Саудиска Арабија неодамна ги откри плановите за возбудливиот облакодер Mirror Line, долг 170 километри.

Сите архитектонски структури не се еднакви.

На моменти треба да бидат практични, функционални и малку банални за да ја служат својата цел. Во други, визионерски архитект и иновативна инженерска фирма ќе создаде нешто што ќе ја ангажира, инспирира и отелотворува генијалноста и имагинацијата на човекот.

Со мазни линии, рефлектирачки површини, комплицирана конструкција и неочекувани влијанија, создавање споменик што ќе го подигне хоризонтот на градот и ќе остави траен впечаток за генерациите што доаѓаат не е лесен подвиг.

Саудиска Арабија ги претстави плановите за уште еден пример на овој тип на иновации кој влева стравопочит: облакодерот Mirror Line долг 170 километри како дел од проектот Neom вреден 500 милијарди долари.

Linked Hybrid, Beijing

, StoryLand

Архитекти: Стивен Хол Архитекти

Локација: Пекинг, Кина

Година: 2009 година

Познат како „отворен град во град“ Поврзаниот хибрид бил изграден во непосредна близина на местото на стариот градски ѕид на Пекинг. Неверојатната визуелна структура има за цел да ја рекреира идејата за урбано живеење.

Комплексот е 3Д простор, каде што структурите под земја, на земја и над земја се поврзани и споени заедно. Осум кули се поврзани со широки, отворени премини што ги поврзуваат пешаците со голем број простори и јавни и приватни кои вклучуваат градини, продавници, училишта и трпезарии.

Linked Hybrid, еден од најголемите зелени станбени проекти во светот благодарение на паметно дизајнираните геотермални бунари, беше создаден за да го разлади развојот во лето и да обезбеди греење во зима.

Burj Khalifa, Dubai

, StoryLand

Архитекти: Скидмор, Овингс и Мерил

Локација: Дубаи, ОАЕ

Година: 2010 година

Светилник во пустина, 162 ката, висок 828 метри — Бурџ Калифа е највисоката зграда во светот.

Сепак, тоа е повеќе од само кула што соборува рекорди. Неверојатната визуелност стана знаменитост, не само во ОАЕ туку и низ целиот свет.

Изграден од армиран бетон и обложен со стакло, неговиот елегантен дизајн, и футуристички и безвременски, е нагласен благодарение на илузијата на стаклена обвивка околу структурата.
Дизајнот на зградата ја црпеше својата инспирација од геометријата на хименокалис пајакот крин, регионален пустински цвет, заедно со сложените системи на исламска архитектура.

Додека кулата го пробива небото, неуспесите создаваат спирала нагоре. Ова не само што ја намалува масата на структурата, туку создава импресивен естетски впечаток.

Guangzhou Opera House, Guangzhou

, StoryLand

Архитекти: Заха Хадид Архитекти

Локација: Гуангжу, Кина

Година: 2010 година

Впечатливата оперска куќа се состои од две структури во течна форма, дизајнирани да седат совршено во хармонија наспроти брегот на реката.

Поголемиот аудиториум со 1.800 седишта беше конструиран со најдобрата акустична технологија во тоа време, додека помалиот повеќефункционален аудиториум со 400 седишта беше дизајниран за перформанс уметност, опера и концерти.

Драматичните надворешни и внатрешни линии дефинираат различни области и делови во зградата, а исто така овозможуваат природната светлина да навлезе длабоко во внатрешните простори. Флуидноста и елегантниот надворешен дизајн е проширен во внатрешноста преку употреба на гипс-единици армирани со стаклени влакна по нарачка.

Операта во Гуангжу исто така беше под влијание на тоа како долините на реките се трансформираат со текот на времето поради ерозија.

Metropol Parasol, Seville

, StoryLand

Локација: Севиља, Шпанија

Архитекти: Јирген Мајер

Година: 2011 година

Лоциран во стариот кварт на Севиља, Шпанија, Метропол чадорот е моментално најголемата дрвена структура во светот, како и најголемата што се држи заедно првенствено со лепак.

Со димензии до 150 метри долга, 70 метри широка и 26 метри висока, структурата се состои од шест чадори за сонце во форма на џиновска печурка. Изграден е со помош на квадратен систем за вафли-решетка од испреплетено дрво, прицврстено со челични конектори и лепак со висока јачина.

Овој дизајн е инспириран од сводовите на катедралата во Севилја и дрвјата фикус сместени во блиската Плаза дел Кристо де Бургос.

Harpa Concert Hall and Conference Centre, Reykjavik

, StoryLand

Архитекти: Henning Larsen Architects и Batteriio Architects

Локација: Рејкјавик, Исланд

Година: 2011 година

Неверојатната концертна сала и уметнички центар сместени на пристаништето на главниот град на Исланд се хипнотизирачки подвиг. Надворешноста беше конструирана со помош на челична рамка обложена со стаклени панели со геометриски облик со различни бои, давајќи впечаток на подвижна надворешност слична на скапоцен камен.

