Џенифер Лопез избра пар дијамантски обетки од либанскиот дизајнер на накит Самер Халиме за да ги носи на нејзината свадба во Џорџија.

Лопез облече три фустани од Ралф Лорен на венчавката со Бен Афлек по втор пат и избра три различни комплети накит за да одговара.

Таа избра пар обетки од 27 карати, изработени по нарачка на Самер Халиме, како дел од нејзиниот втор изглед – наметка од сирена со деколте од клучалката украсена со кристали Сваровски.

На објава на Инстаграм, Халиме ја опиша пејачката на Jenny From the Block како „блескава“ додека го носеше неговиот дизајн, кои беа „обетки со дијаманти во облик на круша“.

Тој додаде дека Лопез „изгледала неверојатно и неверојатно“ на денот на нејзината венчавка. “Честитки за убавата двојка. Љубовта секогаш победува”, ја завршил својата објава дизајнерот.

Таблоидот Page Six објави дека обетките вредат 2 милиони долари. Дизајнерот не ја потврди оваа цена, но кога продавницата за накит стана првиот трговец со дијаманти во Њујорк што тргуваше и продаваше на мало со Биткоин во 2017 година, ги опиша парчињата на Халиме како „продажба на мало помеѓу 5.000 фунти (5.911 долари) до милиони фунти за парчиња нарачана кои користат ретки дијаманти“.

Веб-страницата Самер Халиме го опишува истоимениот дизајнер на брендот како роден „буквално меѓу урнатините и прашината“ за време на либанската граѓанска војна.

Се чинеше дека тој имал ран интерес за тргување со дијаманти, како што е наведено на веб-страницата: „На 12-годишна возраст, во толпата на дотраениот пазар во Бејрут, Самер успешно се разменувал за своето прво купување дијаманти; инстинктивно знаел многу кога тој видов еден“.

Бутиците Самер Халиме сега се снема од Најтсбриџ, Лондон и Петтата авенија, Њујорк.

Други парчиња накит што Лопез ги носеше за нејзината венчавка во Џорџија се обетки од бисери и дијаманти од Микимото и цветен прстен од Јужноморскиот бисер и дијамант, кои таа ги носеше за нејзината церемонија, во комбинација со нејзиниот фустан со набразден шамивче, вратен врат. Микимото е јапонски бренд за накит, познат по употребата на бисери.

За дочекот, кога носеше стар фустан во холивудски стил, украсен со низи од бисери и кристали, го спои со пар обетки од бисери од Микимото и дијаманти.

Двојката го избра домот на Афлек на островот Хемптон, кој се нарекува Големата куќа, како локација за нивната втора венчавка, раскошна афера што се одржа во саботата.

Свадбата се одржа за време на тридневниот викенд на свечености. На церемонијата служеше британско-индискиот животен тренер Џеј Шети, поранешен хинду монах.

Меѓу гостите беа режисерот Кевин Смит, кој објави своја фотографија на настанот, како и долгогодишниот пријател на Афлек, Мет Дејмон.

Двојката официјално се венча во Лас Вегас во јули. За венчавката во Син Сити, Лопез носеше уште еден либански дизајн, фустан од Зухаир Мурад. Таа носеше бела, чипкана тоалета со долги ракави со раменици, на која имаше мило деколте, елече од корсет и воз со рибно опавче. Таа го спои наметката со соодветен превез од тантела од истиот дизајнер.

Лопез го именуваше Мурад за нејзин „омилен дизајнер“ во минатото и често избира наметки покрај куќата за големи настани, вклучително и Мет Гала.