Импресивна кариера за некој кој „не мислеше дека манекенството ќе трае“.

Ги собравме највпечатливите и најинспиративните изјави на моделот, кои ги споделуваме со вас во продолжение.

Светски познатиот топ модел се најде на листата на Форбс за најплатени модели во светот. Импресивна кариера за некој кој „не мислеше дека манекенството ќе издржи“, како што пишуваше за познатиот топ модел магазинот „Harper’s Bazaar“.

, StoryLand

Популарниот топ модел деновиве одмара на Балканот, таа беше во Белград да го прослави роденденот на својот најдобар пријател, ПР Милан Благојевиќ, кој направи импресивна кариера во Америка со познати холивудски ѕвезди. Алесандра и во нашиот главен град уживаше во боемскиот дух, а во иконата Скадарлија се радуваше на се што и приредија домаќините. Таму го прославила и роденденот на својата ќерка.

Со убаво лице како нејзиното тело, Алесандра Амбросио почна да се занимава со манекенство во тинејџерските години и беше забележана од водечките агенции за моделирање и модни дизајнери на меѓународната сцена. Нејзината грациозна привлечност, фигура на песочен часовник и имагинативен став и помогнаа да создаде многу успешна кариера. Овој интернационален супермодел позира пред некои од најдобрите светски фотографи и се прошета на модните писти за речиси секој врвен дизајнер и модна етикета. Нејзиното резиме вклучува рекламни кампањи и поддршка за безброј луксузни брендови.

Што е тоа што ја поттикнува, кои се вредностите што ги негува, кои се нејзините мали трикови за мода и убавина и што научила за време на нејзината богата, светска кариера?

Сè додека се чувствувате добро за вашата тежина и за изгледот, тоа е сè што е важно.

Ако сум два кила потешка, дебел сум. Ако сум послаба, болна сум. Тоа е смешно. И тоа не доаѓа од агенти или дизајнери. Луѓето создадоа нездрава слика за човечкото тело.

Сакам да јадам и сакам слатки.. како чоколадо. Но затоа вежбам многу.

Ги сакам Cheetos, топлите, зачинети. И чоколадо. Секогаш кога сум на аеродром купувам читос и ги јадам во авион. Јас навистина не пијам сок, но кога имам пуканки или пица ми треба. Тоа е совршена комбинација. Не е тешко да се остане во форма. Сè што ви треба е добра дисциплина и здрав начин на размислување.

Alessandra Ambrosio

Таа за манекенството и кариерата рече:

Порано, манекенките имаа живот на рок-ѕвезда и се беше за одење на забави и гламурозен живот, а мислам дека деновиве моделите се повеќе како деловни жени и целата индустрија го сфаќа тоа сериозно.

Расел Џејмс ме замоли да снимам под вода. Ми ги врза нозете под вода. Не знам колку стапки – можеби пет, шест метри. Ме врза под вода и немав воздух. Некој имаше туба и ми даваше кислород, но јас не можев да видам ништо. Сè беше матно. Чекам кислород – тоа беше најлудото.

Имав среќа да работам со најдобрите светски дизајнери и врвни стилисти – кои беа и мои ментори. А се учиш слушајќи мудри и искусни луѓе.

Не се чувствувам толку удобно на пистата во танга. Кога се сликаме и снимаме таков тип на облека од Викторија Сикрет, сепак е можно, но на пистата.

Навистина се работи за вистинскиот момент. Работам со професионалци. Професионалните луѓе прават сè да изгледа совршено, прават сè што носите да изгледа одлично, без разлика дали е на слика или на писта.

Дизајнерите обично не сакаат да кажуваме ништо додека не сме на пистата. Како кога работев за Прада минатата година, не ми беше дозволено да спомнам дека правам Прада, па дури и да твитам или да се сликам и да ставам објава на Твитер велејќи дека сум зад сцената на шоуто на Прада. Истото беше и за Долче и Габана. Сакаат да чуваат мало изненадување, претпоставувам, мала тајна за секого.