На денешен ден во 1969 година во Лос Анџелес е родена актерката и продуцентка Џенифер Џоан Анистон. Таа заработи завидна репутација глумејќи на телевизија и во филмови, а талентот е во нејзините гени. Нејзините родители исто така биле актери. Всушност, нејзиниот татко, Џон Анистон, беше познат по неговата долгогодишна улога на Виктор Киријакис во саканата американска сапуница Денови на нашите животи.

Изгледа дека ѕвездата на „Пријатели“ отсекогаш знаела дека сака да биде актерка, па дури и посетувала музичко и уметничко средно училиште во Њујорк. Таму почнала да глуми и да студира драма. Џенифер почна да се појавува во сценски продукции во доцните 80-ти.

Таа работеше разни работи
Меѓутоа, само затоа што 54-годишната жена потекнува од богато и познато семејство не значи дека не морала да работи напорно за да ги достигне овие височини во нејзината кариера. Џенифер не само што ги заработи своите актерски улоги, туку работеше и неколку изненадувачки работи пред да ја добие својата шанса и да стане голема ѕвезда.

Со текот на годините, Џенифер Анистон зборуваше за раните денови од нејзиниот живот пред да стане позната. Таа призна дека работите не биле секогаш лесни и дека морала да се бори до врвот. Според Јаху, Анистон претходно работела во рекламна агенција и дури била ангажирана да биде „гласник за велосипеди за еден ден во Њујорк“.

– Се оддалечив од дома. Бев во шест неуспешни телевизиски емисии. Бев келнерка во Њујорк со години пред да добијам нешто – изјави таа за „InStyle“ во 2019 година.

Првото медиумско појавување на Џенифер Анистон беше на „Шоуто на Хауард Стерн“ во 1989 година – не за да ја промовира својата актерска улога, туку да продава производи за слабеење. Во тоа време, таа работеше во компанија, која ја промовираше Џенифер како „успешна приказна“ откако изгуби 15 килограми следејќи го нивниот план за исхрана. Таа вешто избегнувала прашања за приватни работи и одбила предлог да позира за Плејбој.

Рејчел
Кога продуцентите на „Пријатели“ на Ен-Би-Си ја дадоа улогата на Џенифер Анистон, знаеја дека ја нашле својата Рејчел. Таа маестрално ја играше улогата на првично изгубена девојка која ги пронашла своите вистински пријатели и семејство и ги споделила тешкотиите од раните 30-ти со нив.

Џенифер Анистон уживаше во 10 сезони како Рејчел Грин во серијата, а за време на снимањето, таа и нејзините колеги беа меѓу најплатените ТВ актери на сите времиња, заработувајќи по 1 милион долари по епизода. По завршувањето на серијата, актерката започна успешна филмска кариера која трае со децении.

Еден неочекуван нуспроизвод на успехот на „Пријатели“ беше популарноста на фризурата што ја носеше ликот на Џенифер Анистон, која стана позната како „фризура на Рејчел“. Изгледот го креираше фризерот Крис Мекмилан, кој рече дека ја советувал Анистон да експериментира со нејзината коса кога првпат ја запознал. Исекол малку должина и додал слоеви, на крајот создавајќи една од најлегендарните фризури во тоа време.

Но, Анистон не беше толку заљубена во нејзината коса како остатокот од светот. „Го сакам Крис, а тој е пропаст на моето постоење во исто време затоа што ја започна проклетата „Рејчел“, која не беше мојот најдобар изглед“, изјави таа за Allure во 2011 година, признавајќи дека „тоа беше најгрдата фризура што некогаш ја имала. видено.” “.

Тешко беше и за одржување. Нарекувајќи ја фризурата „морничава“, Анистон изјави за Glamour дека никогаш не би можела сама да ја стилизира без магијата на Мекмилан.

– Оставена на себе, не ме бива со четка и фен – се пошегува таа.

Љубов со Бред Пит и семејството
Бред Пит и Џенифер Анистон се венчаа во 2000 година, а се разведоа во 2005 година. Тие објавија соопштение во кое објаснија дека нивната разделба е резултат на „внимателно размислување“, а не „шпекулации објавени од таблоидните медиуми“ – шпекулации за изневерувањето на Пит со колешката Анџелина Џоли. .

По разделбата на Пит од Џоли, тој и Анистон повторно се поврзаа. Според In Touch, Анистон наводно била „преплавена од емоции“ кога Пит се сретнал со неа за да и се извини за „сè низ што поминала поради него“.

