Овие хотели имаат некои од највисоките цени за ноќевање во светот.

Без разлика дали сте џетсетер што ја планира вашата следна екстравагантна авантура или заштедувате за патување од соништата што вреди да се распламти, има неколку дестинации попримамливи од оние со супер хотели. За да ви помогнеме да ја поттикнеме вашата луксузна желба за скитници, составивме 13 од најскапите хотели во светот.

Цените на хотелите варираат не само на сезонска основа, туку и според типот на собите. За да најдеме точен примерок од најскапите хотели во светот, користевме неколку тешки податоци за да одредиме кои хотели се квалификуваат за „најскапиот“ суперлатив. Ја вкрстивме просечната дневна стапка на илјадници хотели, дадена на Travel + Leisure од страна на консултантската компанија за угостителство HVS, и ја подредивме просечната цена за резервација на секој хотел наведен на Expedia и Hotels.com. Двата сета податоци се од 2019 година – последната година на типични цени и резервации пред пандемијата – и ги вклучуваат сите типови на соби, од кралски соби од влезно ниво до приватни вили со повеќе спални. Потоа ја искористивме нашата сопствена експертиза за патување за да ја финализираме оваа листа, прикажувајќи 13 од најскапите хотели ширум светот.

Значи, ако сте подготвени да потрошите многу за вашиот следен одмор, еве некои од најскапите хотели во светот што треба да ги земете во предвид.

Soneva Jani, Maldives

Aerial view of an overwater villa with waterslide at Soneva Jani, voted one of the best hotels in the world

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Избегнувањето од сето тоа често доаѓа со висока цена – особено ако престојувате во Сонева Јани на Малдивите. Иако одморалиштето се смета себеси за искуство од типот на Робинзон Крусо со своето мото „нема чевли, нема вести“, нема апсолутно ништо опасно за имотот. Постојат седум категории на соби, вклучувајќи вила со четири спални над вода со винарска визба и тобоган, како и одморалиште со две спални соби, скриено во мангрова шума. Дури и почетниот бунгалов над вода со една спална соба е спектакуларен, со импресивни 4.424 квадратни метри простор на два ката. Иако можете лесно да го поминете целиот свој престој во вашата вила, повелете во една од десетината опции за јадење – вклучително и чоколадна соба – како и велнес центар со ајурведски спа и павилјон за јога.

Цените за апартман од среден ред во јануари 2022 година започнуваат од околу 6.130 долари по ноќевање, иако постои опција сеопфатна доколку сакате дополнително да се расфрлате.

One&Only Gorilla’s Nest, Rwanda

One&Only Gorilla's Nest, Volcanoes National Park, Rwanda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Руанда е земја на илјада ридови, а меѓу нив на работ на Националниот парк Вулкани се наоѓа извонредното гнездо на горила One&Only, одморалиште од кое гостите можат да патуваат за да ги видат планинските горили кои ги населуваат шумите овде. Но, настрана големите мајмуни, самиот имот вреди неколку часа возење од Кигали, Руанда; има и хелиодром за оние кои претпочитаат пократко патување. Има само 21 самостојна соба и апартман на зелениот терен исполнет со еукалиптус, вклучувајќи го и Silverback апартманот од 4.402 квадратни метри со приватен базен и тераса на повеќе нивоа, плус главен ресторан и бар, и спа со бесконечен базен со поглед на прашумите и вулканите пошироко.

Цените за апартман од средно ниво во јануари 2022 година започнуваат од околу 6.000 долари по ноќ. Имајте предвид дека иако цената ги вклучува сите оброци и пијалоци, како и две активности на лице место, таа не вклучува дозвола за трекинг со горила, која моментално чини 1.500 долари по лице.

Ho’olei at Grand Wailea, A Waldorf Astoria Resort, Hawaii

Ho'olei at Grand Wailea

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хотелите и одморалиштата Waldorf Astoria веќе се во горниот ешалон на луксузни хотели според цените, но во одморалиштето на брендот Grand Wailea на Мауи, ултра-ексклузивните вили Ho’olei ја преземаат титулата „најскапо“ сместување. Отворената заедница во одморалиштето се состои од вили со три спални соби во резиденцијален стил кои нудат малку поголема приватност од она што би го најдете во остатокот од одморалиштето, вклучително и сопствен базен со песок. Но, гостите на Хоолеи сè уште имаат пристап до одморалиштето, вклучувајќи ги и неговите ресторани, спа и детски клуб – и шатл-служба за да ве однесе низ имотот од 40 хектари и до плажата Ваилеа.

