Apple Inc. се откажува од плановите да го зголеми производството на своите најнови iPhone телефони оваа година по помалата побарувачка од очекуваната, според новиот извештај.

Oбјави во вторникот вечерта дека очекуваниот пораст на побарувачката не се оствари. Цитирајќи извори запознаени со ова прашање, рече дека на добавувачите им било кажано да се повлечат од напорите за зголемување на монтажата на околу 6 милиони примероци на iPhone 14, постигнувајќи цел да произведат околу 90 милиони iPhone 14 до крајот на годината, околу исто како и производството на iPhone 13 минатата година, и во согласност со изгледите што ги објави во август. Додаде дека изворите велат дека побарувачката за поскапиот iPhone Pro модел е посилна отколку за моделите со пониска цена.

„Целиот фокус“ ​​е на производството на моделот Pro, рече аналитичарот на Wedbush, Ден Ајвс, во твит во вторникот вечерта, предвидувајќи дека извештајот за помека побарувачка  на пазарот.

Претходно во вторникот, објави дека продажбата на iPhone 14 започна бавно во Кина, што е помала за околу 11% од споредливата продажба на iPhone 13 минатата година.

Во понеделникот, Apple соопшти дека ќе префрли одредено производство на iPhone 14 од Кина во Индија поради геополитичките тензии и проблемите со синџирот на снабдување.

Apple го претстави iPhone 14 претходно овој месец, со подобрена камера, сателитски услуги за итни случаи и подолготрајна батерија, но – изненадувачки – без покачување на цената.

Во јули, Apple ги надмина очекувањата на аналитичарите за продажбата на iPhone во својот фискален трет квартал на крајот на јуни, но не даде изгледи за продажбата во четвртиот квартал, наведувајќи ја „континуираната несигурност ширум светот“.

Акциите на Apple AAPL, + 0,66% се намалени за околу 15% од година до денес, во споредба со падот од 20% од страна на Dow Jones Industrial Average DJIA, -0,43%, од кој е компонента.