Џенифер Анистон накратко се пожали за холивудскиот гламур што избледува за време на неодамнешната насловна страница на списанието Allure. Писателот на делото гласно и прочитал текст на Анистон во кој пријател го напишал следново за суперѕвездата на „Пријатели“: „Никој никогаш нема да биде познат како што е. Тој вид на феномен на масовна слава гори толку долго толку долго, едноставно не е остварлив денес. Таа е како ѕвезда од немиот филм меѓу генерацијата на TikTok шипки“.

Анистон категорично рече дека ги мрази социјалните мрежи. Актерот во голема мера се оддалечи од различни платформи за социјални медиуми, но таа одлучи да се приклучи на Инстаграм во октомври 2019 година. Нејзиното пристигнување на Инстаграм предизвика толкава лудило што апликацијата падна на краток временски период. Анистон моментално може да се пофали со 40,7 милиони следбеници на Инстаграм. Таа изјави дека на прво место се приклучила на платформата само за да го пласира LolaVie, нејзината компанија за нега на коса која е специјализирана за еколошки производи.

„Ги мразам социјалните мрежи“, рече Анистон. „Не сум добар во тоа… Тоа е тортура за мене. Причината поради која отидов на Инстаграм беше да ја започнам оваа линија. Тогаш пандемијата се појави и ние не започнавме. Па јас бев само заглавен да бидам на Инстаграм. Тоа не доаѓа природно“.

Анистон теоретизираше дека недостатокот на социјални медиуми е можеби една од причините што „Пријатели“ продолжува да биде мега-хит на стриминг.

„Има луѓе кои велат дека гледањето на „Пријатели“ ги спасило за време на дијагнозата на ракот, или толку многу луѓе со толку голема благодарност за малото шоу“, рече Анистон. „Навистина се сакавме и се грижевме еден за друг. Не знам зошто сè уште одекнува; нема iPhone-и. Тоа се само луѓе кои разговараат едни со други. Никој повеќе не разговара меѓу себе“.

Следна за Анистон е третата сезона од нејзината Apple TV+ серија „The Morning Show“, како и повторното обединување со Адам Сендлер за нивното продолжение на Нетфликс „Murder Mystery 2“.