Еден среќен добитник освои лотарија од 1,28 милијарди долари во Илиноис во петокот вечерта, обезбедувајќи го вториот најголем џекпот во историјата на Mega Millions.

Победникот допрва треба да се појави јавно, а законот на државата Илиноис кој им дозволува на некои победници можност да останат анонимни значи дека новооткриениот милијардер можеби никогаш нема да се идентификува себеси.

Но, иако купувањето билет може да изгледа примамливо за оние кои сакаат да ја повторат среќата на овој победник, бројките сугерираат дека речиси сигурно не вреди.

И, дури и ако излезе, победата на лотарија нема да ги реши сите животни проблеми.

Всушност, животот на многу луѓе стана значително полош откако го постигнаа џекпотот, како што можете да видите од следните предупредувачки приказни.

Лара и Роџер Грифитс го купија својот дом од соништата… и тогаш животот се распадна.
Пред да освојат џекпот на лотарија од 2,76 милиони долари во 2005 година, Лара и Роџер Грифитс од Англија, наводно, никогаш не се расправале.

Потоа победија и купија куќа од милион долари претворена во штала и Порше, а да не зборуваме за луксузни патувања во Дубаи, Монако и Њујорк Сити.

Медиумските приказни велат дека нивното богатство завршило во 2010 година, кога чуден пожар ја зафатил нивната куќа, која била недоволно осигурана, принудувајќи ги да се трошат за поправки и седум месеци привремено сместување.

Набргу потоа, имаше тврдења дека Роџер се оддалечил со Поршето откако Лара се соочила со него поради мејлови кои сугерирале дека тој е заинтересиран за друга жена. Со тоа заврши нивниот 14-годишен брак.

Мартин и Кеј Тот освоија џекпот од 5 милиони долари, но го загубија тикетот
Мартин Тот (33) и неговата 24-годишна сопруга Кеј, од Велика Британија, пропуштиле богатство од 5 милиони долари од лотарија откако го изгубиле ливчето.

Седумнеделната истрага од страна на Камелот Груп, компанијата што ја води националната лотарија на ОК, ги убеди властите дека нивното тврдење за добитниот тикет е легитимно. Но, бидејќи постои рок од 30 дена за пријавување на изгубени билети, компанијата не требаше да плати, а џекпотот стана најголемиот неподигнат износ од почетокот на лотаријата во 1994 година.

„Мислењето дека ќе ги имате сите тие пари е навистина ослободувачко. Ако ви се одземат има спротивен ефект“, изјави Кеј Тот за Дејли Меил. „Тоа ви го исцрпува животот и страшно го оптоварува вашиот брак. Тоа беше најсуровото мачење што може да се замисли“.

Шерон Тирабаси освои 10 милиони долари, но на крајот се врати на стариот живот.
Во 2004 година, Шерон Тирабаси, самохрана мајка која била на социјална помош, искеширала чек од Онтарио Lottery and Gaming Corp. за повеќе од 10 милиони американски долари канадски долари.

Својата добивка ја потрошила на „голема куќа, фантастични автомобили, дизајнерска облека, раскошни забави, егзотични патувања, подароци за семејството, заеми за пријатели“, а за помалку од една деценија се вратила „возејќи во автобус, работејќи со скратено работно време. и живее во куќа под кирија“.

„Сите други работи беа забавни на почетокот, сега е како да се вратиме во живот“, изјави таа за The Hamilton Spectator.

За среќа, Тирабаси вложи дел од своите ненадејни пари во трустови за нејзините шест деца, кои ќе можат да ги бараат парите кога ќе наполнат 26 години.

Тонда Лин Дикерсон беше принудена да плати данок на подарок.
Тонда Лин Дикерсон, поранешна келнерка на „Вафл Хаус“, добила голема чинија карма кога наводно одбила да ги подели своите добивки со колегите и била принудена да му плати на даночниот службеник 1.119.347,90 долари.

Како се случи тоа? Дикерсон ги пласираше своите добивки во корпорација и му даде на нејзиното семејство 51% од акциите, со што се квалификуваше за данок.

Џералд Мусвагон на крајот се чувствуваше жал за забавата.
Во 1998 година, Џералд Мусвагон го освои џекпотот Супер 7 од 10 милиони долари во Канада.

Но, тој не можеше да се справи со моменталната слава што дојде со освојувањето на главната награда, според канадскиот Глоуб и Мејл.

„Тој купи неколку нови возила за себе и за пријателите, купи куќа која се претвори во ноќно „рамниште за забави“ и често го прославуваше својот нов начин на живот со обилни количини на дрога и алкохол“, објавија The Globe and Mail. „За еден ден купи осум телевизори со голем екран за пријателите“.

Мусвагон исто така вложил пари во бизнисот за сеча што пропаднал поради малата продажба.

На крајот бил принуден да се вработи во кревање тешки предмети на фармата на пријател само за да врзе крај со крај, според The Globe and Mail. Според медиумите, Мусвагон се обесил во гаражата на неговите родители во 2005 година.

Иби Ронкајоли била убиена од нејзиниот сопруг откако ја потрошила својата добивка.
Жителката на Онтарио, Иби Ронкајоли, заминала со 5 милиони долари на цртежот Лото/649 од 1991 година, но не му кажала на својот сопруг како решила да ги потроши.

