Во средата објави дека Луиџи Тараборели, поранешен шеф на шасија и динамика на возила во луксузниот производител на автомобили, му се придружил на Apple за да помогне во застојот во напорите за EV и автономни возила во технолошката компанија со голема капа. Во неговиот капацитет во Lamborghini, Тараборели помогна во дизајнирањето на моделите Urus, Huracan и Aventador, како и неколку концептни автомобили.

Италијанскиот извршен директор им се придружува на поранешниот извршен директор на Canoo (GOEV) Улрих Кранц и поранешниот потпретседател на инженерството на Tesla, Стјуарт Бауерс, во новата програма за возила на технолошкиот гигант. Производителот на iPhone ги потврди плановите за целосно автономно возило да се појави на патиштата до 2025 година дури минатата година. Производството е планирано за 2024 година.