Jennifer Aniston and Brad Pitt

Тој подоцна беше забележан на забавата за 50-тиот роденден на Анистон на почетокот на 2019 година, а потоа и на нејзиниот празник во декември. Кога и двајцата ги освоија наградите SAG во 2020 година, откако беа забележани како разговараат на церемонијата, Анистон се пошегува со гласините дека поранешните сопружници ја обновуваат нивната романса.

На крајот меѓу нив ништо не се случи, а животот на Џенифер го одбележаа неколку љубовни приказни. Таа немаше деца со ниту еден партнер, за што неодамна зборуваше.

Џенифер Анистон го даде на Allure едно од најискрените интервјуа во нејзината кариера, откривајќи дека додека таблоидите со години шпекулираат дали е бремена или не, Анистон се обидува да роди бебе надвор од очите на јавноста. Пред тоа таа се фокусираше на светот во кој живееме и феноменот на претставување на социјалните мрежи и сликата што ја создаваме за себе.

– Навистина сум среќен што доживеавме растење, тинејџерски години, дваесетти без овој аспект на социјалните мрежи. Најдобро се чувствувам како што сум денес, подобро од кога и да е во моите 20-ти или 30-ти, или во средината на 40-тите.

Таа спомна како 30-тите и 40-тите и биле многу тешки, но дека без тој период немаше да биде се што е денес. Таа веќе не се плаши, постојано е нервозна и несигурна. Објаснувајќи го ова, таа исто така спомна дека сè низ што поминала заради борбата за потомство влијаело на нејзината моментална состојба на свест. Таа никогаш не зборуваше за тоа јавно.

Сакаше да ја промени кариерата, но и да ја глуми Wonder Woman
Иако самата идеја за многу успешна актерка да го напушти Холивуд за да продолжи со сосема поинаква кариера изгледа апсурдна, тоа е нешто што Џенифер Анистон искрено го разгледа. Во разговор во 2020 година со колегите актери Џејсон Бејтман, Вил Арнет и Шон Хејс на нивниот подкаст „SmartLess“, Анистон откри дека сериозно размислувала да се откаже од актерството за да стане дизајнер на ентериер.

Според Анистон, нејзиното учество во „неподготвениот проект“ „го исцицало животот од неа“. Искуството ја натера да размислува за глума, а таа признава дека мислела: „Не знам дали тоа е она што го сакам“.

Дизајнот на ентериер, од друга страна, отсекогаш бил нејзиното „среќно место“; Всушност, во интервјуто за „Архитектонски дигест“ во 2018 година, таа изјави: „Ако не бев актерка, би сакала да бидам дизајнер. Го сакам процесот. Има нешто во изборот на ткаенини и завршни материјали што ја храни мојата душа .

Credit: REUTERS/Mario Anzuoni/Alamy

На крајот, таа се потпиша на Утринското шоу, искуство што повторно ја разгоре нејзината страст за глума. За Џенифер Анистон, улогата што „избега“ беше иконскиот женски суперхерој. По освојувањето на наградите на здружението на актерите на екранот за 2020 година за нејзината улога во „The Morning Show“, Анистон беше прашана што сè уште мисли дека и треба за да ја постигне кариерата за која сонува.

Сакав да бидам Wonder Woman“, но чекав предолго – пренесува „Variety“.

Објаснувајќи дека чувствува дека штотуку го постигнала својот „креативен чекор“, таа призна дека неодамна повторно ја открила својата љубов кон глумата на нов начин. Во 2019 година, Анистон се врати на телевизија за да глуми заедно со Рис Витерспун во Утринското шоу. Улогата и донесе на Анистон уште поголема плата отколку што заработи на „Пријатели“, заедно со некои од најдобрите критики во нејзината кариера. Всушност, нејзината улога како утрински ТВ водител Алекс Леви и донесе награда за извонредна изведба на женска актерка во драмска серија.

Сепак, таа исто така посочи дека откако на гледачите им ги покажала своите драматични потези во „Утринското шоу“, таа е подготвена да се врати на своите корени.

– Сакам да правам повеќе комедии. Сакам да се насмевнам.

Нејзината нова романтична комедија во која глуми со колегата Адам Сендлер – „Murder Mystery 2“ наскоро ќе се прикажува во кината.