Секојдневните навики можат да бидат многу корисни.

Брчките се еден од проблемите со кои повеќето жени се обидуваат да се справат кога ќе влезат во постарите години. Сепак, дури и во овој случај, превенцијата е подобра од лекувањето.

Доколку сакате вашето лице да ја задржи младоста и свежината што е можно подолго, покрај секојдневното консумирање на овошје и зеленчук и употреба на хидратантна крема, се препорачува да ги следите следните совети, пишува „Webmd.com“.

1. Никаде без заштитен фактор
Кремот за сончање со заштитен фактор треба да биде дел од вашата секојдневна рутина во текот на сите четири сезони. Имено, и во текот на зимата сонцето може да биде доста силно и да влијае на побрзо стареење на кожата.

2. Спијте на грб
Многу луѓе сакаат да спијат на стомак, но оваа поза често не е добра не само за здравјето на ‘рбетот, туку и за убавината на лицето. Кога спиете во одредена положба ноќ по ноќ, тоа може да ја иницира таканаречената линија на спиење, односно да го „поплочи патот“ за формирање на брчки кои се врежани во горните слоеви на кожата.

Спиењето на страна може да го забрза создавањето на брчки на образите и брадата, додека спиењето на стомак иницира создавање на брчки меѓу веѓите.

3. Јадете риба
Лососот е одличен избор на протеини и омега-3 масни киселини кои ја одржуваат убавината на кожата. Омега-3 масните киселини се богати и со харинга, скуша, туна и риба.

Zdrava hrana, ishrana, avokado, losos

4. Не трепкај
Секој израз на лицето што упорно го повторувате ги преоптоварува мускулите на лицето и создава бразди под површината на кожата. На крајот, тие бразди стануваат брчки.

Затоа имајте ги очите широко отворени; носете очила за читање доколку ви се потребни и не се откажувајте од очилата за сонце.

5. АХА киселини
Овие природни киселини го отстрануваат горниот слој на клетките на кожата, што помага да се намали појавата на порите, фините линии и површинските брчки, особено околу очите. Посилните форми на АХА киселината можат да стимулираат зголемување на производството на колаген.

Но, не заборавајте дека користењето на АХА киселините може да ја направи вашата кожа почувствителна на сонце. Затоа е важно да се користат креми со заштитен фактор.

6. Не претерувајте со миење
Водата од чешма ја отстранува кожата од влага и природни масла кои штитат од предвремено појавување на брчки.

Umivanje, nega lica

Ако премногу често го миете лицето со вода од чешма, ја отстранувате неговата природна заштитна бариера. Наместо тоа, користете сапун со хидратантен крем или гел или крем за чистење.

7. Не се откажувајте од витаминот Ц
Кремите со витамин Ц имаат благотворно дејство на кожата и можат да го поттикнат производството на колаген. Витаминот Ц штити од оштетување предизвикано од UVA и UVB зраците, а исто така помага во намалување на црвенилото, темните дамки и нерамномерниот тон на кожата. Но, за да го постигнете саканиот ефект, треба да изберете производ со вистинскиот тип на витамин Ц.

Л-аскорбинска киселина, активната форма на витамин Ц, е корисна за намалување на брчките.

Retinol, nega lica, nega kože

8. Вклучете ја сојата
Сојата може да го подобри изгледот на вашата кожа и во исто време да ја заштити. Исто така, ова растение може да ја поддржи цврстината на кожата.

9. Какао наместо кафе
Пијте шолја топло какао наместо втората или третата шолја кафе во текот на денот. Благодарение на антиоксидансите катехин и епикатехин, какаото ја штити кожата од оштетување на сонцето, го подобрува протокот на крв во клетките на кожата, ја задржува влажноста и ја прави кожата помазна.