Кога сте дете, прилично се потпирате на вашите родители или старатели за да врзете крај со крај. Меѓутоа, кога мајката на 8-годишниот Арон Морено ги изгубила двете работни места, а неговото семејство завршило да живее во барака, тој решил да направи се што може за да помогне. Почнал да продава растенија во неговото соседство во источен Лос Анџелес. Неговиот мал бизнис брзо се трансформираше од продажба на членовите на семејството во целосно успешна продавница за растенија. Арон сега води своја компанија, Aaron’s Garden, која на неговото семејство му овозможи подобар живот.

Мајката на Арон, Беренис Пачеко, е самохран родител и ги загуби двете работни места поради пандемијата COVID-19. Скокајќи меѓу засолништата за бездомници, таа заврши да живее со Арон и нејзината 2-годишна ќерка Алани во мала барака, со само 12 долари меѓу нив. Поради нејзините финансиски проблеми, Пачеко исто така мораше да донесе тешка одлука да ја испрати својата друга ќерка, 10-годишната Ајлин, дома во Мексико. „Како лице без документи, немав многу закони за да ме заштитат“, открива таа, „Кога останав без работа, не добив стимул, не добив невработеност. Бев сам и останував буден навечер обидувајќи се да не плачам за да не ме слушнат моите деца. Сакав да си го спијам животот“.

Сепак, среќата на семејството набрзо се сврте, благодарение на Арон. Сè започна со едноставната желба за неговата омилена закуска – жешките Cheetos. Пачеко раскажува: „Во март се случи карантин, и ќе бевме заглавени дома, но камионот за сладолед сепак поминуваше секој ден, а тој ќе сака топли гепарси со сирење“. Пачеко не можеше да си го дозволи луксузот да ја купи закуската на Арон, па Арон одлучи дека тоа мора да го оствари сам. Последните средства на неговото семејство ги потрошил на сукуленти за бебиња и ги продавал на соседите за мал профит. Ги доби своите Cheetos, но не застана тука.

„Нашата цел беше да земеме вагон и да одиме низ населбата“, вели Пачеко. „Но, кога го добивме вагонот, тој веќе беше популарен на социјалните мрежи“. Арон ја постави Aaron’s Garden на Инстаграм и почна да продава повеќе растенија од својата барака, како скокачка продавница. Секој ден, Арон и неговата мајка се буделе во 6 часот наутро за да изберат растенија од цветниот кварт. Нивната напорна работа се исплатеше, а бизнисот на Арон набрзо стана вирален бидејќи побарувачката за неговите растенија растеше.

Дополнителна помош дојде од средношколскиот пријател на Пачеко, Если, кој отвори страница GoFundMe во обид да собере пари за семејството кое се бори. До моментот на пишување, донациите достигнаа над 68.000 американски долари. И на 1 ноември, семејството се преселило во сопствен стан, каде што Арон продолжува да го води својот бизнис од нивната гаража.

Aaron’s Garden

Не само што Арон продолжува да профитира со продажба на растенија, туку и неговата бизнис идеја му помогнала повторно да се обедини со неговата сестра. На еден од поп-ап настаните, љубезен човек донираше 1.000 долари за да им помогне да ја вратат 10-годишната Ајлин во САД; и денес, сите тие живеат заедно. „Најдобриот дел од она што Арон го направи за нас е враќањето на неговата сестра“, вели Пачеко. „Беше многу тешко без неа и повторно сме цело семејство. И јас бев толку среќен што видов дека тие сè уште ја имаат нивната неверојатна врска, дури и ако поминуваат толку многу време разделени. Тоа е таков благослов“.