Правилно избраната храна за слабеење и диета може многу да ви помогне при слабеење.

Ако се обидувате да изгубите тежина или да ја одржите моменталната телесна тежина, треба да вклучите храна во вашата исхрана што може да го забрза вашиот метаболизам.

За почеток исфрлете ја храната која секако ви пречи и не е корисна за вашиот организам.

Одржувањето идеална телесна тежина е многу повеќе од обична диета. Имено, тоа е рамнотежа помеѓу одредени обрасци на исхрана, вежбање, стрес, хронични состојби, возраст, навики за спиење, па дури и нашата околина.

Сепак, како што објаснуваат диететичарите, постојат одредени намирници за кои е докажано дека го поттикнуваат и забрзуваат слабеењето.

Таканаречените суперхрани се храна богата со нутритивни вредности, кои се одличен сојузник против болестите и даваат дополнителни придобивки за организмот.

Oва се 18 намирници кои се богати со минерали и витамини и кои го забрзуваат процесот на слабеење:

1. Авокадо
Авокадото е одличен извор на витамини, минерали, здрави масти и растителни влакна. 100 грама или околу половина авокадо содржи околу 160 калории, што го прави идеална храна доколку сакате да се грижите за вашата исхрана.

2. Боровинки
Боровинките содржат природни антиоксиданси наречени катехини. Катехините ги активираат гените за согорување маснотии во вашиот стомак, помагајќи ви да согорувате маснотии побрзо отколку што инаку би било можно.

3. Леќа
Систематски преглед и мета-анализа на рандомизирани контролирани испитувања од 2016 година во American Journal of Clinical Nutrition покажа дека има скромен ефект на губење на тежината кога мешунките, како што е леќата, се вклучени во исхраната.

4. Печурки
Печурките се идеална замена за месото, а кога ќе ги подготвите на посебен начин, може да бидат многу вкусни. Печурките се многу богати со протеини и нискокалорични, што е многу важен факт за секој што ќе одлучи да изгуби неколку килограми.

5. Ф’стаци
Кога калориите во ф’стаците се на средина, знајте дека се многу помалку отколку во другите коскесто овошје. Ф’стаците се одличен извор на антиоксиданси, добри масти и растителни стероли. Покрај тоа, тие содржат многу диетални влакна, протеини, калциум, смирувачки витамини од Б комплексот и витамин Е.

6. Чиа семе
100 грама чиа семе содржат 34,4 грама влакна. Веројатно веќе знаете дека влакната помагаат во варењето, што значи дека ќе бидете помалку надуени. Оваа пропорција на влакна во чиа семето задоволува 100 проценти од препорачаните дневни потреби за растителни влакна на возрасен. Чиа семето е сигурна помош кога станува збор за чистење на цревата, што е императив при слабеење.

7. Брусница
Изберете незасладени суви брусница наместо засладени и уживајте во секој залак знаејќи дека правите нешто добро за вашето тело.

8. Sgt
Калинката е полна со фолна киселина, антиоксиданси, витамини, влакна, а од друга страна е нискокалорична што ја прави идеална за слабеење.

9. Лук
Свеж или во прав, лукот е идеален како зачин наместо други висококалорични адитиви кои содржат калории.

10. Кале
Студијата од 2014 година покажа дека луѓето кои често јаделе зеленило како кељ имаат помалку висцерални масти од оние кои не јадат.

11. Овес
Овесот содржи импресивни четири грама влакна по порција, а половина од тие грама се растворливи влакна кои ја подобруваат ситоста за понатамошно губење на тежината.

12. Брокула
Со есенцијални хранливи материи и малку калории, брокулата може да се нарече една од главните суперхрани и помагала за слабеење.

13. Киноа
Киноата предизвикува чувство на ситост и ни дава енергија. Доста е богат со влакна, протеини и витамини.

14. Какао
На 100 грама какао во прав има само 15 грама масти. Наместо утринско кафе, направете си малку какао и уживајте во него.

15. Карфиол
Карфиолот е одлична замена за висококалорична храна во јадењата – брашно, ориз, леб и така натаму. Ниската калориска вредност, одличната рамнотежа на витамини, минерали, амино киселини, протеини, антиоксиданси и незначителен дел од мастите, создаваат оптимален внес на важни нутритивни елементи за целокупното човеково здравје.

16. Лосос
Главната предност на лососот и она што навистина го издвојува овој вид риба од другите рибни специјалитети и морски плодови, е неговата хранлива вредност и големото влијание врз целиот организам.

17. Спанаќ
Спанаќот има малку калории и многу вода и е природен извор на протеини и минерали. Влакната од овој зеленчук го подобруваат варењето и ја подобруваат функцијата на цревата.

18. Орев
Оревите го ублажуваат гладот ​​и природно се богати со голема количина на хранливи материи.