Вашата врска нема да се промени преку ноќ, но можете да почнете да правите мали чекори назад кон откривање еден со друг.

Врската ви е рутина, разговорите се заостанати, а страста се заменува со решавање на секојдневните проблеми. Сè уште се сакате, но не сте сигурни колку.

Секој ден, секој од нас е малку поинаква личност од претходниот ден. За жал, многумина од нас го забораваат овој факт и престануваат да откриваат кој е нашиот сопружник денес. Откако ќе го направите тоа, можеби ќе престанете да ви е досадно. Ако се прашувате како да го зачините вашиот брак, веројатно сте ги занемариле малите промени кои се случуваат секој ден. Вашата врска нема да се промени преку ноќ, но можете да почнете да правите мали чекори назад кон откривање еден со друг.

Разговарајте за тоа како и двајцата сте различни отколку што бевте на денот на вашата свадба. Споделете како сте се промениле и дозволете му на вашиот сопружник да сподели како се променил. Бидете во мисија да откриете што е ново еден во друг. Разговарајте за тоа што би сакале и двајцата да правите заедно, а потоа договорете се што ќе го спроведете следната недела.

Не барајте совршенство, само направете го првиот чекор за да го пронајдете тој „зачин“. Размислете за следните опции додека размислувате.

1. Намерно станете љубопитни

Започнете го секој ден со цел да научите што е ново и различно за вашиот сопружник денес. Ова обично доаѓа од разговори каде што ги истражувате деталите од нивниот ден и поставувате прашања.

2. Замислете го вашиот живот без нив
Можеби звучи морбидно, но тоа е одличен начин повторно да ги цените работите за вашиот сопружник кои ви се најважни. Каков би бил твојот живот ако одеднаш исчезне? Потоа фокусирајте се на тоа да бидете благодарни за она што ќе го откриете.

3. Продолжете со разговорите
Слушајте внимателно за време на важните дискусии, а потоа повторно разгледајте ги клучните точки што ги спомнал вашиот сопружник. Тоа покажува дека се грижите и дека ви се важни мислењата на партнерот. Нема ништо лошо дури и да земате белешки за време на разговор. Ако ви се чини чудно, само објаснете: „Ова е важна работа. Едноставно не сакам да го заборавам.“ Потоа земете белешки следниот пат кога ќе зборувате на истата тема.

par, partner, ljubav, muškarac, žena4. Спушти го телефонот
Изберете настани што ќе бидат задолжителни „без телефон“, како што се семејни вечери или детални разговори. Оставете го телефонот во друга просторија со исклучено ѕвонење ако е можно или поставете временска рамка за да ја проверите (на пример, не гледајте најмалку 20 минути) Исто така, размислете дали вашата употреба на технологија или социјалните медиуми предизвикале дистанца во вашата врска.

5. Споделете ја вашата благодарност
Малите гестови се многу ценети. На пример, авторот на текстот на порталот Фокус на семејството опишува како неговата сопруга однела тројца пријатели на ручек, кога случајно ја видел нејзината кола на улица. Ја отворил и ја свиткал едната визит-картичка и на неа нацртал срце и го ставил на контролната табла. Неговото „кратко љубовно писмо“ ја изненади и привлече позитивни признанија од нејзините пријатели кога се вратија во автомобилот.Иако тоа беше одамна, таа сè уште ја чува таа картичка.

Исто така, важно е да му кажете на вашиот сопружник што ви се допаѓа и како се чувствувате за тоа. На пример, забележете дека нивната коса изгледа убаво или колку сте импресионирани од начинот на кој тие се однесуваат со луѓето.

6. Протресете ги работите
Никогаш не сте пробале тајландска храна? Прескокнете ја вашата вообичаена рутина за јадење и пробајте ја. Што ако не ви се допаѓа? Не умот. Заедно „не ви се допадна“ и изградивме меморија.

7. Држете се за раце за да го зачините вашиот брак
Тоа е толку едноставен гест, но ретко гледаме да се случи ако парот е долго време заедно. Направете навика редовно да се држите за рака во јавност – не за шоу, туку за вистинска врска. Исто така, дома, не секогаш гледајте телевизија од сопственото ќоше. Гушкајте се заедно на еден тросед и уживајте во близината.

ljubav

8. Бидете искрени со себе
Ставете се во кожата на вашиот сопружник. Запрашајте се: „Ако се забавував со себе, што би ми пречело кај мене?“ Ако забележите нешто, зошто да не работите на тоа за да не му пречи на вашиот сопружник?

9. Бидете љубезни
Лесно е да се ослободите од навиката да бидете добри еден со друг кога сте постојано заедно. Но, добрината е клучот што ја одржува врската.

10. Облечете се за излегување
Ова не значи дека треба да носите вечерна тоалета кога одите во ресторан за брза храна. Но, кога сте само вие двајца, повремено облечете се. Тоа ќе го направи настанот малку поспецијален, дури и со плескавица и помфрит.

И запомнете, ако ви е досадно во бракот, тоа не е затоа што вашиот сопружник е досаден, туку затоа што сте престанале да обрнувате внимание. Секогаш запомнете дека денес имате сосема нов сопружник кој се разликува од вчера. Обрнете внимание на ситниците, почнете да истражувате и уживајте во авантурата.