Витаминот Б6 врши бројни и многу важни „работа“ во телото – влијае на нашето расположение, апетит, спиење и размислување. Витаминот Б6 е потребен на луѓето за да се бори против инфекции, да ја претвори храната во енергија и да и помогне на крвта да носи кислород до сите делови на телото. Иако всушност ретко се случува да ни недостасува овој витамин, по некои знаци може да се посомневате дека токму тоа е проблемот.

Типични симптоми кои укажуваат дека ни недостасува витамин Б6
1. Недостаток на енергија – Доколку во организмот има многу малку витамин Б6, може да добиеме анемија – недостаток на црвени крвни зрнца. Ова прави да се чувствуваме уморни и слаби. Анемија може да се појави и поради недостаток на железо во телото.
2. Исип – знаците на недостаток на Б6 може да се појават на кожата бидејќи телото претрпува хемиски промени. Ова најчесто доведува до лушпест, чешачки осип, обично на лицето, наречен себореичен дерматитис. Осипот може да стане поочигледен со текот на времето, а ако го нема во помали количини, симптомите може да се појават месеци или години подоцна.
3. Суви, испукани усни – Устата може да биде идеално место за откривање на недостаток на витамин Б6. Усните се обично лушпести, а аглите испукани. Се случува и јазикот да е отечен.
4. Слаб имунолошки систем – Недостигот на витамин Б6 може да му отежни на телото да се одбрани од инфекции и болести, а оваа состојба може да се претвори во маѓепсан круг. Ракот и другите болести, на пример, можат да ги исцрпат резервите на витамин Б6.
5. Вкочанети раце или стапала – Ви трнеат прстите? Дали и вашите стапала се вкочанети? Виновникот може да биде нервно нарушување наречено периферна невропатија, а недостатокот на витамин Б6 може да го активира овој проблем. Тој и другите витамини од групата Б, како што е Б12, се неопходни за одржување на здрави нерви.
6. Утринска мачнина – на идните мајки им треба повеќе витамин Б6 во нивната исхрана од која било друга. Утринската мачнина или мачнината може да се реши со додавање на витамин Б6, но само со совет на лекар.
7. Збунетост – Витаминот Б6 помага во регулирање на расположението и меморијата. Доколку забележите дека се чувствувате збунето или тажно, особено ако сте повозрасни, причината можеби е недостатокот на овој витамин. Недостатокот на овој витамин може да ја зголеми веројатноста дека лицето ќе стане депресивно по мозочен удар, фрактура на колкот или друга сериозна болест. Б6 понекогаш делува во тандем со други витамини од групата Б и ако е осиромашен може да ги забави менталните способности на една личност.
8. Рак – Ниското ниво на витамин Б6 може да укаже дека личноста има рак. Истражувачите не знаат точно зошто, но студиите го поврзуваат недостатокот на Б6 со ракот на желудникот и хранопроводникот. Недостатокот на овој витамин, исто така, може да ја зголеми веројатноста за развој на карциноми предизвикани од стероидни хормони, како што се ракот на дојката и простатата.

Која дневна доза на витамин Б6 ни е потребна?
Количината на витамин Б6, која ни е потребна секој ден, главно зависи од возраста. На бебињата од 7 до 12 месеци им требаат 0,3 милиграми дневно, а како што растат – се повеќе и повеќе. На луѓето над 50 години им треба најмалку 5 пати повеќе – 1,7 милиграми дневно за мажи и 1,5 милиграми за жени. Најмногу им е потребно на трудниците, околу 1,9 милиграми дневно.

Каде може да се најде витамин Б6?
Целата потребна количина на витамин Б6 може да се добие од храна. Протеините, имено живината, говедското месо и рибата се меѓу најкорисните извори. Само 85 грама туна содржи речиси половина од она што му е потребно на возрасен секој ден. Истото количество лосос ќе обезбеди 30 отсто, а пилешкото 25 отсто од дневната потребна количина. Зеленчукот и овошјето се исто така извори на витамин Б6, особено скробниот зеленчук како што се компирите и пченката. Овошјето е уште еден главен извор (освен агрумите како што се портокалите и грејпфрутот).

Зошто исчезнува витаминот Б6?
Ретко се јавуваат сериозни недостатоци на витамин Б6. Но, некои постари луѓе може да имаат недостаток ако не јадат доволно храна или затоа што нивните тела не ги апсорбираат хранливите материи како порано. Заболување на бубрезите и други состојби кои го спречуваат тенкото црево да внесува хранливи материи, исто така, можат да бидат виновници, како и премногу алкохол. А некои лекови на рецепт исто така може да предизвикаат недостаток на витамин Б6.