Цените за вила во јануари 2022 година започнуваат околу 2.371 долари за ноќ.

Kokomo Private Island Fiji

Kokomo Private Island — Fiji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Приватниот остров Кокомо Фиџи е сопствен затскриен рај на Големиот гребен на астролаб, издвоен од другите одморалишта на Фиџи. Иако можете да направите целосен откуп на островот – чини 65.000 долари за ноќ и сместува до 40 гости – повеќето посетители избираат да резервираат само една од неговите 25 вили и резиденции одеднаш. Но, со оглед на малата големина на одморалиштето, сè уште се чувствува совршено приватно дури и без откуп. За одмор на парови, има романтични вили со една спална соба, додека групите од повеќе генерации би можеле да го претпочитаат Sunset Residence со шест спални. Кое сместување и да го изберете, цената ги вклучува сите јадења (без алкохолни пијалоци), немоторизирани спортови на вода и 45-минутен спа третман или екскурзија за нуркање по возрасен по престој.

Цените за вила од среден ред во јануари 2022 година започнуваат од околу 5.500 долари по ноќ.

Six Senses Zil Pasyon, Seychelles

Six Sense Zil Pasyon Seychelles

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Six Senses Zil Pasyon не е вашето стандардно одморалиште на плажа во Индискиот Океан со надводни вили. Овде, зградите на хотелот се вградени во масивни гранитни камења на ридскиот приватен остров наречен Фелисите на Сејшелите. 30-те вили со една и две спални соби зрачат со потипичен (а сепак модерен) тропски амбиент, но трите огромни резиденции даваат воздух на елегантно, секси дувло на Џејмс Бонд. Меѓутоа, во сите типови соби, гостите се почестени со приватни базени со бесконечност, надворешни тушеви и поглед на џунглата или океанот. Резиденциите вклучуваат такви удобности како винарски визби, гурмански кујни, па дури и колекција на современа уметност во една од единиците. На друго место на островот од 652 хектари – од кои две третини остануваат неразвиени – гостите имаат пристап до патеки за пешачење, кино на отворено и, се разбира, до спа центарот на имотот.

Цените за вила од среден ред во јануари 2022 година започнуваат околу 3.135 долари за ноќ.

St. Regis Residence Club, Aspen, Colorado

Interior living space of St. Regis Aspen Residence Club

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Со само 25 сместувања, клубот St. Regis Residence, Aspen ја комбинира удобноста за изнајмување сопствен планинарски дом со врвните удобности на луксузен хотел. Секоја резиденција има две или три спални соби, плус комплетно опремена кујна и камин. Но, гостите имаат и услуга за спуштање, 24-часовно јадење во собата, па дури и бесплатен шатл до аеродромот – да не зборуваме за пристап до сите погодности во планинскиот светла Сент Реџис, Аспен, вклучувајќи го и Remède Spa, après -скијање во Mountain Social Bar & Lounge и Chefs Club, ресторан со 20 јадења од 20 познати готвачи, од Ерик Риперт до Маркус Самуелсон. Иако хотелот е отворен во текот на целата година, тој е омилен зимски со оглед на неговата локација два блока од основата на планината.

Цените за вила од среден ред во јануари 2022 година започнуваат околу 3.233 долари за ноќ.

Kudadoo Maldives Private Island, Maldives

Kudadoo Maldives Private Island aerial view of the overwater villas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кога Kudadoo Maldives Private Island вели „all inclusive“, тоа навистина значи; одморалиштето им нуди на гостите кои резервираат една од неговите 15 надводни вили неограничени спа третмани, спортови на вода, нуркачки екскурзии и јадење. Сепак, има неколку дополнителни трошоци – особено, оброци во подводниот ресторан, екскурзии на приватна јахта и чартери за приватен авион. Но, се додека го имате лимитот за кредитна картичка за тоа, Kudadoo ќе го оствари тоа, поради што мотото на хотелот е „што било, во секое време, каде било“.

Цените за вила од среден ред во јануари 2022 година започнуваат од околу 5.400 долари по ноќ.

One Nature Nyaruswiga Serengeti, Tanzania

One Nature Luxury Bed in luxury tent with standing tub

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14-те шатори во One Nature Nyaruswiga Serengeti се опремени со големи кревети со крошна, бакарни кади за натопување и приватни барови – и широки тераси од кои можете да го набљудувате импресивниот див свет на Серенгети или да добиете спа третман во собата. Сафари кампот има и трпезарија, салон и бар за гости, како и бесконечен базен, бутик и астрономска палуба за гледање ѕвезди.

