Расфрлани низ светот, неколку хотели нудат уникатни сместувања кои буквално ви дозволуваат да спиете со рибите. Без разлика дали сте потпевнувале под морето или ги сметате Дваесет илјади лиги под морето на Жил Верн како омилен роман, овие подводни хотели се совршеното бегство.

Се чини дека на секои неколку години се појавуваат планови за ново, големо подводно одморалиште. Но, всушност, градењето под вода не е лесен подвиг поради еколошките грижи и финансиските пречки. Значи, каде навистина може да остане некој ако сакате да се јавите и да резервирате соба вечерва?

Не грижете се, има неколку опции кои се движат од резервен и спартански до целосен, раскошен луксуз. Што и да одберете, тоа сигурно ќе биде незаборавен престој.

Атлантис палма (Дубаи, ОАЕ)

underwater hotel stay in an unusual place

Подводните апартмани во Atlantis the Palm во Дубаи се лекција за луксуз. Огромните прозорци од подот до таванот што овозможуваат поглед на морскиот свет од вашиот кревет се само шлаг на тортата. Наречени Посејдон и Нептун по боговите на морето, распространетите апартмани доаѓаат и со 24-часовна услуга на батлер. И додека апартманите не се под морето, нивните погледи на 65.000 морски животни од аквариумот Ambassador Lagoon создаваат илузија.
Resorts World Sentosa (Сингапур)
underwater hotel stay in an unusual place
Resorts World Sentosa во Сингапур нуди 11 Ocean Suites изградени како градски куќи на две нивоа. Поделени на копно на горниот дел, станбена површина и морето, во подводните соби за спиење, апартманите го нудат најдоброто од двата света. Вашиот личен батлер ќе ве задоволи додека го гледате најголемиот аквариум во светот.
Манта ресорт (Танзанија)
underwater hotel stay in an unusual place
Сместено покрај островот Пемба на архипелагот Занзибар, одморалиштето Манта е дефиниција за тропски луксуз. Пловечкиот хотел нуди неверојатен поглед на Индискиот Океан и африканското крајбрежје одозгора и уникатна перспектива на она што се наоѓа долу во неговите потонати спални соби. Со секоја соба поставена на околу 13 метри под нивото на морето, релаксирањето во океанот никогаш не било толку лесно.
Hilton’s Conrad Rangali Island Resort (Малдиви)
Conrad Maldives Rangali Island Underwater Villa
Кон крајот на 2018 година, одморалиштето на островот Рангали ја отвори она што тие го нарекоа „првата подводна вила во светот“. Мурака може да спие девет луѓе и е исполнета со луксузни допири за да го направи вашето време на Малдиви уште поспецијално. Структурата на две нивоа има пониско ниво потонато 16 стапки под нивото на морето со главен апартман, бања и салон. Горе, теретана, кабини за батлер, безбедносни простории, втората дневна соба, кујна, бар и палуба го обезбедуваат сето она одмор и релаксација што ќе и треба на вашата партија за незаборавен одмор.
Reefsuites (Квинсленд, Австралија)
Reefsuites Underwater Hotel in AustraliaReefsuites Underwater Hotel in Australia
Reefsuites е првото подводно сместување во Австралија на Големиот корален гребен. Закотвен на 40 наутички милји од брегот на плажата Ерли во Квинсленд, понтонот им служи и на дневните патници кои сакаат да се прошетаат во Харди гребен. Иако има достапни соби на понтонот, само неколку среќници ќе успеат да се спуштат под вода вечерта. Достапни се две подводни соби, давајќи им можност на гостите да се разбудат гледајќи го морскиот свет. Во пакетот за престој е вклучено и живописно крстарење за пристигнување до понтонот и опции за нуркање и турнеја со полуподморница.
Утер Ин (Вастерас, Шведска)
underwater hotel stay in an unusual place
Сакате да спиете под вода, но не можете да си дозволите висока цена? Оваа чудна подводна кабина во Шведска можеби е совршено решение. Утер Ин е дизајниран од локален уметник и иако се чини дека е типична шведска куќа што лебди на вода, всушност има мала спална соба потоната на околу 10 метри под површината. Без важничене или гужва, прави одлично викенд одмор со само 250 долари за ноќ.

Подморската ложа Џулс (Ки Ларго, Флорида)

underwater hotel stay in an unusual place

Друга, малку поекономична, опција е соодветно именувана по Жил Верн. Сместен во близина на брегот на Флорида, Jules’ Undersea Lodge е всушност најстариот подводен хотел на светот. Овој поранешен истражувачки центар е совршен за смелите патници на кои нема да им пречи да мора да нуркаат 21 стапки надолу во главното фоаје. Кога ќе влезете внатре, пријатни соби се совршени за парови, па дури и можете да нарачате кај готвач, кој ќе нурка за да готви за вас.

Хотел Бамбу Инда (Бали, Индонезија)

underwater hotel stay in an unusual place

Иако хотелот Бамбу Индах на Бали не е под вода, погледот од неговата куќа во Уданг е толку неверојатен, што моравме да го вклучиме. Каленото стаклено подот дава спектакуларен поглед кон езерцето со ракчиња на кое е изградена куќата, што значи дека можете да поминете часови лежејќи и гледајќи во морската активност додека сте во кревет. За жал, хотелот во моментов е затворен поради ограничувањата за патување COVID-19, но се надеваме дека наскоро повторно ќе се отвори.

InterContinental Shimao Wonderland (Шангај, Кина)

Intercontinental Shanghai Wonderland

Земјата на чудата InterContinental Shimao, лоцирана блиску до Шангај, конечно беше отворена за јавноста кон крајот на 2018 година по една деценија изградба. Архитектите Аткинс Дизајн ги изградија футуристичките, луксузни сместувања на страната на каменолом. Хотелот со 370 соби вклучува две подводни нивоа со ресторан и соби за гости. На локацијата има вештачки водопад и гостите се охрабруваат да учествуваат во спортови на вода во големиот спортски центар на хотелот.