Во текот на последните неколку години, постарите корисници на Инстаграм докажаа дека да се биде „инста-познат“ е возможен на која било возраст. Од симпатичен 8-годишник кој го документира својот секојдневен живот до совршено усогласен брачен пар, овие фигури го редефинираат што значи да се биде инфлуенсер. Последниот сениор кој зачекори во центарот на вниманието? 84-годишниот Тецуја, пензиониран наставник по хемија, стана ѕвезда во подем на социјалните мрежи.

Инстаграм профилот на Tetsuya содржи се што може да се очекува од популарниот Instagrammer. Покрај големиот број следбеници, ова вклучува и бројни фотографии на кои се прикажани врвни комбинации, од комплети со целосна кожа до прецизно слоевит изглед. Иако ваквата авангардна гардероба може да изгледа невообичаена за 84-годишник, Тецуја имала одредена помош во одделот за облека. Всушност, облеката воопшто не е негова – тие му припаѓаат на Наоја Кудо, неговиот внук.

Минатиот месец, Кудо отпатува дома во префектурата Акита на еднонеделен одмор. Додека бил таму, тој решил да го помине времето играјќи се со својот дедо, кој — на задоволство на Кудо — бил среќен што е модел. „Тој беше изненадувачки ентузијаст за тоа“, изјави Кудо. „Тој даде многу предлози за тоа каде да снима и други работи“. Меѓу овие локации беа локални плажи, полиња и средното училиште каде што некогаш работеше Тецуја.

, StoryLand

Кога семејството на Тецуја го видело целиот кукла, тие „дивееле“. Овој позитивен одговор, сепак, не беше ограничен само на блиски роднини. Всушност, за помалку од еден месец, Тецуја собра над 67.000 следбеници на Инстаграм – достигнување што Кудо го припишува не на неговата облека, туку на начинот на кој неговиот дедо го прави секој ансамбл целосно свој. „Беше прилично трансформација да го видам мојот дедо од село, кој не се интересира за модата, во облека што никогаш не би помислил да ја носи сам“, вели тој. „Меѓутоа, работите како што се долгите џонови на дедо ми и фластерите за болки во мускулите што тој заборавил да ги отстрани, додадоа убав личен допир“.

, StoryLand

, StoryLand

, StoryLand