Apple објави нова функција за iPhone-и наречена Lockdown Mode за да ги заштити корисниците од висок профил, како што се политичарите и активистите од хакери спонзорирани од државата.

Режимот за заклучување исклучува неколку функции на iPhone со цел да го направи помалку ранлив на шпионски софтвер со значително намалување на бројот на функции до кои напаѓачите можат да пристапат и потенцијално да ги хакираат.

Поточно, оневозможува многу функции за преглед во iMessage, ограничува JavaScript на прелистувачот Safari, спречува инсталирање на нови конфигурациски профили, блокира жичени врски – затоа спречува копирање на податоците на уредот – и ги исклучува дојдовните барања за услуги на Apple, вклучително и FaceTime.

Технолошкиот гигант ќе плати до 2 милиони долари на истражувачите кои ќе најдат безбедносен пропуст во режимот за заклучување.

Соопштението доаѓа неколку месеци по откритијата дека хакерите спонзорирани од државата имале можност да ги хакираат телефоните од неодамнешниот модел на iPhone со напади со „нула клик“ дистрибуирани преку текстуални пораки. Овие напади можат да бидат успешни дури и ако жртвата не кликне на врската.

Производителот на iPhone се соочи со зголемени повици од владите за решавање на проблемот. Во март, американските законодавци го притиснаа Apple за деталите за нападот, вклучително и дали може да ги открие, колку биле откриени и кога и каде се случиле.

Apple Lockdown Mode offers an extreme level of security for those who think they're targeted by state sponsored hackers.

Постојат неколку видови на платенички шпионски софтвер, но најпознатата верзија е Pegasus, која беше развиена од NSO Group во Израел. Неодамна, истражувачите од Универзитетот во Торонто и Амнести интернешенел открија и документираа верзии на овој вид шпионски софтвер кој ги таргетира iPhone-ите.

Групацијата НСО претходно соопшти дека нејзината технологија се користи законски од владите за борба против педофилите и терористите.

NSO Group не им се допаѓа на големите технолошки компании, особено на Apple, кој ги продава своите уреди како посигурни од конкуренцијата. Apple ја тужеше NSO Group минатата година, велејќи дека е злонамерна и дека го оштетила бизнисот на Apple. Мајката на Фејсбук, Мета, исто така ја тужи NSO Group поради нејзините наводни напори да го хакира WhatsApp.

Во ноември минатата година, американското Министерство за трговија ја стави на црната листа NSO Group, спречувајќи ги американските компании да работат со неа, што е една од најсилните мерки што американската влада може да ги преземе за да удри врз странски компании.

Apple вели дека огромното мнозинство од 1 милијарда корисници на iPhone никогаш нема да бидат цел. Платеничкиот шпионски софтвер како Pegasus може да чини стотици милиони долари, вели Apple, така што алатките се вредни и се користат само за таргетирање на мал број корисници. Откако ќе се откријат новите верзии на шпионски софтвер, Apple ги поправа грешките што ги користат, правејќи ги оригиналните експлоатирања неефикасни и принудувајќи ги продавачите како NSO Group да реконфигурираат како функционираат нивните алатки.

Режимот за заклучување нема да биде стандардно вклучен, но може да се вклучи од внатрешноста на поставките на iPhone со еден допир, велат од Apple. Ќе биде достапен и за iPad и Mac.

Новата функција ќе биде достапна за тестирање на бета верзија на iOS оваа недела пред нејзиното планирано широко објавување наесен.