Стресот е вообичаена поплака во денешното општество. Секој има многу обврски со кои треба да се справи и нема доволно време да се опушти. Поради овој недостаток на време, луѓето имаат тенденција да ги фрлаат своите проблеми под тепих. Преправајте се дека немате никакви проблеми, продолжете да работите и работите некако ќе се свртат. Или барем така учиш да си кажуваш.

Но, тоа не е ниту точно ниту одржливо. И дури и ако научите да ги забележувате најчестите знаци на стрес, сè уште има многу симптоми кои можат да се најдат под радарот. Еден ден не спиете доволно. Но, вие не мислите ништо за тоа. Следниот, јадете помалку отколку што сте јаделе еден ден претходно. Повторно, не мислите ништо за тоа. И тогаш се случува нешто друго незабележливо додека не се натрупаат десетици проблеми.

Здравјето ви се влошува, нивото на енергија се намалува, а среќата опаѓа. И немате време да се справите со тоа, па криете сè. Се преправате дека сè е во ред и се појавувате среќно лице. Но, ако не се лекува, стресот може да го заземе вашиот живот. Неопходно е да научите за скриените знаци на стрес за да можете да им помогнете на луѓето што ги познавате или дури и на самите себе.

Што предизвикува стрес?

Стресот е емоција што ја чувствувате кога вашето тело реагира на надворешни стимули кои се перцепирани како закани. Слично на тоа, се чувствувате под стрес кога сте под голем притисок или побарувачка. Вашето тело има за цел да оди во одговорот „бори се или бегај“. Во оваа состојба, вие сте повеќе фокусирани и внимателни. Тоа ви ја дава предноста што ви треба за да поминете низ тешките ситуации. На пример, стресот ќе започне кога ќе треба да презентирате нешто пред многу луѓе.

Но, овој стрес може да ви помогне да се концентрирате. Во пракса, стресот може да излезе од контрола од време на време. Значи, не е невообичаено да се развијат хронични стресни нарушувања ако постојано се ставате во стресни ситуации. Стресните фактори се нештата што ја поттикнуваат оваа реакција. Има многу секојдневни стресови, како што е зафатениот работен распоред. Но, овие стресни фактори обично се субјективни. Некои луѓе напредуваат кога се секогаш во движење. На другите им треба време да се наполнат и да се релаксираат по работниот ден.

Внатрешните знаци на стрес

И не сите стресни фактори се надворешни. Некои се генерирани сами, предизвикани од загриженост, ирационален, перфекционизам и многу повеќе. Овие стресни фактори го поттикнуваат хипоталамусот да испрати порака до надбубрежните жлезди да лачат кортизол. Овој хормон е познат како примарен хормон на стрес и може да го контролира расположението и концентрацијата. Кортизолот е значаен во мали количини од време на време.

Главната работа што ја прави е да го зголеми вашиот пулс и да попречи некои функции ако телото мисли дека не му се потребни. На пример, ако мора да трчате за вашиот живот, кортизолот може да го исклучи вашиот дигестивен и репродуктивен систем додека не бидете надвор од опасност. Ова е одлично за да ги зачувате вашите ресурси за кратко време. Но, долгорочно, премногу стрес, а со тоа и премногу кортизол, доведува до здравствени проблеми. Функциите на вашето тело може да бидат исфрлени од шините и може да развиете анксиозност, депресија, проблеми со срцето, проблеми со меморијата и концентрацијата и многу повеќе.

, StoryLand

 

3 знаци на стрес повеќето луѓе се кријат од светот

1. Вашите модели на исхрана се менуваат
Кога сте под стрес, секретираниот кортизол може да го промени вашиот апетит. Кортизолот, во големи количини, може да ве натера да сакате слатка, солена или мрсна храна. Сите овие намирници се инстант гориво за вашето тело. Бидејќи стресот го активира одговорот борба или бегање, има смисла дека вашиот мозок сака целосно да го нахрани вашето тело.

Не само што копнеете за оваа висококалорична храна кога сте под стрес, туку јадете дури и поголема количина на храна отколку што обично би јаделе. Можеби го знаете овој циклус како јадење стрес. Повеќето луѓе не размислуваат многу за тоа. Но, тоа е јасен знак дека нивото на стрес е надвор од контрола.

