Пустината е првата асоцијација за многумина кога се споменува Саудиска Арабија. И покрај тоа, земјата, која е високо рангирана на 12-то место во светот по големина, е богата со контрасти.

Покрај пустината, која се чини дека е бескрајна, ја красат и зелените шуми и оази, како и речиси надреални планински масиви, вулкански кратери и длабоки клисури.

Прекрасни карпести формации, планини со вулканско потекло и оние чии врвови се покриени со снег и мраз… Саудиска Арабија нуди сето ова и многу повеќе.

1. Националниот парк Асир и Џабал Алсуда

Највисоката планина во земјата е на околу 25 километри од главниот град на провинцијата Абха. Висока повеќе од 3.000 метри, на љубителите на природата и авантурите им нуди бројни можности.

Не само што може да се пофали со добро одржувана пешачка патека, туку е позната и по незаборавните зајдисонца, но и по погледот кој е еден од највпечатливите. Во случај посетителите да не се многу ентузијасти околу тоа, атмосферата ќе ја надополнат павијаните кои живеат на оваа планина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jepot Carceller (@iamjepots)

2. Долина на Месечината

За формирање на овие карпести формации беа потребни милиони години, забележува „Travelnews.ch“. На околу еден час возење од Џеда, оваа атракција е позната како најдобра локација за гледање ѕвезди.

3. Џабал Ал Лоз

Единствената локација во Саудиска Арабија каде паѓа снег речиси секоја година, таа се искачува на 2.549 метри надморска височина. Тоа е и највисоката планина во провинцијата Табук.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Welcome Saudi (@welcomesaudi)

4. Каравански пат (Aba AlQid)

Се верува дека е стар неколку стотини години, а во минатото Караванскиот пат главно се користел за пристап до Ријад од запад. Долг околу еден километар, познато е дека е стрмен и карпест, што го прави одличен избор за љубителите на авантурите.

Бидејќи Aba AlQid е реновиран, на него има скали, како и убаво уредени места за одмор, од кои има прекрасен поглед на планината Туваик.

5. Патека на камила

Пред повеќе од десет века, сопствениците на камили оделе по патеките во планините Алхада, на околу 35 минути возење од градот Таиф. Подоцна дополнително бил зајакнат со камења и дополнет со карактеристична османлиска архитектура. Оваа локација е особено интересна за љубителите на историјата.

6. Бела планина – Џабал Абјад

Поради белиот пепел со кој е покриена, оваа планина е наречена така. Се наоѓа во близина на Џабал Баид и се издига на надморска височина од 2.093 метри.

7. Кратер Ал Вахбах

Со темно езеро во неговиот централен дел, овој кратер широк околу 4.000 метри и длабок 250 метри се смета за едно од природните чуда на Саудиска Арабија.

Покрај исклучително необичното искуство, посетителите можат да уживаат и во фантастичниот поглед на пустината. Сепак, посебна магија се случува кога љубителите на авантурите ќе решат да се спуштат во внатрешноста на кратерот.