Феноменалниот подем на Дипика Падукон до глобална ѕвезда продолжува. Актерката штотуку го започна октомври со две насловни страници на списанија од висок профил и уште една голема поддршка на брендот.

Падуконе (36) е насловната ѕвезда на октомвриското издание на Вог Арабија, со гламурозна фотосесија во Хата, Дубаи.

На снимањето, Падуконе носи впечатливи изгледи од арапски дизајнери, како и од Луј Витон, за кој беше прогласена за амбасадор на брендот во мај. Таа е првата Индијка избрана за заштитно лице на познатата француска модна куќа, придружувајќи им се на холивудските ѕвезди Ема Стоун, Алиша Викандер, Леа Сејду и Софи Тарнер.

„Поминаа 15 години откако Падуконе го имаше своето деби во Боливуд, и таа останува на врвот на својата игра“, вели Vogue Arabia во својот профил.

„Но, во тандем со нејзиниот спектакуларен успех, Падуконе го додава своето име на списокот на познати личности на кои им е приоритет на грижата за себе и времето на застој исто толку колку што ја прават својата траекторија во кариерата“.

Поранешната манекенка и играчка на бадминтон има освоено бројни награди за Live Love Laugh Foundation, организација која таа ја основа за да ги дестигматизира проблемите со менталното здравје и да ја подигне свеста. Таа, исто така, води бесплатна услуга за советување и ги обучува лекарите од примарната здравствена заштита за подобро да ги идентификуваат и третираат состојбите со менталното здравје.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vogue Arabia (@voguearabia)

„Мислам дека моето искуство со ментална болест ме доведе до овој простор денес. Јас им давам приоритет на мојот ум и моето тело над сè друго. Дали беше потребна болест за да ме доведе до тоа ниво на свесност? Да. Но претпоставувам дека тоа е Понекогаш треба да поминете низ тие искуства за навистина да излезете од нешто откако сте научиле нешто“, изјави таа за Vogue Arabia.

Актерката е исто така на насловната страница на списанието „Бизнис оф мода“ за октомври, една од осумте насловни ѕвезди, вклучувајќи врвни двигатели и шејкери во модната индустрија.

Комплетот на корици, за да ја прослави листата BoF 500 за 2022 година, ги вклучува манекенката Палома Елсесер, ѕвездата на ТикТок, Каби Ламе и малезиската скромна модна претприемачка Виви Јусоф.

BoF 500 е годишна листа која ги профилира луѓето кои имаат големо влијание во областа на модата. Падуконе е на листата од 2019 година, објави магазинот.

„Кога амбасадорките на Луј Витон, Џенифер Конели, Леа Сејду и Алиша Викандер се појавија на Канскиот филмски фестивал во мај, еден од најважните маркетиншки моменти за глобалните луксузни брендови во годината, стотици фотографи го доловуваа секој нивни потег – и облека. Но, брендот Најголемиот удар на црвениот тепих во Кан дојде од нејзиниот прв глобален амбасадор од Индија, Дипика Падуконе“, пишува главниот уредник на БоФ, Имран Амед.

„Иако и понатаму е релативно непозната на Запад, Падуконе е најпопуларната актерка во диво популарната филмска индустрија во Индија, рангирана на врвот на анкетата на India Today седма година по ред. Во последните 18 месеци, таа се зацементира нејзиниот статус како најмоќниот глобален моден амбасадор на Индија во налетот на договори за поддршка на брендовите.

Во понеделникот, Падуконе, кој е во брак со колегата од боливудската ѕвезда Ранвер Синг, беше прогласен за најнов амбасадор на луксузниот француски накит и бренд на часовници Картие. За време на објавувањето, соопштението од куќата ја опиша како „вистинска претстава на средбата на спротивностите кои толку длабоко го дефинираат духот на Картие“.

„Падуконе е глас на глобална резонанца кој останува верен на своите корени, постојано балансирајќи ги модерноста и традицијата“, рече Картие, истовремено пофалувајќи ја нејзината работа за менталното здравје.

„Како инспиративна актерка и посветен филантроп, Дипика ги отелотворува духот и вредностите на мезонот за славење на креативноста, универзалноста и слободоумноста“, рече Арно Карез, виш потпретседател и главен маркетинг директор на Картие.

На работниот план, Падукон потоа ќе биде виден во Патаан, заедно со боливудската суперѕвезда Шах Рук Кан и актерот Џон Абрахам. Во режија на Сидарт Ананд, таа треба да игра разузнавач во трилерот со високи октани што делумно беше снимен во Дубаи.