Кога Џозеф Ронкаиоли, гинеколог, дознал дека Иби му дала 2 милиони долари од своето богатство на тајно дете кое го имала со друг маж, тој ја отрул со лекови против болки, според извештаите на Торонто Стар.

Тој беше осуден по обвинение за убиство од небрежност и наводно побарал од семејството на Иби да помогне да ја плати сметката за нејзиниот погреб.

Мајкл Керол живееше брз живот
Мајкл Керол имаше само 19 години кога го освои британскиот џекпот од 9,7 милиони фунти (15 милиони долари) во 2002 година, пишува Дејли мејл.

Но, според извештаите на медиумите од тоа време, наводната склоност кон крек, забави, проститутки и автомобили го враќа на плоштадот прв за пет години.

Последно слушнавме дека поранешниот ѓубреџија се надеваше дека ќе си ја врати старата работа.

Во 2002 година, градежниот изведувач на Западна Вирџинија, Ендрју Џексон Витакер Џуниор, си замина со 114 милиони долари, по оданочување, на 315 милиони долари повеќекратно извлекување на Powerball.

Тоа беше само за неговиот последен удар на добрата среќа.

Крадците побегнале со 545.000 долари што Витакер ги сокрил во својот автомобил во 2003 година. И изгубил 200.000 долари на ист начин една година подоцна. Тој беше тужен и од Атлантик Сити на Цезар, кој рече дека Витакер отскокнал чекови од 1,5 милиони долари.

Во рок од четири години, неговото богатство наводно исчезнало.

Наводната зависност од крек на Вили Херт го уништи.
Во 1989 година, Вили освоил џекпот од 3,1 милиони долари на лотаријата во Мичиген.

Две години подоцна, Херт бил разведен, го изгубил старателството над своите деца и бил обвинет за обид за убиство – и според извештаите на медиумите, се здобил со зависност од крек од кокаин.

Приказните од тоа време велат дека таа навика му го потрошило целото богатство.

Дениз Роси не го откри џекпотот во барањето за развод.
Кога Дениз Роси освои 1,3 милиони долари на лотото во Калифорнија, таа ја задржа веста за себе и нагло побара развод од сопругот Томас без збор, пишува The Los Angeles Times.

Томас бил шокиран, но сепак се согласил да се разведе. Во текот на постапката, Дениз продолжила да ја чува во тајност својата добра среќа.

Две години подоцна, Томас пресретнал писмо во неговиот нов дом во Лос Анџелес кое ја открива вистината.

Тој ја тужел Дениз затоа што не ја открил нејзината добивка при разводот, а судијата му доделил на Томас секој цент.

Дури и адвокатот на Денис призна за People дека Денис можела да задржи половина од добивката доколку била искрена со тогашниот сопруг. „Нејзиното необјавување беше измама“, рече адвокатот.

Во меѓувреме, Томас Роси ужива во своите исплати од 48.000 долари годишно.

„Да не беше лотото, јас и Дениз веројатно сè уште ќе бевме заедно. Работите функционираа најдобро“, рече тој.

Џенит Ли сето тоа го потроши на добротворни и политички донации.
Откако освоила џекпот на лотарија од 18 милиони долари во 1993 година, Џенит Ли видела дека нејзините добивки исчезнале за една деценија.

Сент Луис Пост-Диспеч известува дека Ли, производител на перики од Јужна Кореја, го разнесе за добротворни цели.

Читалната беше именувана по нејзиното име на Правниот факултет на Универзитетот Вашингтон, а таа беше главен донатор за Демократската партија.

Но, нејзиното подарување, заедно со малку коцкање и многу долгови од кредитни картички, наводно ја навлезе. Таа поднесе барање за стечај во 2001 година.

Вивијан Николсон беше фанатик за облека кој не можеше да престане да пазарува.
Daily Mail UK известува дека Вивијан Николсон го вкусила добриот живот кога нејзиниот сопруг Кит освоил богатство – 152.300 фунти – во британските фудбалски базени во 1961 година.

Таа славно им вети на медиумите дека ќе „троши, троши, троши“ следејќи ги неочекуваните пари – и го одржа зборот.

Двојката издигна голем дел од добивките на Кит на високата мода, спортските автомобили и новиот дом, а нивниот екстравагантен начин на живот стана предмет на наслови. Кога Кит почина во 1965 година, Вивијан беше погодена со огромна даночна сметка и прогласи банкрот.

Тинејџерската мајка Кели Роџерс била премногу млада за паметно да ги троши парите.
Кали Роџерс имала само 16 години кога освоила 1,9 милиони фунти (околу 3 милиони долари) на лотарија во Велика Британија во 2003 година, и била премногу млада за да знае како да управува со своите пари или каде ќе ја одведат, според Гаукер.

Откако накратко вети дека ќе управува со своите добивки одговорно, Роџерс брзо го сработи своето богатство. Таа наводно потрошила милиони на одмори, облека, автомобили, импланти на гради и (според британскиот таблоид The Sun) повеќе од 300.000 долари на кокаин.

Таа, исто така, наводно потрошила повеќе од четвртина милион долари на бунгалов и куќа за нејзината мајка.

Роџерс на крајот стана мајка на три деца и на снимката изјави дека ги учи да бидат внимателни со парите.

„Мило ми е што ќе пораснат знаејќи ја вредноста на парите“, изјави таа за The Sun.

„Бев премногу млад за да добијам на лотарија. За малку ќе ме скршеше, но за среќа, сега сум посилен од кога било“.