Љубовниот советник Луан Вард вели дека кафулињата не се добар избор за прв состанок бидејќи се премногу бучни, преполни и го одвлекуваат вниманието. Еве неколку совети како да бидете успешни во љубовна врска.

Средба на кафе на првиот состанок речиси гарантира дека никогаш нема да има друг состанок. Така е, барем според мислењето на австралискиот професионален љубовен советник Луан Вард, кој околината во кафулето ја нарекува „тивкиот убиец на втората средба“. Тој смета дека е бучна, непријатна и често преполна средина за ваква средба.

Всушност, таа наведува пет причини зошто никогаш не би се одлучила да оди на „досадно“ кафе.

1. Кафулињата се бучни, неудобни и преполни.
2. Тие се едно од местата кои најмногу им пречат на луѓето кои доаѓаат и си одат, што го одвлекува вниманието од вас.
3. Седнете еден спроти друг со маса помеѓу вас создавајќи бариера.
4. Свесни сте дека имате само кратко време да поставувате прашања обидувајќи се да дознаете што повеќе за можниот партнер.
5, Постојат неколку опции за продолжување на датумот, освен ако не планирате да пиете кафе последователно.

Според Дејли Мејл, Луан истакнува дека луѓето кои постојано влегуваат и излегуваат од кафулињата можат да ви го одвлечат вниманието и да го оттргнат вашиот фокус од самиот состанок.

Таа, исто така, ја наведува табелата како пречка за успешен состанок затоа што ги става потенцијалните нови парови на физичка дистанца уште од самиот почеток.

Исто така, како што наведува, луѓето имаат тенденција да „пукаат“ рафали прашања, во стилот на интервјуа, за време на кафе средба, бидејќи состаноците „ајде на кафе“ се главно кратки. Тоа некому може да биде застрашувачко, објаснува експертот.

Од друга страна, на врвот на листата на Луана, доколку сакате да бидете успешни во забавата, постои здрава количина на социјална самодоверба.

– Оставете ги апликациите на телефонот зад себе и разговарајте со луѓето во реално време, наместо да чекате вистинско време да му пријдете на некого или да се прашувате дали е слободен. Само кажи нешто! – објаснува експертот и додава дека нема ништо попривлечно од човек кој знае што сака и оди по тоа.

Sastanak, dejt, par, ljubav

Иако работите како изгледот, парите и физичката привлечност се важни, Луан ги потсетува самците дека тоа се „краткотрајни“ вредности и дека наместо тоа треба да се фокусираат на компатибилноста со партнерот.

– Успешните врски цветаат од компатибилност, грижа и заеднички вредности, а не од површни желби поттикнати од егото. Обидете се да ставите нечија личност пред изгледот кога сакате да излезете со него – советува терапевтот.

Таа предупредува и дека модерниот тип на забава, односно користењето на социјалните мрежи и апликациите за средба со партнери, станува минско поле. Луан вели дека ако сакате да бидете успешни, најдобро е да користите само една страница или апликација за запознавање.

– Повеќето луѓе се регистрираат за повеќе апликации за состаноци за да ги зголемат своите шанси, што значи и гледање на сите платформи. Остава впечаток дека сте очајни или премногу нервозни. Ако сте присутни само на една мрежа или страница за запознавање, ментално создавате недостиг и наидувате на ретки откритија, што може да создаде впечаток дека сте „повредни“.

Луан верува дека состаноците засновани на активности како што се возење велосипед, планинарење, прошетки на плажа, планинарски пикник, прошетки во зоолошка градина, дегустација на вино, пловење со брод или кану ќе ви помогнат да останете присутни, да најдете заеднички јазик и да уживате во друштво. Колку помалку клише идејата, толку е подобар датумот.

Ако почнете да излегувате со некого оваа година, терапевтот ве советува да не брзате низ раната фаза, туку да го прифатите бавното темпо.

– Наместо да брзате на првиот состанок за да го забрзате одењето во спалната соба, фокусирајте се на средбата со другата личност. Физичката привлечност и хемијата може да ве заслепат да не видите некои недостатоци. Важно е да забавите и да се фокусирате на нечија личност.

Кога првпат влегуваме во нова врска, многумина од нас брзо го поминуваат целото свое време жалејќи се и барајќи причини зошто тоа нема да успее. Но, Луан вели дека треба да се фокусирате на позитивното.

– Не дозволувајте вашите претходни искуства да го диктираат исходот.

Lepo vreme, jesen, sunčano sunčan dan, vremenska prognoza, šetnja, šetači

Терапевтот исто така советува дека кога одите на состанок, од витално значење е разговорот да тече колку што е можно повеќе и да се избегнат трансакциски проблеми. Таа истакнува дека никој не сака прашања за состаноци во стил на интервју.

„Наместо да се обидувате да откриете што можете да извлечете од врската и зошто треба да излегувате со оваа личност, размислете што можете да придонесете и што“ ќе донесете на маса. „Одржете ги работите лесни, барем на почетокот“, објаснува Луан. .

Исто така, од витално значење е да бидете реални за тоа како стојат работите и што сакате и да се подготвите за добар исход. Таа предупредува дека иако може да биде примамливо да објавувате ласкави фотографии кои се премногу филтрирани, тоа може само да ве доведе до неуспех.

– Секогаш е подобро да се сакате себеси такви какви што сте и да ја кажувате вистината. Нема замена за забава во реалниот живот. Само додека физички не се запознаете, допрете или бакнете, не можете да ја откриете вистинската врска – предупредува советникот.