Цените за шатор во јануари 2022 година започнуваат околу 3.290 долари по ноќевање врз основа на двојно сместување.

Al Maha, a Luxury Collection Desert Resort & Spa, Dubai

Al Maha, a Luxury Collection Desert Resort & Spa, Dubai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Возете само еден час во пустината од блескавите облакодери во Дубаи и можеби ќе се случи на Ал Маха, луксузен хотел среде дините што потсетува на бедуинско село – тоа е многу луксузно. Гостите се сместени во една од 42-те вили со една до три спални со шатори, секоја со приватен бесконечен базен кој нуди поглед на ориксот, газелите и камилите во регионот. Оброците, кои се вклучени во цената, се служат во ресторанот Al Diwaan, додека попладневен чај и коктели се нудат во барот Hajar Terrace. Гостите исто така можат да нарачаат услуга во соба или да уживаат во приватни вечери во песочните дини.

Цените за апартман од средно ниво во јануари 2022 година започнуваат од околу 5.200 долари по ноќ.

Jumby Bay Island – An Oetker Collection Hotel, Antigua

Aerial view of the Jumby Bay resort complex

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Приватниот остров Џамби Беј во Антигва е дом на 28 апартмани и 14 вили кои се движат од 1.100 квадратни метри со една спална соба до 4.200 квадратни метри со четири спални соби, распоредени на 300 хектари. Ако тие не се доволно големи за вас, има и 22 резиденции, вклучително и куќа со девет спални соби на сопствена парцела од 10 хектари, комплет со тениско игралиште и приватно пристаниште. Помеѓу сите сместувања има седум ресторани и барови, три базени, спа центар и неколку плажи – сите оброци и повеќето активности, вклучувајќи дегустација на рум и екскурзии со едрење, се вклучени во цената.

Цените за апартман од средно ниво во јануари 2022 година започнуваат од околу 6.900 долари по ноќ.

Anantara Golden Triangle Elephant Camp & Resort, Thailand

Anantara Golden Triangle Elephant Camp & Resort, lobby, Chiang Rai, Thailand

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На раскрсницата на Тајланд, Лаос и Мјанмар се наоѓа Anantara Golden Triangle Elephant Camp & Resort, имот кој не само што се истакнува со своите кулинарски и велнес програми, туку и работи во тандем со златниот триаголник азиски слонови, светилиште за спасување слонови следната врата. На кулинарски план, северната тајландска кујна е во фокусот, иако има и италијански ресторан. Што се однесува до велнесот, има објект на три ката за спа третмани и фитнес часови од јога до муај тај. Во однос на сместувањето, има 61 соба и апартман, плус „Jungle Bubbles“ од кои можете да ги гледате слоновите.

Цените за апартман од средно ниво во јануари 2022 година започнуваат околу 1.487 долари по ноќ.

Grand-Hôtel du Cap-Ferrat, a Four Seasons Hotel, France

Grand-Hôtel du Cap-Ferrat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Иако многу од најскапите хотели во светот се прилично нови, Grand-Hôtel du Cap-Ferrat беше отворен во 1908 година, а неговиот регистар на гости вклучува имиња како Винстон Черчил, Марк Шагал и Елизабет Тејлор. Палатиската голема дама на француската ривиера, сега сопственост на Четири годишни времиња, се наоѓа на врвот на карпа свртена кон Медитеранот – жичница ги превезува гостите до базенот, клубот на плажа и ресторанот Club Dauphin, еден од трите на имотот. Иако стандардните соби за гости се пространи и добро уредени, апартманите се тие што навистина заслепуваат со нивните широки тераси, од кои некои имаат панорамски поглед од Монако до Ница.

Цените за апартман од среден ред во март 2022 година, кога хотелот ќе се отвори за сезоната, започнуваат од околу 3.663 долари за ноќ.

Amangiri, Utah

Resort Girijaala Suite at Amangiri in Utah

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Еден од визуелно највпечатливите хотели во Соединетите Американски Држави, Амангири се вклопува во својот далечен амбиент во пустината на Јута со својата ниска силуета и земјена палета на бои. Природата зазема централно место, како во архитектурата, така и во дизајнот (од обемните апартмани, гостите можат да гледаат кон пејзажот преку панорамските прозорци или можат да ги отворат за да уживаат внатрешно-надворешно живеење), како и активностите овде (пешачење е задолжително на имотот од 600 хектари). За да се опуштите, упатете се кон бањата од 25.000 квадратни метри или нурнете се во главниот базен налик на лагуна.

Цените за апартман од среден ред во јануари 2022 година започнуваат околу 4.100 долари по ноќ.