Иако биолошката реакција е да јадете кога сте под стрес, некои луѓе толку се зафаќаат што забораваат да јадат. Ова е повеќе психолошки одговор. Знаците за глад сè уште постојат. Телото сè уште ви кажува да јадете. Но, можете да бидете толку фокусирани на стресот што ќе заборавите да го слушате вашето тело. Така, можеби дури и јадете помалку од она што ви треба.

Стресот влијае и на метаболизмот. Една студија покажува дека луѓето опкружени со повеќе стресни фактори во 24-часовен период ќе согорат околу сто калории помалку. Ова е особено точно ако јадете оброци со многу маснотии. Стресените луѓе кои јадат храна богата со маснотии ќе здебелат неколку килограми во текот на неколку месеци.

2. Распоредот за спиење е насекаде
Хроничниот стрес има забележливо влијание врз нервниот систем, бидејќи го одржува подолго време на штрек. Да се ​​биде внимателен цело време ќе го попречи вашиот распоред за спиење. Може да го одложи почетокот на спиењето. И дури и ако не, предизвикува брзи, вознемирени мисли да се формираат ноќе. Овие мисли лесно можат да ве одржат будни и да го нарушат квалитетот на вашиот сон.

Понекогаш, дури ни стресот не предизвикува недостаток на сон. Понекогаш станувате под стрес затоа што не можете да заспиете. Но, без разлика дали стресот е причина или последица, вие сепак создавате маѓепсан круг. Личност под стрес не може да заспие. Уморниот човек доживува поголем стрес. Значи, ако не се одмарате, нивото на стрес останува нагоре, што ви дозволува да спиете добро.

Но, не сите луѓе спијат помалку. Некои луѓе добиваат премногу, поради што се чувствуваат поспани. Стресот често се поврзува со депресија, која често може да доведе до прекумерен замор. Се чувствувате како да не можете да станете од кревет. или преспие. Можеби дури и спиете за да не морате повеќе да се чувствувате под стрес или тажно. Ако ова преспиење доаѓа од стрес поврзан со депресија, потребна ви е специјализирана помош. Затоа, ако познавате некој што преспие, помогнете му да оди на терапија.

Можеби сте под стрес, но сепак можете да спиете препорачаните седум до девет часа. Во тој случај, стресот може да предизвика да имате чудни соништа, што ќе влијае на квалитетот на вашиот сон. Овие соништа се предизвикани од негативните и вознемирени мисли кога одите во кревет. И, во многу случаи, чудните соништа ќе ве натераат да се будите често или да спиете полесно.

3. Стресот влијае на вашата меморија
Стресот би требало да ви помогне да се фокусирате кога сте во тешки ситуации. Но, тоа не е секогаш она што го прави. Ова првенствено се случува во време на стрес. Тоа е затоа што луѓето имаат поголем предизвик за создавање краткорочни спомени. И потешко е да ги претворите тие краткорочни сеќавања во знаење, нешто што ќе го паметите долгорочно. Накратко, кога сте под стрес, потешко ви е да научите. Дополнително, имате тенденција да ги заобиколувате деталите во овие времиња. Значи, потешко е да се запамети сè за стресен настан со точност.

Ова е случај само со акутен или хроничен стрес. Спротивно на тоа, умерениот стрес може да ја подобри вашата способност за учење. Сè додека она што го учите е директно поврзано со вашиот стрес, подобро ќе се сеќавате на она што го учите. На пример, ако се чувствувате загрижени за тест по математика, ќе можете доста добро да научите математика. Но, ќе ви биде речиси невозможно да научите нешто неповрзано, како литература.

Дури и сеќавањата можат да се променат поради стресот. Сеќавање е само да се сеќавате на последниот пат кога сте доживеале одреден настан. Тие не се целосно точни прикази на минатото бидејќи секогаш кога ќе се сеќавате на нив, вашите искуства ја менуваат меморијата. А стресот може да ве направи ранливи на верување во лажни информации за минатото, што пак ги менува вашите сеќавања.

Тоа дури и го отежнува мозокот повторно да ги шифрира спомените, така што е полесно да погрешно се сеќава на работите на долг рок. Исто така, може да му наштетите на вашата меморија и концентрација поради недостаток на сон или недоволна исхрана. Значи, ако стресот ве натера да спиете помалку, нема да се фокусирате како што обично би правеле. Ќе имате проблем да бидете присутни и да разберете што се случува околу вас. Значи, нема да бидете во најдобриот простор на умот да ги разберете и запомните настаните околу вас.