Неопходно е на чинијата да има природна, разновидна и шарена храна.

Доколку го храните организмот со храна богата со хранливи материи, научно е докажано дека ќе му помогнете на вашето здравје, но и на косата. За да се поттикне растот на новата коса и да се опорави, покрај препаратите, од големо значење е правилната и здрава исхрана.

Тоа вклучува внесување на храна која содржи витамини, минерали и протеини кои го спречуваат опаѓањето на косата и помагаат косата да го врати сјајот и волуменот.

За вас ги избравме осумте најдобри намирници кои треба да ги јадете доколку сакате да ја вратите косата.

1. Лосос
Омега-3 масните киселини можат да ви помогнат при губење на косата. Најдобро е да се добиваат омега-3 од природни извори, како лосос, сардина и скуша. Освен што помагаат при опаѓање на косата, омега-3 масните киселини ви овозможуваат да растете побрзо, и да го вратите сјајот и волуменот.

2. Грчки јогурт за раст
Грчкиот јогурт е богат со витамин Б5 познат како пантотенска киселина. Благодарение на тоа, крвта брзо тече кон скалпот и косата добро расте.

3. Спанаќ за сува и кршлива коса
Железото е есенцијален минерал кој им е потребен на клетките на косата. Всушност, ако страдате од неговиот недостаток, тоа може да предизвика губење на косата. Кога нивото на железо во телото е ниско, кислородот и хранливите материи не успеваат да стигнат до крајните дестинации, па фоликулите на косата се лишени од потребните хранливи материи, што дополнително го спречува растот на косата и доведува до проретчување на косата и на крајот до зголемено опаѓање. расте поголем.бројот на влакната се повлекува во фазата на одмор, па почнувате да губите многу повеќе од вообичаените 85-100 влакна дневно.

4. Авокадо
Авокадото го стимулира растот на косата и го спречува нејзиното опаѓање кое во денешно време се јавува кај голем број луѓе, како кај жените така и кај мажите.

Недостатокот на витамини може да предизвика губење на косата или истенчување на одредени области. Благодарение на високата содржина на витамини Б и Е, кои се наоѓаат во авокадото, косата успева да се обнови и да го врати сјајот.

Витаминот Б, кој е вклучен во неговиот состав, е една од клучните состојки за раст на косата, додека витаминот Е помага во обновувањето на оштетувањата на скалпот.

5. Сладок компир
Слаткиот компир е полн со добар за вас антиоксиданс наречен бета-каротен. Ги стимулира жлездите на скалпот да направат мрсна течност, т.е. себум. Освен слатките компири, портокаловото овошје и зеленчук се најдобар избор за бета-каротин, како и моркови, тиква, диња и манго.

6. Јајца
Јајцата се храна за коса бидејќи се богати со протеини, минерали и витамини од Б комплексот кои се неопходни хранливи материи за здрава коса. Биотините и другите витамини од групата Б го зајакнуваат коренот на косата и на тој начин го спречуваат опаѓањето на косата. Покрај тоа, тие го стимулираат растот на нова коса, која потоа е посилна и има божествен волумен. Мастите содржани во јајцата ја подобруваат текстурата на косата. Жолчките содржат лутеин, кој ја хидрира косата, правејќи ја поеластична, што значи дека ќе биде помалку подложна на оштетување и расцепување на врвовите и полесно ќе ја обликувате фризурата што ја сакаме. Протеините во оваа храна за коса прават косата да изгледа препородено со прекрасен сјај. Благодарение на протеините од јајца, оштетувањето на кератинот во структурата на косата се регенерира и косата изгледа здраво, косата е мазна и подобро ја рефлектира светлината.

7. Ореви
Ф’стаците можат да ви помогнат при прекумерно опаѓање на косата, индиските ореви имаат биотин, а оревите содржат масла кои ја зголемуваат количината на еластин во вашата коса.

8. Цимет
Циметот ја подобрува циркулацијата, што носи кислород и хранливи материи во фоликулот на косата. Посипете го овој зачин на тост и кафе, или врз овесна каша или едноставно засладете ја омилената торта и додадете малку вкус на цимет.