Замислен од големиот уметник за инсталација Олафур Елиасон, надворешноста на калеидоскопот од повеќебојно стакло ја рефлектира светлината од површината на водата, а небото е исто така истакната карактеристика ноќе.

Харпа, во која се сместени Исландскиот симфониски оркестар и канцелариите на Исландската опера, беше амбиент на епизодата од серијата на Нетфликс Sense8 и се појави во епизодата Црно огледало Крокодил.

Gardens by the Bay, Singapore

, StoryLand

Архитекти: Грант соработници

Локација: Сингапур

Година: 2012 година

Потсетувајќи на сцена од утописки научно-фантастичен филм, стаклото и челикот се испреплетени со природата во Gardens by the Bay, ботаничката градина во областа Марина Беј во Сингапур.

Еден од најголемите проекти за градина во светот, локацијата се протега на 101 хектар и опфаќа три градини, Bay South Garden, Bay East Garden и Bay Central Garden, кои ги спојуваат природата и технологијата.

Има 18 „супердрва“, со висина од 25 до 30 метри, кои делуваат како вертикални градини. Конструирани за искористување на сончевата енергија и иновативните технологии за вода, дрвјата имаат повеќе функции, вклучително и работа како еколошки мотори за градините. Тие, исто така, помагаат во посредување на температурата во Cooled Conservatories, најголемиот светски конзерваториум контролиран со клима, сместен во Bay South Garden.

Супердрвата Гроув во паркот беше претставена во хитот Crazy Rich Asians и беше извор на инспирација за планетата Ксандар во Чуварите на галаксијата.

Perot Museum of Nature and Science, Dallas

, StoryLand

Архитекти: Морфоза

Локација: Далас, САД

Година: 2012 година

Храбар и впечатлив, Музејот за природа и наука Перот се состои од петкатна коцка, изградена од 700 индивидуално обликувани панели од текстуриран бетон. Коцката се наоѓа на убедливо столбната плоча и пробива низ неа ескалатор затворен со стакло.

Смел дизајн, целта на Morphosis беше да ја скрши традиционалната идеја дека музејот е неутрален простор за изложби и учење, но наместо тоа да ја опфати идејата за науката и иднината за да ги привлече посетителите пред да влезат во просторот.

Absolute World, Ontario

, StoryLand

Локација: Онтарио, Канада

Архитекти: MAD Architects

Година: 2012 година

Познати како кулите на Мерлин Монро од локалните жители, раскошните, извртувачки форми на Апсолутни Кули ги направија единствен дел од најголемото предградие на Торонто.

Креаторите MAD Architects ги игнорираа традиционалните вертикални рабови и линии во корист на флуидноста што се наоѓа во природата. Тие ги истакнаа хоризонталните, кривулести, мазни линии нагласени со непрекинати обвиени балкони.

Облакодерите од 50 и 56 ката изгледаат како да се движат по сопствената оска додека на жителите им даваат уникатен поглед на градот.

Louvre Abu Dhabi, Abu Dhabi

, StoryLand

Архитекти: Жан Нувел

Локација: Абу Даби

Година: 2017 година

Дизајниран да биде „музејски град“ во морето, Лувр Абу Даби има мирно, речиси спокојно присуство и покрај прекрасно сложениот дизајн и структура.

Безбедно засолниште за уметност од регионот и колекции од целиот свет, дизајнот на музејот беше под влијание на традиционалната арапска архитектонска култура.

Двојната купола е со дијаметар од 180 метри, што нуди хоризонтална геометриска форма создадена од перфориран ткаен материјал, кој обезбедува и сенка, но и изливи на светлина.

Севкупно, 55 индивидуални згради, вклучително и 23 галерии, го сочинуваат Лувр Абу Даби со фасади направени од 3.900 панели од бетон со влакна со ултра високи перформанси.

National Museum of Qatar, Doha

, StoryLand

Архитекти: Жан Нувел

Локација: Катар

Година: 2019 година

Дизајнот на Националниот музеј на Катар беше инспириран од кристалот од пустинска роза, уникатна карпа која се состои од испреплетени дискови формирани кога минералите се кристализираат во почвата веднаш под површината на плиткиот слив со сол.

Додека влијанието на „пустинската роза“ беше сфатено сосема буквално, резултатот го одзема здивот.

Зградата е составена од 539 големи сферични испреплетени дискови, во различни дијаметри и вертикални и хоризонтални кривини. Внатрешноста исто така се превртува и се врти, беспрекорно повторувајќи ја естетиката, со непце на бои на неутрални бои каде ѕидовите се обложени со штуко-пиер, или камен штуко, традиционален малтер измешан со вар за да се даде постојан изглед на камен.