат стапка на преживување од 95%.

Така, следниот пат кога ќе погодите турбуленции и ќе почнете да размислувате за сите начини на кои би можеле да умрете, размислете за сите начини на кои би можеле да живеете наместо тоа.